«Прилетить чарівниця в голубім вертольоті...»

04.06.2005
«Прилетить чарівниця в голубім вертольоті...»

Юлiя i Михаїл: прокатимося з вiтерцем. (Фото Олександра ПРОКОПЕНКА.)

      Український Прем'єр Юлія Тимошенко через п'ять місяців після вступу на посаду здійснила дебютний візит за кордон. Фактично це її перша поїздка взагалі за межі Києва — якщо не рахувати щоденні маршрути до Кончі-Озерної, де вона мешкає. Нарешті Тимошенко поїхала до Грузії і весь четвер провела подалі від очей журналістів. При цьому встигла повідомити єдину новину — несподівану причину своєї багатомісячної затворницької діяльності.

 

      Раніше всі думали, що Юлія Володимирівна у квітні не поїхала до Москви, бо образилася на їхнього прокурора за незакриття кримінальної справи. Інші бачили якісь підкилимні ігри секретаря РНБО Порошенка. У зриві поїздки Прем'єрки в Росію звинувачували навіть посівну. Але тепер відомо, що це були колективні фантазії, і причина зовсім інша. «Невиїзна Тимошенко» — ціна обіцянки, даної нею Михаїлу Саакашвілі. Президент Грузії, який порушив правила протоколу й приїхав зустрічати главу українського уряду до аеропорту, відразу все виклав журналістам: виявляється, колись Тимошенко йому сказала, що перший її візит за кордон буде саме в Грузію. Цей пас Юлія Тимошенко з радістю прийняла: «Мені з великим жалем довелося відкласти поїздку до Москви, аби перший візит був до Грузії». Тобто весь цей час просто не було приводу їхати в Тбілісі. Але 3 червня там проходив саміт глав урядів країн СНД. Тож тепер «ембарго» на виїзд із дому для Тимошенко знято.

      Тбілісі все ще живе нещодавнім візитом Буша — місто завішене бігбордами з портретами грузинського і американського президентів та рекламою «Кока-коли»: «Вітаємо, пане президенте (очевидно, йдеться про Буша). Ми — перший американський бізнес у Грузії».

      Для Тимошенко Саакашвілі бігборди не вішав, зате запропонував колоритну екскурсійну програму, помаранчевий букет і гарячі обійми. Контрастом до їхнього вітання стала зустріч Тимошенко із виконавчим секретарем СНД Володимиром Рушайлом, який фігурував у аеропорту десь за спиною грузинського президента. Фактично Тимошенко з ним узагалі не привіталася. Причина в тому, що Саакашвілі відразу взяв її і повів убік. Так вийшла гарна розплата для Рушайла за його минулу поведінку. Як відомо, восени 2004 року Рушайло очолював місію спостерігачів СНД, які грали на боці Януковича. (...) І надалі Саакашвілі та Тимошенко нікуди не кликали Рушайла в рамках своєї програми.

      Відразу після прибуття Тимошенко в тбіліський аеропорт Михаїл Саакашвілі відвів її до вертольота, на якому вони відлетіли до регіону Кахетія. Вся подальша програма перебування Юлії Володимирівни, попри небачений ажіотаж серед грузинських журналістів, не передбачала присутності преси. Але дещо «Українській правді» з'ясувати вдалося.

У гелікоптері, крім штурмана, були тільки грузинський президент і український Прем'єр. Вся охорона і протокольні працівники летіли окремо. Після прильоту Саакашвілі сів за кермо джипа й покатав Тимошенко метрів 500, до дерев'яної конструкції типу «бесідка».

      Там Саакашвілі і Тимошенко пообідали під акомпанемент народного ансамблю. Кахетія — відомий край виноробів, тому розмова супроводжувалася частуванням. Щоправда, Юлія Володимирівна наступного ранку уточнила, що вино вони майже не пили, бо багато говорили.

      Після обіду Саакашвілі й Тимошенко знову вдвох сіли у вертоліт і полетіли... до резиденції грузинського президента. Це було чергове порушення протоколу, адже насправді главу українського Кабміну мали доставити до готелю, де під входом її чекали всі грузинські телеканали.

      Саакашвілі привіз її у гості і ще раз покатав від посадочного майданчика до самого будинку. Там відбувся черговий раунд неформальних переговорів.

      Можливо, так Саакашвілі конкурує з Володимиром Путіним. Бо, як відомо, під час візиту Джорджа Буша до Москви російський президент дав американському покермувати його «Волгою».

      У результаті цих експромтів зламалася вся програма подальших заходів у широкому форматі. Зокрема, початок грузинських національних танців затягнувся на півгодини — бо Саакашвілі і Тимошенко все не було. Інші учасники саміту — прем'єри і віце-прем'єри, які прибули в четвер, весь цей час нудилися у спеціальній кімнаті занедбаної будівлі філармонії (у нас у такому стані вже не залишилося й будинків культури в обласних центрах).

      Коли ж Саакашвілі і його гостя нарешті з'явилися, урядовці з інших країн СНД знову відчули себе зайвими. Грузинський президент до залу зайшов пліч-о-пліч з Тимошенко, люди вітали їх стоячи. Всі інші, включно зі спікером грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе, йшли позаду в тіні цієї зіркової пари. (...)

      Грузинський балет тривав понад дві години, закінчився танцями з кинджалами близько десятої вечора й остаточно вимотав Тимошенко. Вона ні слова не сказала журналістам, якi чекали її на виході, і замість поїздки до міста Мцхета, де ще мало відбутися винопиття прем'єрів країн СНД, відбула нарешті до готелю.

      Поселили ж Юлію Володимирівну у «Маріотті», як і всіх інших учасників саміту. За словами дівчини на «ресепшені», у Тимошенко номер «джуніор сьют» за 275 доларів плюс 20 відсотків додаткового збору і ще 43 долари за сніданок.

Леонід АМЧУК,

«Українська правда».

  • Волевиявлення невільних

    Вибори на окупованих територіях Донецької та Луганської областей іще навіть не почалися, а ексцеси довкола них уже тривають. Минулої п’ятниці активісти та симпатики полку «Азов» влаштували під стінами Верховної Ради ціле фаєр-шоу, погрожуючи розігнати парламент, якщо вибори (а відповідно, і легітимізація самопроголошених «республік») усе-таки відбудуться. >>

  • Євробачення-2017. Показує гривня-ТБ

    Блискуча перемога Джамали, окрім усього іншого, означає й потребу прийняти наступний конкурс у Києві. Втім це може бути й інше українське місто. Пропозиція організувати Євробачення-2017 у Криму, звісно, звучить вельми привабливо, але будьмо реалістами. >>

  • Так минають прем’єри

    Недавня відставка Арсенія Яценюка була довгим та болісним процесом. Але найбільш прикрим є не це. А те, що Яценюк пішов примусово-добровільно: не тоді, коли відчув, що настав його час, а тоді, коли його підштовхнули до цього чисельні й заплутані «договорняки» на найвищому рівні. >>

  • Термоядерні промені чучхе

    Випробування Північною Кореєю водневої бомби запускає цілий ланцюг асоціативних роздумів. Передусім про те, чи є ефективним договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ)? А також про те, чому ті, хто грає за правилами (як Україна), опиняються у програші, тоді як ті, хто правила порушує (як КНДР) отримують можливість говорити зі світом iз позиції сили? >>

  • Богдан Гаврилишин: Неефективність уряду виснажує Україну

    Богдан Гаврилишин — засновник благодійного фонду свого імені, який сприяє становленню людей нової генерації (стипендії, гранти, стажування), член Римського клубу (міжнародна організація, в яку входять представники політичної та економічної еліти 30 країн світу), директор Міжнародного інституту менеджменту МІМ-Женева, фундатор економічного форуму в Давосі, учасник Ініціативної групи «Першого грудня». >>

  • Де шукати щастя?

    Згідно з оприлюдненим 16 березня у Римі звітом ООН World Happiness Index 2016 («Індекс рівня щастя у світі-2016»), Україна посіла 123-тє місце з охоплених дослідженням 156 країн світу. Нашими сусідами по «щастю», чи радше «нещастю», є африканські країни Кенія (122-ге місце) та Гана і Конго (124-те і 125-те місця). >>