Для тих, кому за 30

23.10.2003
Для тих, кому за 30

(Василя ГРИБА.)

      У кожної дорослої людини час від часу прихвачує спину: одних допікає біль, у других знижується чутливість, у третіх з'являються «мурашки», ще у когось німіють кінцівки. Утім до лікаря з такою «невеличкою» проблемою хворі звертатися не поспішають. Мовляв, поболить і перестане. І тільки після випробування всіх народних методів — масажів, шерстяних поясів та саун, — скрутившись від болю, такі хворі йдуть до фахівців.

      «Спинниками» в Україні щороку стають близько двох тисяч людей. Скільки нині насправді людей з хворим хребтом, невідомо. За статистикою, щодня спина болить у майже 5 мільйонів українців. Кожному сотому з них ці кольки виливаються в інвалідність. Ця недуга переслідує як людей з тяжкою працею — наприклад, у сільських жителів біль у спині очолює список хвороб, що призводять до інвалідності, — так і «паперових» робітників. Сидячи за столом по 20-30 років, люди отримують суттєві зміни хребта.

      Банальний біль у спині стає причиною не тільки дискомфорту та відчуття втоми, а й цілої низки недуг, найпоширенішою з яких є остеохондроз. «З одного боку, ця болячка не здається страшною, адже вона не зводить людину в могилу і навіть не вкорочує віку. Проте біль у спині дуже підступний і робить життя людини нестерпним: ні нагнутися, ні розігнутися. Всесвітня організація охорони здоров'я зазначає, що хвороби хребта вийшли на перше місце за стражданнями людини від болю», — розповів директор Інституту проблем болю Володимир Берсенєв.

      Медики називають остеохондроз розплатою людства за пряме ходіння. «За законами природи ця хвороба навідується до всіх, кому за тридцять, як звичайний процес старіння. Після 28 років людина перестає рости. І, як тільки формування скелета закінчується, одразу ж починається зворотний відлік часу. Спочатку без особливих неприємностей, оскільки запас міцності наших кісток розрахований на тривалий час», — пояснив пан Берсенєв.

      Сьогодні у більшості людей хребет старіє раніше свого належного строку. Звичайні дегенеративно-дистрофічні процеси формують стійкий патологічний стан у формі конкретних синдромів. До речі, остеохондроз супроводжує 76 синдромів, i всі вони, за винятком одного, дуже болючі. Ці синдроми не повторюються, і кожний вимагає адекватної допомоги.

      «Причиною передчасного старіння хребта є те, що ми непомітно для себе постійно отруюємо власний організм. Через надмірну «любов» до харчів, багатих на білки, жири та крохмаль, у людському організмі постійно «консервуються» шлаки. «Чорну позначку» залишають і об'їдання прянощами, зловживання алкоголем та нікотином, а ще медикаменти. Крім того, позначається і наша «чиста» екологія. Через свою нерозчинність у воді шлаки накопичуються у скелеті та притуплюють еластичність міжхребцевих дисків, — розказав Володимир Берсенєв. — Затиснутий шлаками диск висихає, лопається, через щілину випинається пульпозне ядро. Воно давить на корінці спинного мозку чи сам спинний мозок, і людину пронизує біль».

      У місці болю зміни можуть відбуватися за трьома сценаріями. По-перше, це сенсорні розлади — порушення чутливості, включаючи біль. По-друге, рефлекторні порушення, коли судини чи м'язи втрачають чи змінюють свій природний здоровий тонус. Під час таких розладів пацієнту може здаватися, що він оступився чи впав на рівному місці. Насправді у такий момент нервова система хворого втрачає контроль над м'язами, і вони мимоволі самі згинаються чи розгинаються. Ще є трофічні розлади, коли порушується порядок у тканинах. Суглоби починають хрускотіти або скрипіти, далі змінюється кровообіг у венах, унаслідок чого тканина набрякає, а її структура поступово деградує. Більше того, через недостатність роботи макрофагів — чистильників організму — у людини накопичуються солі й виникають глибокі зміни, зокрема з'являються нарости на кістках. «Я лікував одну балерину солідного віку. Її опорна нога у коліні була у шість разів більша, ніж здорова», — навів приклад Володимир Берсенєв.

      Узагалі, остеохондроз активно впливає на всі болячки людини. Він може «відгукнутися» болем у зонах периферійної нервової системи. Як правило, людина скаржиться на кольки у зовсім здорових тканинах. «Один мій пацієнт скаржився на біль у кісточці, де тканина була абсолютно здоровою, хоча насправді «колола» грижа. Проте спина його зовсім не турбувала, натомість «різав» локальний біль у нозі, — продовжує Володимир Берсенєв. — Це так звані хибні, неіснуючі, фантомні болі. У людини відрізана нога, а він скаржиться на біль у п'яті. Щось подібне виникає у пацієнтів з радикулітом. Я ніколи не забуду випадок. Моїй пацієнтці зробили 34 (!) операції на нозі, бо у неї на кістках була горбистість — щось схоже на бородавки на шкірі, тільки на кістяній тканині. Врешті виявилося, що її відправляли на операційний стіл даремно, бо причина насправді була у порушеннях хребта».

      Ось ще приклад супроводження остеохондрозу іншими болячками. Через кілька місяців після курсу оздоровлення під наглядом Володимира Берсенєва в однієї літньої жінки з ниючим болем у шийному хребці потреба оперативного лікування щитовидної залози відпала сама собою. Об'єм щитовидки зменшився з 27 кубічних міліметрів до 16.

      Остеохондроз — підступна хвороба, яка може наступати з різних «фронтів». Так, якщо в людини хворе серце, то остеохондроз може посилити патологічні процеси серця. «Лікував я чоловіка, який три роки тому впав з мішком картоплі на плечах. Замість того, щоб відпустити мішок, він підвівся разом з ним, як наслідок — порушення у хребті й постійний пекучий біль. Утім через травму спини в цього хворого «підхопило» і серце», — розповів Володимир Берсенєв.

      У такі «перевтілення» остеохондрозу інколи складно повірити навіть самим медикам. Одна пацієнтка Інституту болю, сама лікар, відчувала нестерпний біль у гомілках, при цьому поперек її зовсім не турбував, хоча вона добре знала, що «ноги ростуть» у її випадку з хребта. Але спробуйте повірити книжкам, коли розривається не спина, а гомілки. Цей біль довів її до такого нервового виснаження, що за чотири місяці хвороби, постільного режиму та мук у чотирьох стінах вона зненавиділа свою спальню.

      Не вірила у силу остеохондрозу і лікар-фтизіатр. Після того, як вона пішла на пенсію, у неї розвилися постійнi кашель та біль у горлі. З огляду на професію їй поставили попередній діагноз — враження паличками Коха. Проте аналізи нічого не показали. Врешті-решт причину знайшли у хребті.

      Таких прикладів безліч, тому при медичному обстеженні обов'-язково слід звернути увагу на хребет, адже немає жодного органу в людському організмі, на який не впливав би остеохондроз, переконаний Володимир Берсенєв.

      Найтяжчий і найнеприємніший біль остеохондрозу пов'язаний зі спинним мозком. Якщо грижа міститься поруч зі спинним мозком, то вона стає своєрідною удавкою. Людина починає погано ходити, при цьому хворому нічого не болить. І якщо хворого не лікувати, то, звісно, процес прогресуватиме і людина поступово наближатиметься до інвалідного візка.


Рекомендації Володимира Берсенєва

      Аби уникнути перетворення на згорбленого старця з хустиною на попереці чи шиї, з цілою купою болячок, треба слідкувати за своїм здоров'ям змолоду. Зокрема, не можна піднімати торби та інші вантажі на витягнутих руках, це вірний крок до хронічного захворювання хребта. Максимальна вага, яку можна брати у руки жінкам, — це 3-4 кілограми в одну руку, а не тягти «на горбі» по десять кілограмів. Якщо хочете щось підняти з підлоги, то краще присісти, ніж нагинатися, напружуючи спину.

      Якщо спина вже «прихвачує», то сидіть якомога менше. Краще постійте або полежте. До речі, раніше «паперові» працівники, аби уберегти спину від постійного перенапруження, працювали за спеціальною стійкою — бюро. І ще: найбільше навантаження на спину припадає під час спускання сходами, тому, якщо є ліфт, краще скористайтеся цим геніальним винаходом людства.

      Особливу увагу треба приділяти вбранню та взуттю. Так, взуття має «лежати» на нозі: черевики не повинні бути тісними чи надто просторими, вузькими чи широкими. Мода на високі підбори дуже боляче б'є по хребту. Такі ж удари можуть завдати і надто облягаючі плаття, спідниці, сорочки та затягнуті паски. А одягаючи білизну, штани чи шкарпетки, краще присісти, ніж горбитися і скакати на одній нозі.

      Шанувальникам сухих чи міцних вин та шампанського варто переглянути свої смаки. Або насолоджуватися ними якомога рідше. Ці напої можуть стати причиною застою крові у хребті. Ще не можна їсти овочі та фрукти з високим вмістом нітратів. Виконуючи хоча б ці рекомендації, ви підтримаєте свій хребет і убезпечите себе від інвалідного візка.

  • Пігулка не допоможе…

    Протистояння навколо можливої ліквідації Вінницького обласного протитуберкульозного диспансеру №2 відбувається у кількамісячному вимірі. Працівники диспансеру просять передати з обласної комунальної власності у міську цілісний майновий комплекс, щоб і майно, і приміщення залишились на місці, а колектив працював там і надалі. Вони згодні на реорганізацію чи оптимізацію, аби лише тубдиспансер не ліквідували. >>

  • Не лікують, а вбивають

    До 30% антибіотиків орального застосування продаються у США за неправильно виписаними рецептами. Помилкова діагностика на невідповідний рецепт на антибіотики є головною причиною виникнення резистентної стійкості мікроорганізмів на антибіотики, випливає з дослідження, результати якого подані в «Журналі Американської медичної асоціації» (Journal of the American Medical Association). >>

  • Чіпкий, як кліщ

    Кліщі вже прокинулися, активізувалися і готові атакувати. Під прицілом їхніх укусів — не лише любителі влаштовувати пікніки в лісі, а й ті, хто звик просто прогулюватися в міському парку чи сквері. Лікарі звертаються увагу, що з кожним роком кількість людей, яких покусали кліщі в місті, зростає. >>

  • Смертельний бізнес

    «Хворіти сьогодні особливо дорого, навіть не враховуючи вартості ліків, на звичайний похід у поліклініку зараз потрібно викласти мінімум 300 гривень», — такими враженнями діляться між собою українці в бесідах те-а-тет, такими повідомленнями нині завантажена чи не вся інтернет-мережа. >>

  • Провал операції, або Як вижити в котлі медреформи?

    Улюблений вітчизняний спосіб заговорити тему: спростовувати неіснуюче або почати планувати давно існуюче. Триває п’ятий рік експерименту з реформи охорони здоров’я у пілотних регіонах країни: на Вінниччині, Дніпропетровщині, Донецькій області (там зараз не на часі) та Києві. І що ж маємо реально? >>