«Пускай меня простят
за это финны,
Как надо называть,
все назову...»
Євгеній Євтушенко.
Фінляндію на «Євробаченні» представляє колишній футболіст Гейр Рьонінг.
До «Євробачення» фінська амбасада на чолі зі своїм добрим «культурним янголом» — Надзвичайним та повноважним послом Фінляндії в Україні Лаурою Рейніля — підійшла грунтовно. Вирішено було не просто відбутися виступом представника Фінляндії у Палаці спорту, але й у неформальній атмосфері дати поспілкуватися з ним українським журналістам. Гостина була, як завжди у резиденції пані Лаури Рейніля, вишукана, невимушена і невимовно лагідна.
42-річний співак і композитор Гейр Рьонінг довго і жваво розповідав про власне життя і творчість, сипав компліментами на адресу України та її «сміливого та революційного народу» і наспівав навіть гринджолівську «Разом нас багато». Під власноручний гітарний акомпанемент виконав пісню «Чому», яку українці та гості «Євробачення» матимуть задоволення почути на загальному концерті. Слід зазначити, що пісня поступається яскравістю і темпераментом «Диким танцям» нашої зіркової співвітчизниці. Та й навряд чи такому зовні солідному панові, як Гейр Рьонінг, випадало б виробляти на сцені такі божевільні акробатичні піруети, як це робила торік Руслана. Але, щоб у вас не склалося враження, що Рьонінг такий собі пещений і поміркований молодик, зауважу, що перед початком музичної кар'єри співак професійно займався футболом, грав за клуб «Алесунд», що входить до вищої футбольної ліги Норвегії. Тож, думаю, що пострибати він теж цілком зміг би. Звісно, якби захотів. Зате текст його пісні «Чому» вочевидь не обмежується вигуками «Гей-гей!!!» — він глибокий, змістовний, спокійний і людяний. Найпарадоксальніше те, що сам співак цілком усвідомлює: такою поміркованою продукцією навряд чи можливо підкорити розбещену й темпераментну публіку. Як доказ такого усвідомлення, Гейр закликав до себе п'ятьох колег, з якими утнув якийсь несамовито імпульсивний і вивірено-фаховий джазовий стандарт. Запрошеним вітчизняним журналістам слід було розуміти це як: «Євробаченню» — євробаченнєве, а нам своє робить». Або ж, даруйте за неестетичну асоціацію: «мухи — окремо, а котлети — окремо».
Зі своєю групою вокаліст дає численні благодійні концерти, виступає у клубах та на фестивалях в Англії, США, Японії, Німеччині. Концертував навіть у Румунії та Албанії. Народився співак у Норвегії і лише останні десять років мешкає у Фінляндії. За дружину Гейр теж має фінку, яка вісім місяців тому народила йому синочка. Виконавець не приховує, що мав за мету взяти участь у «Євробаченні»: у відбіркових турах переміг лише з третьої спроби. За пісню «Чому» проголосувало 25 вiдсоткiв слухачів — найвищий показник.
ДО ТЕМИ
Запитання, до чого більшою мірою належить конкурс «Євробачення»: до культури чи все ж таки до політики, — для «УМ» прокоментувала посол Фінляндії в Україні пані Лаура Рейніля.
— Торік на «Євробаченні» люди, голосуючи за Руслану, не здогадувалися, які карколомні політичні події чекають невдовзі на Україну. Тому все-таки вважаю, що конкурс належить, хоч і до популярної, але все-таки до культури. Так, на «Євробаченні» пісні багато в чому схожі між собою. Але перемагають усе-таки виконавці, які відтворюють колорит своєї країни, тобто презентують світові власну, неповторну культуру. І ви побачите, скільки учасників цьго року намагатимуться бути подібними на вашу Руслану. Загалом же хочу вам сказати, що мої співвітчизники, які приїхали щойно в Україну, дуже задоволенні організацією конкурсу. Кажуть, що навіть не чекали такого високого рівня організації від вашої молодої країни.