Патріотично налаштовані краяни як позитив відзначають хіба що дві обставини: державні й церковні мужі експериментуватимуть на свободі віросповідання учнів поки що тільки Комунарського району Запоріжжя, добровільний для відвідування факультатив районна держадміністрація вводить поступово. Хоча вивчатимуть курс «Основи православної культури» всі школярі — від першого до дванадцятого класу. У відділі освіти зауважують, що факультативом передбачене вивчення «не власне релігії, а її культурного аспекту».
Скептично оцінив новацію архієпископ Запорізький і Мелітопольський УПЦ Київського патріархату владика Григорій: «А що таке «православна культура»?.. Дітям необхідно викладати щось духовне. Можливо, потрібен такий предмет, як християнська мораль? Та й зрештою чи знають учителі, як і що викладати? Основи учням може дати особа духовна». Остання теза владики слушна в тому бодай сенсі, що закон України «Про свободу совісті і релігійних організацій» розмежовує церкву і державу. Стаття 6, зокрема, передбачає можливість для будь-яких конфесій створювати навчальні заклади і групи для релігійного просвітництва, використовуючи приміщення, які їм належать. Опоненти УПЦ МП зауважують, що для ведення курсу «Овнови православної культури» в обласному інституті післядипломної педагогічної освіти підготовлено групу педагогів. Та чи реально стати фахівцем культури православ'я за два тижні?.. Відтак припущення ініціаторів, ніби священики, швидше за все, предмет не викладатимуть, бо «не в кожного є педагогічна освіта», сприймається з точністю до навпаки: викладатимуть, однак дещо пізніше.
Ясна річ, державна освіта ввірить душі дітей представникам винятково УПЦ МП. Її запорізький владика Василій, архієпископ Запорізький і Мелітопольський, не сумнівається, що треба викладати «Основи православної культури», відвідувати храми (якого патріархату — теж, гадаю, зрозуміло): «Пройдіть пізнього вечора вулицями — і зрозумієте відразу, чому нам необхідно відроджувати духовність і навчати цьому наших дітей».
Новація «православників» викликала негативну реакцію у представників інших конфесій не лише УПЦ Київського патріархату. Голова Єврейської громади Запоріжжя Борис Естеркін нагадав, що «в нас існує три основні релігії, і чому б не викладати в школі іудаїзм?.. Треба вивчати й інші культури». Генеральний вікарій Харківсько-Запорізької єпархії римо-католицької церкви Ян Собіло певен, що нині немає вчителів, котрі здатні фахово донести дітям і підліткам історію релігії. Сестра Августина (греко-католицька церква) каже, що викладання лише православ'я — «прокол» програми: «У Львові на державному рівні роз'яснюють основи християнської моралі. Якраз таке виховання необхідно всім!».