Та це було лише початком. Коли археологи почали розбирати завали, перед ними відкрилися сліди катастрофи, які свідчили — будівля згоріла, впала, а під її руїнами загинули люди. Дослідниками знайдено залишки кісток двох жінок і восьми дітей. А ще виявилося, що разом з ними під уламками стін загинули ще й три собаки. Історія — наука несентиментальна. І сліди катастрофи для археологів є справжньою науковою удачею, своєрідним моментальним зрізом подій, можна сказати, фотографією давно минулих часів. Тому давайте підключимо фантазію і уявимо таку картину.
Під склепінням трапезної ревіло полум'я. Його страшне ревище заглушувало виття собак і плач дітей у підвалі, галакання за стінами косооких вершників зі страшними луками. Задихаючись від чаду й диму, здираючи шкіру з ніжних рук, жінка шматком лемеша буквально вгризалася у непіддатливу землю. На півсажені вона вкопалася під стіну будинку, здавалося, ось-ось і вона з дітьми вирветься на волю, та от тільки дихати нічим. Дерев'яне перекриття загрозливо затріщало. Бояриня, надіючись прикрити собою дітей, неначе простерлася над ними. Та марно — із жахливим гуркотом обвалилася стеля, каміння та палаюче дерево похоронили під собою живих...
— Перші останки людей ми виявили, коли почали розбирати залишки стін на рівні підлоги, — говорить керівник експедиції. — Під балками дерев'яного перекриття лежали жінка і четверо дітей. Там же знаходилися і кістки собаки. В однієї дитини на руці ми знайшли бронзовий браслет. Але набагато більше коштовностей було біля жінки. Тут лежали срібний браслет, колт (нависочна прикраса), дві сережки і перстень. Скелет нещасної був пошкоджений повністю — на неї звалилося склепіння будівлі. І тому ми не можемо сказати, чи вона тримала прикраси у руці, чи у якійсь торбинці. Але безперечно, що жінка намагалася зберегти найдорожче. Ймовірно, вона разом із дітьми рятувалася у цій споруді. Судячи з коштовностей, які знайшли біля неї, це була досить забезпечена особа. Лише срібний браслет чого вартий! Шириною 4 міліметри, з гарним рослинним орнаментом, позолотою по карбуванню і спеціальним замочком, він і в ті часи міг коштувати дуже дорого.
Археологи ще не знають, яка катастрофа могла статися. Про події у Новгороді-Сіверському в ті часи майже не залишилося письмових згадок. Але не виключено, що трагедія сталася під час татаро-монгольського нашестя. У часи княжих усобиць, вважає Олена Черненко, таких значних руйнувань майже не було.