Сьогодні парламент має намір розглянути проект бюджету на наступний рік. За традицією це дійство належить до найбільш видовищних та емоційно насичених засідань Верховної Ради. Нерідко у залі під трибуну спікеру складають стоси підписних листів і звернень громадян, тут-таки розгортають гострі плакати, озвучують прохання про виділення коштів при підтримці натовпу перед парламентом. Це час ультиматумів, демаршів, погроз та обіцянок. При цьому парламентський Комітет з питань бюджету виступає в ролі «доброго дядька», який намагається всім сестрам роздати по сережці, а уряд зі своїми пропозиціями виглядає, як скупий лицар, який нізащо не виділить зайвої копійки, як би хто не волав. Словом, бюджетні торги розпочинаються.
Позавчора, минулого вівторка, Комітет проголосував 26 голосами «за» ухвалення пропозицій і змін до проекту державного бюджету на 2004 рік. У такому вигляді проект бюджету буде передано на розгляд до Верховної Ради. До того часу у парламентської більшості була відсутня узгоджена позиція — чекали, що скажуть колеги з Бюджетного комітету. За словами координатора парламентської більшості Степана Гавриша, лідери груп і фракцій парламенту домовилися, що сьогодні, 23 жовтня, як і планувалось раніше, депутати «серйозно обговорять» статті проекту впродовж усього сесійного дня, і лише якщо залишиться час, розглядатимуть інші документи. Утім навіть сам по собі розгляд бюджету, цієї «священної корови», може стати заручником політичної ситуації всередині парламенту. Дехто з народних депутатів пов'язує проходження проекту по бюджету-2004 з тим, як посуватимуться справи з прийняттям закону про вибори. Народні депутати висловлюють побоювання, що на цю ситуацію може вплинути й те, що 16 жовтня опозиція заблокувала роботу парламенту. Утім лідер комуністів Петро Симоненко вважає, що значна кількість депутатів із пропрезидентської більшості не готова і не хоче голосувати за той проект бюджету, який розглядають сьогодні у Верховній Раді. На його переконання, саме більшість, «користуючись штучним приводом», блокуватиме прийняття бюджету, «тому що за цим стоїть відставка уряду і початок президентської кампанії».
Проте Бюджетний комітет Верховної Ради свою роботу зробив і виносить її на суд парламенту. Насамперед у державних фінансах передбачається прорив аж на кілька мільярдів гривень. А точніше — пропонується збільшити доходну частину державного бюджету на 2004 рік порівняно з урядовим проектом на 6 мільярдів 677 мільйонів гривень (при цьому у проекті держбюджету на 2004 рік уряд передбачив доходи в розмірі 58,2 млрд. грн., витрати — 59,9 млрд. грн.). Щоправда, перший віце-прем'єр — міністр фінансів України Микола Азаров — поставився до депутатської «цифри» доходів без захвату і назвав подібні пропозиції до проекту бюджету «еквілібристикою». «Доходи державного бюджету наступного року можна збільшити на 1,5—1,7 млрд. грн.,— заявив він, — якщо Верховна Рада ухвалить законодавчі акти щодо розширення бази оподаткування». Коментуючи хід бюджетного процесу, перший віце-прем'єр також відзначив, що уряд сподівається до першого читання, тобто до 23 жовтня, узгодити позиції з Бюджетним комітетом парламенту.
Але Бюджетному комітету не так легко буде відмовитися від своїх пропозицій. Тим більше що вони мають соціальну спрямованість і виглядають досить привабливо для людей, яких інколи виручають у скрутну хвилину навіть ті крихти, що дістаються від бюджетного пирога. Зокрема, профільний комітет пропонує запровадити 10-відсотковий збір до Пенсійного фонду з доходів фізичних осіб, що перевищують 2 тис. 660 грн. на місяць. «Ми уточнили всі макропоказники і запропонували уряду змінити систему оподаткування заробітної плати,— зазначив голова Бюджетного комітету, — оскільки нова система стягування прибуткового податку основне навантаження робить на бідних людей (з 2004 року запроваджується 13-відсотковий податок на доходи фізичних осіб. — Авт.)». За припущенням пана Порошенка, ці кошти спрямують на вирішення проблем села, зокрема на компенсацію пенсійних внесків сільгоспвиробникам. Ще одне довгоочікуване рішення комітету стосується малого бізнесу: пропонується встановити граничну ставку за спрощеною системою оподаткування не вище 300 гривень. Водночас комітет вирішив полоскотати нерви газовим «жирним котам». Він виступає за те, щоб запровадити експортне мито на газ, видобутий в Україні, що дозволить збільшити прибуткову частину держбюджету на суму майже в 217 млн. грн. За інформацією Петра Порошенка, цього року Україна вперше експортувала 7 млрд. кубометрів газу власного видобутку. Актуальна новина для населення багатьох регіонів, де ще досі не розпочався опалювальний сезон.