Пам'ятка архітектури модерну XIX—XX століття «Будинок з химерами», творіння Владислава Городецького, віднедавна виконує незвичну для себе місію державної резиденції (це на час реконструкції Маріїнського палацу). Колись, за часів «проживання» Леоніда Кучми на Банковій, кияни жартували: «Будинок з химерами — це будинок навпроти будинку з потворами». Свого часу тут було житлове помешкання, лікарня, Центральний Комітет Комуністичної партії України, а нині — штаб-квартира Президента України Віктора Ющенка. На реконструкцію унікальної споруди, що відзначила своє сторіччя, держава виділила теж унікального розміру кошти: проект оновлення будівлі має кошторис розміром майже 166 мільйонів гривень. Днями нова влада відкрила для журналістів завісу таємничості й показала, що ж там таке з'явилося у будинку Городецького свіженького (і на що ж таки витрачено чималі грошики). Кореспонденти «УМ» були у «серці» президентської резиденції. І ось що ми там бачили...
Дві картини у резиденції з'явилися на прохання Президента. Одна із них висить у гардеробній
На Банковій кипить робота. Нині тут триває ремонт, і потрапити на цю заповітну вулицю не так легко. Центральний вхід до резиденції — будинку під номером 10 — ще не зовсім доведений до ладу: пошматований довкола асфальт псує загалом привабливу картинку. Це тут майданчик для почесної варти готують (так пояснюють працівники). Державна резиденція все-таки. Закінчується «перепис» журналістів, і ми опиняємося біля того ж центрального входу, тільки зсередини. Приміщення таки справляє враження. Фантастична люстра із мушель, ліпнина ще з часів Городецького й «фірмові» тварини, панно, а ще — чотири симпатичні грецькі амфори. (Прикметно, цим посудинам близько двох тисяч років, і «позичені» вони з Національного музею).
Нині тут, за рішенням секретаріату Президента, розміщено Головну службу державного протоколу. А раніше (як вирішив свого часу Президент Леонід Кучма) «Будинок з химерами» мав статус музейно-культурного центру. На його базі як філію Національного музею було створено центр «Шедеври мистецтва України». Тепер будинок має статус резиденції, однак унікальні експонати тут усе ж залишилися. Це і твори образотворчого мистецтва, скульптури, предмети декоративно-прикладного мистецтва з фондових зібрань провідних музеїв України (посуд, годинники). Серед раритетів експозиції значилися «Острозька Біблія» друку Івана Федорова (1581 рік), бронзовий посуд VI сторіччя до нашої ери, знайдений у Черкаській області. За словами заступника начальника Управління адміністративними будинками та державними резиденціями Державного управління справами Президента Ігоря Швечикова, загалом музейних експонатів у резиденції близько сотні. Їх обирали спеціально для оновленого інтер'єру мистецтвознавці, фахівці з Міністерства культури. Деякий антикваріат купувало ДУC (наприклад, срібний посуд і картини).
У залах резиденції відтак можна побачити твори відомих художників. Наприклад, в одному із залів переговорів є картина XVI століття — робота голландського майстра «Мадонна з немовлям». Є чотири величезні портрети князів Вишневецьких. А ще — чимала колекція гравюр XVI століття. Кажуть, біля них усі закордонні гості зупиняються помилуватися. До речі, музеї свої експонати час від часу забирають — для проведення виставок. А потім вони знову повертаються на Банкову.
Є дві картини у резиденції, які, кажуть, з'явилися тут за бажанням Президента Ющенка. Одна із них, до речі, висить у гардеробній. Щоправда, ані віку, ані автора витвору мистецтва дізнатися так і не вдалося: працівники резиденції відмовчуються стосовно таких «деталей».
Улюблена кімната Президента — «китайська»
Найбільша родзинка будинку — це мармурові сходи (з червоним килимком львівського виробництва, до слова). Пілястри — страусові ніжки, стеля — численні витіюваті «фірмові» химери. Владислав Городецький, як запевняють мистецтвознавці, створив будинок-мрію, що віддзеркалювала його натуру мандрівника й мисливця. Тому весь дім (архітектор його, до речі, сам називав «трохи дикуватим») — це скульптурна композиція з численними панно-розписами підводного світу та фігурами тварин.
Тут чимало збереглося ще з часів архітектора. За словами Ігоря Михайловича, реставратори працювали за архівними документами, тому в будинку відтворено все, про що мріяв Городецький. Збереглися у «химерному» будинку всі каміни (вони, до речі, всі різні й по-своєму красиві — мармурові, з дорогими кахлями). В багатьох кімнатах уціліла оригінальна ліпнина: в одному із залів переговорів вона у вигляді квітів ірису.
Загалом у резиденції є три кімнати для зустрічей тет-а-тет, чотири зали для переговорів (біля кожного приміщення є кімнати синхронного перекладу). Є і кімнати відпочинку. Тільки їх такими назвати можна лише умовно. Відпочивати там доведеться не на якійсь м'якенькій тахті, а на звичайному, хоч, напевно, недешевому стільцеві: окрім двох таких крісел і столика, у кімнаті з меблів більше нічого немає.
А ось і улюблена кімната Президента. Це зал для переговорів тет-а-тет — у світлих блакитних тонах із китайськими мотивами. Її працівники так між собою і називають — «китайська» кімната.
Неподалік є й обідня зала, красиво оформлена, з гарним овальним столом. Журналістам навіть вдалося вмовити працівників продемонструвати посуд, із якого їдять високі посадовці — як українські, так і закордонні. Прикметно, що це високоякісний німецький та чеський фарфор, фаянс та срібло (щоправда, з українською державною символікою).
Чи зможуть відвідувати туристи «Будинок з химерами»?
Тільки-но розпочалася реконструкція будинку, в усіх ЗМІ причетні посадовці божилися, що дім Городецького зможе побачити кожен охочий простий смертний українець. Однак нині це питання дуже сумнівне. Офіційна версія виглядає так: оскільки Маріїнський палац закривають на реконструкцію (орієнтовно на три роки), усі протокольні заходи за участю високих закордонних гостей відбуватимуться у «Будинку з химерами». Звісно, на цей час і мови не може йти про туристів. Працівники резиденції на Банковій відкритим текстом заявляють, що екскурсії тут не проводитимуть: мовляв, знаєте, що від цього будинку залишиться? Ігор Швечиков як представник Державного управління справами Президента України запевняє, що «Будинок з химерами» «не заховають від людей, але давайте повернемося до цієї розмови після реконструкції Маріїнського палацу». А з огляду на те, що в палаці, можливо, житиме сам Президент, то екскурсії на Банкову ставляться під ще більший сумнів.
Р. S. На жаль, особливою інформативністю екскурсія для журналістів у «Будинку з химерами» не відзначилася. Представники ЗМІ попри сподівання так і не отримали відповіді на свої численні запитання. Можливо, організатори екскурсії не знали, що бачити унікальні стіни резиденції замало, аби написати про їхню історичну вагу...