Схоже на те, що в Одесі незабаром повториться продовольча «картина» 90-х років. Пам'ятаєте, як колись у магазинах, коли ми купували «одну хлібину в одні руки»? Одесити вже мають нагоду згадати «лімітні» покупки, позаяк у місті вводять норми на придбання хліба. Через те, що деякі сорти хлібобулочних виробів в Одесі різко підскочили в ціні, а вартість інших не змінилася, керівництво «Одеського короваю», побоюючись вивозу з області хлібопродуктів, вирішило продавати один буханець в одні руки. Мовляв, це необхідний крок проти спекуляції на хлібові.
Як повідомляє «Оглядач», досі в Одесі найбільше купували «Обідній» сорт хліба — з борошна вищого гатунку. Але з четверга він подорожчав на третину. Тож народ різко переключився на інші сорти хліба — «Дарницький» і «Переяславський», які коштують стільки, як і раніше, завдяки тому, що їх виробництво дотує міська влада. Зрозуміло, що за таких умов паляниці просто змітали з прилавків.
Поки що це — лише одеське «ноу-хау». Проте незабаром тамтешню практику можуть повторити й у інших облцентрах. Як повідомив учора міністр аграрної політики Сергій Рижук, влада нарешті визначилася із так званими «соціальними» сортами хліба. Відтепер уряд адмініструватиме ціни лише на три види «продукту № 1» — «Український», «Дарницький» і батон.
За них держава платитиме пекарям дотації. А ціни на решту видів хліба дозволено відпустити, як того і просили представники Укрхлібпрому. У Мінагрополітики вважають, що обрали найкращий вихід із ситуації, що склалася у зв'язку з неврожаєм та некваліфікованим управлінням зерновим ринком з боку Кабінету Міністрів. Водночас прихильники вільного ціноутоворення зазначають, що від експерименту із «соціальним» хлібом виграють лише багаті, які спокійнесенько купуватимуть собі дорогі буханці. Тоді як бідних нововведення ще більше роздражнить і роз'єднає — одразу зрозуміло, дешевих батонів на всіх не вистачить.
Щоправда, в Одесі для тих, кому буде вкрай потрібно багато «соціальних» хлібин (на весілля абощо), обіцяють зробити виняток. Хоча так і не відомо, за яким критерієм продавець визначатиме, кому найпотрібніші дешеві паляниці. Мабуть, за довідкою із ЗАГСу... Але і це ще не все. А влада причорноморського міста дофантазувалася до того, що відкрила своєрідний «телефон довіри» — «гарячу лінію», на яку покупці зможуть «стукати» чиновникам про випадки масового скуповування дешевих паляниць. Так, дивись, скоро по Одесі міліцейські «воронки» ганятимуться за хлібними спекулянтами. Втім інакше й не могло бути за умов, коли виконавча влада кілька місяців поспіль свідомо заганяла хлібний ринок у глухий кут.