У неділю в Швейцарії відбулися вибори до Федеральних Зборів — парламенту країни. 4,6 млн. громадян обирали депутатів верхньої та нижньої палат — Ради Кантонів та Національної Ради. Швейцарські вибори стали загальноєвропейською сенсацією: за попередніми результатами, найбільше голосів — 27,2 відсотка — набрала популістська, крайня права Швейцарська народна партія. Вона випередила соціалістів, які до цього мали більшість у парламенті, а на позавчорашніх виборах отримали лише 23 відсотки голосів виборців.
Популісти-народники жонглювали перед виборцями антиеміграційними гаслами, пропагували ізоляціонізм, оскільки вони вороже налаштовані до вступу Швейцарії в ЄС. Виборцям також сподобалися їхні обіцянки покінчити із злочинністю у країні. У підсумку, представники Швейцарської народної партії на цих виборах здобули на 11 мандатів більше у порівнянні з попередніми і тепер матимуть у нижній палаті парламенту, яка нараховує 200 депутатів, 55 своїх представників. Соціалістична партія з 52 мандатами стала другою за чисельністю парламентською фракцією. Найбільших втрат зазнали правоцентристська Радикальна партія та Християнсько-Демократична партія, кожна з яких втратила по сім місць і тепер мають, відповідно, 36 і 28 місць. Зелені збільшили свою присутність у нижній палаті парламенту з 9 до 13 місць. Такі підсумки недільного голосування подала вчора швейцарська інформагенція ATS.
Швейцарська газета «Ле Темпс» учора зазначила: «Ще ніколи після закінчення Другої світової війни жодна політична партія Швейцарії не концентрувала в своїх руках стільки влади». У Швейцарії впродовж останніх 44 років діяла так звана «магічна формула», за якою кожна з трьох найбільших парламентських партій отримувала по два міністерських портфелі, а четверта, менша, — лише один. Федеральний кабінет постійно складається з семи міністрів. Тепер християнські демократи, як четверта за чисельністю партія нового парламенту, змушені будуть поступитися одним міністерським портфелем на користь переможців-«народників». Персональний склад нового федерального кабінету має бути оголошений 10 грудня.
Але голова Швейцарської народної партії, промисловець-мільярдер Крістоф Блохер обіцяє зламати «магічну формулу» і, можливо, вибороти для своєї партії більш ніж дві міністерські посади. Найбільшу підтримку виборців «народники» мають у західних, франкомовних, регіонах Швейцарії. Це може стати причиною не лише політичної поляризації країни на лівих та правих, але також поляризації за етнічною ознакою. Донедавна Швейцарія вважалася найстабільнішою демократією Західної Європи. Перемога популістів-«народників» може призвести до повторення кризи, яка сталася в Австрії після приходу до влади спорідненої Народної партії на чолі з Йоргом Хайдером. Уже тепер почали лунати голоси про необхідність зміни виборчої системи Швейцарії, яка б стала перепоною для приходу до влади різноманітних радикалів.