Звісно, лізти поперед батька в пекло чи то пак на війну — погана і, мабуть, шкідлива звичка. Ще росіяни, слава Богу, не перейшли наш кордон, ще не було проведено заплановану на такий випадок «поліцейську акцію», але мені, приміром, вже не давало спокою питання, що станеться, коли витіснити за допомогою щитів та кийків непроханих гостей не вдасться.
На жаль, народні депутати, які на тривалий час усамітнились із військовим керівництвом, покинувши журналістів рахувати вівці чи збирати на березі мушлі, були схильні хіба що до загальних оцінок дієздатності українських прикордонників. Марність спроб дізнатися щось конкретне я остаточно збагнула, задаючи Ігорю Осташу запитання щодо кількості прикордонників, скерованих на Тузлу для охорони наших рубежів. «Це ж таємниця. Ви напишете, а росіяни прочитають...» — сказав він. «Дуже позитивне враження справила підготовка прикордонників і їхня готовність усіма доступними засобами захистити кордон України», — зауважив Степан Хмара. Що ж до уточнення, які саме «доступні засоби» маються на увазі, він додав лише, що, «якщо хтось влізе до нас, будуть застосовані поліцейські засоби... Поки що діє фактор попередження. Ви бачили, як були відпрацьовані ці поліцейські методи — не треба недооцінювати, це дуже серйозно...»
Зрозуміло, що свої кроки керівництво прикордонних військ змушене співвідносити з намірами Головнокомандуючого Леоніда Кучми. Аби розпочати справжні бойові дії, військовим знадобиться схвалення такого кроку з боку великого приятеля Володимира Путіна. «Можна припустити, що, коли дамба досягне Тузли, Росія силовим чином усуне з острова українських прикордонників (які навряд чи дістануть наказ застосувати зброю), оголосить острів частиною Краснодарського краю, а його населення — громадянами РФ. Такий розрахунок може будуватися на тому, що, з огляду на відсутність договірної бази між Україною та РФ щодо морського кордону, реакція світової громадськості буде млявою, а Президент Кучма, критично залежний від підтримки Кремля, не наважиться конфліктувати по-серйозному», — писав Максим Стріха у статті для «Української правди».
Схоже, що цієї «критичної залежності» Кучми від Кремля побоюються і українські парламентарії. «Військових сил є достатньо, — говорить Андрій Шкіль. — Але чи вистачить мужності в українського керівництва, щоб використати ці сили — ось те, що мене дуже непокоїть, бо я не вірю, щоб Головнокомандувач скористався силою, якою він командує. Зупинити будівництво дамби може хіба що фізична сила. Ця фізична сила була продемонстрована росіянам вчора, їм було показано, що люди тут у жодному випадку не будуть допускати порушення державного кордону. Вчора призупинили будівництво, бо боялися, сьогодні ж — поновили, бо вже не бояться. Росія зробить усе, щоб ця дамба до українського берегу дійшла, от тоді вже протистояння буде дуже серйозне».
Проте Росія доводить, що зупинятися на порозі цього «серйозного протистояння» вона наміру не має. Костянтин Ситник і Ігор Осташ поділилися з «УМ» даними щодо того, як сім'ям, які живуть на Тузлі, добродії з іншого берегу пропонували російське громадянство. «Вже пропонувалося тут громадянство російське, щоб потім можна було говорити: на острові, мовляв, живуть люди російські, яких треба захищати» (Ситник). «Скидається на те, що будівництво дамби зовсім не є боротьбою з екологічними проблемами, як про це говорить Росія. Бо ж немає жодної експертизи, яка б підтвердила те, що Росія намагається захистити таманський берег. Натомість є багато свідчень, які показують інше підгрунтя цього будівництва. Приміром, приїзд емісарів, які назвалися журналістами з REN-TV та підходили до людей, опитуючи їх стосовно того, чи не готові вони прийняти російське громадянство і як би вони зреагували, якби змінився би кордон між двома країнами. Просто випадковістю це бути не могло». (Осташ).
Осташ також додає, що він з колегами «на власні очі бачив так званий «репер» — стовп, закопаний на території Тузли. Це була позначка російських будівельників, які раніше проникали на острів. Щоправда, побачивши прикордонників, вони швидко повернулися назад. Але ми бачили цей стовп. (За тлумачним словником, слово «репер» означає знак, що використовується при інженерних спорудах. — Авт.). Далі — хоча це й не перевірено — але відомо з російської преси плюс деякі наші здогадки знайшли своє підтвердження — на Тузлі мав би бути 24-й загін російських прикордонників. Очевидно, що із завершенням дамби вони мали б перейти на острів», — розповідає Осташ. «Росія хотіла показати свою силу, і один з високих чинів ФСБ вже заявив про те, що коли дамба буде добудована, то на острові Тузла буде прикордонна застава Росії», — зазначає Степан Хмара.