І старим, і малим. Полтавські нейрохірурги врятували 8-річного хлопчика й 100-літню жінку з інсультами

10.12.2025
І старим, і малим. Полтавські нейрохірурги врятували 8-річного хлопчика й 100-літню жінку з інсультами

Лікар-нейрохірург вищої категорії Андрій Нос. (Фото Суспільне Полтава та керівниці центру комунікацій Полтавської обласної клінічної лікарні Ольги Ружицької.)

Інсульти залишаються однією з головних загроз здоров’ю українців.
 
Нещодавно у Полтавській обласній клінічній лікарні медики провели унікальну операцію 8-річній дитині, яку «швидка» доставила з інсультом.
 
А за кілька днів із таким же діагнозом до клініки потрапила 100-річна полтавка.
 
Її також успішно прооперували. Наразі обоє пацієнтів проходять реабілітацію.

У дитини серед ночі сильно розболілась голова

Хвороба наздогнала 8-річного хлопчика з Київщини якраз тоді, коли він з батьками гостював у бабусі та дідуся на Полтавщині.
 
Серед ночі у Миколки (ім’я змінене на прохання рідних) стався крововилив у головний мозок.
 
«Син прокинувся від сильного головного болю, — розповідає Антон, батько маленького пацієнта, військовослужбовець. — Ми викликали екстрену допомогу. Здавалось, вона їде цілу вічність. На жаль, за цей час у сина відмовили ліві рука і нога — він не міг ними поворушити. Казав, кінцівки ніби затерпли. Скаржився на болі в серці... З’явилась асиметрія обличчя, погляд став неприродним».
 
У місцевій лікарні хлопчикові зробили комп’ютерну томографію й негайно направили до Полтави, попередньо стабілізувавши стан. За всіма ознаками було зрозуміло, що в нього стався тяжкий інсульт.
Роман Литвинов з поважною пацієнткою.
 
Стан дитини був критичним і без кваліфікованої медичної допомоги маленькому пацієнтові загрожувала важка інвалідизація, а то й смерть.
 
«Було дуже страшно, але ми не мали часу на вагання — потрібно було рятувати дитину, — продовжує чоловік. — Іншого виходу, як довіритися лікарям, у нас не було. І ми дуже вдячні обласним нейрохірургам за проведену ними складну операцію, яка дала шанс Миколці на повноцінне життя».
 
Консиліум нейрохірургів визначив: у дитини ішемічний інсульт і якщо не видалити тромб негайно, то це може призвести до набряку головного мозку й до непередбачуваних наслідків.
 
Враховуючи вікові обмеження й протипоказання, обрали реальний шанс на здорове відновлення — механічну тромбектомію, тобто, видалення тромбу із судини головного мозку за допомогою спеціального катетера, який вводять через стегнову артерію. Це найменш травматичний і найефективніший метод втручання у такій ситуації.
 
Екстрену операцію розпочала мультидисциплінарна команда на чолі з нейрохірургом Андрієм Носом. Асистував йому колега Владислав Літовченко, анестезію проводили Наталія Адамчук та Тетяна Будинська.
 
«У команді нейрохірургічного відділення працюють лікарі, які пройшли навчання як з дитячої нейрохірургії, так і з ендоваскулярних втручань при інсульті, — розповідає лікар-нейрохірург вищої категорії Андрій Нос. — А завдяки доступності діагностики на сучасних апаратах комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії випадки дитячого інсульту стали виявляти частіше. Тож кількість підготовлених спеціалістів і сучасне обладнання дозволяють нам працювати навіть з такими особливими випадками». 
 
Утім, говорить медик, інсульт у дитячому віці трапляється вкрай рідко. Його причинами можуть бути вроджені аномалії судин або серця, порушення згортання крові, менінгіт чи енцефаліт, травма голови, важке зневоднення.
 
У будь-якому разі це серйозне захворювання, яке виникає при порушенні кровопостачання мозку. Інсульт може статися навіть у немовлят. Він виявляє себе раптовою слабкістю чи онімінням однієї сторони тіла, асиметрією обличчя, порушенням мови або зору, судомами, сильним головним болем, запамороченням та втратою свідомості. 
Пані Ліда на розробці кінцівок.
 
Що у дітей, що в дорослих інсульт має однакові симптоми. 
 
Наразі Миколка перебуває під наглядом фахівців неврологічного відділення Центру спеціалізованої педіатричної допомоги, з ним працює лікар фізичної та реабілітаційної медицини.
 
Водночас проводяться дообстеження, щоб визначити, що спричинило інсульт. 
 
Хлопчик вільно рухається, розмовляє. З кожним днем демонструє все більший прогрес у відновленні. 

Вікових обмежень для видалення тромбів не існує 

А за кілька днів після порятунку 8-річної дитини обласні нейрохірурги зіткнулися з новим унікальним клінічним випадком. На цей раз їм удалося врятувати 100-річну пацієнтку. 
 
Лідію Іванівну в непритомному стані вдома виявив племінник. Хвора мала всі класичні прояви ішемічного інсульту, але коли він стався — було невідомо. Єдиним шансом на порятунок була термінова тромбектомія. Такі втручання проводять лише в обласній клініці.
 
За операційний стіл знову став Владислав Літовченко, а допомагав йому на цей раз завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії нейропрофілю Андрій Прошельцев.
 
«Незважаючи на дуже поважний вік пацієнтки, ми спробували зробити все можливе, — говорить хірург. — У механічної тромбектомії немає верхньої межі віку. Так, пацієнти віком 90+ трапляються нечасто, але ми завжди готові боротися за життя та відновлення кожного. Звісно, ризики в таких випадках високі, адже артерії у довгожителів малоеластичні і їх дуже легко пошкодити. Але результат оперативного втручання перевершив очікування. На щастя, нам вдалося витягти тромб із першої спроби і при цьому не зачепити ні мозок, ні артерії. Це унікальний випадок у медичній практиці, і він показує, що вікових обмежень для проведення таких операцій немає. Їх треба виконувати, щоб рятувати людей».
 
«Механічна тромбектомія — це «золотий стандарт» допомоги, що дозволяє видалити тромб та відновити кровотік. Це шанс на повноцінне життя для пацієнта з інсультом. У нашій лікарні ця методика впроваджена на дуже високому рівні, — зазначив завідувач відділення нейрохірургії Михайло Тончев. — Наша лікарня продовжує розвивати напрям лікування гострих порушень мозкового кровообігу та впроваджує сучасні методики, доступні навіть для найменших пацієнтів. Ми є одними з лідерів в Україні з впровадження сучасних ендоваскулярних технологій».
Сучасне обладнання.
 
 
Уже через добу після тромбектомії у Лідії Іванівни відновилась мова та рухи верхньої кінцівки, — продовжує цю розповідь завідувачка інсультного відділення Оксана Яценко. — Вона самостійно сідає, їсть, користується слуховим апаратом, адже з віком у неї сильно знизився слух. До неї приходять родичі, вона вільно спілкується та демонструє впевнену позитивну динаміку відновлення. Це особливо вражає з огляду на її поважний вік».
 
А за тиждень після операції Лідію Іванівну перевели до Центру реабілітаційної медицини. Тут з нею за індивідуальною програмою працює мультидисциплінарна команда у складі лікаря фізичної реабілітаційної медицини, фізичного терапевта та ерготерапевта.
 
Разом із фахівцями вона виконує вправи з кінезо- та механотерапії. Її програма складена з урахуванням не лише стану здоров’я на сьогодні, а й віку. 
 
Фізичний терапевт Роман Литвинов, який допомагає Лідії Іванівні розробляти кінцівки, впевнений, що вона зможе обслуговувати себе в побуті. І дуже радіє її першим, хай і маленьким, крокам.
 
Це яскравий приклад того, як поєднання високотехнологічної хірургії та фахової ранньої реабілітації повертає якість життя навіть у 100 років. Такі випадки надихають і підтверджують важливість своєчасної й висококваліфікованої допомоги при інсульті, незалежно від віку пацієнтів.
 
«Я стала вмиватися у ванній, і раптом мені стало погано. Впала між ванною і кухнею. Більше нічого не пам’ятаю. Отямилася вже в лікарні, — розповідає Лідія Іванівна Подмайстрович, у минулому фармацевт. — Дуже вдячна цьому молодому чоловікові, який займається мною. Я й сама, працюючи за фахом протягом багатьох років, допомагала людям зберігати здоров’я. Багато людям добра зробила».
 
З теплотою згадала і свій 100-річний ювілей у березні, коли її особисто вітало керівництво міста. І бідкалась, що зараз має не найкращий вигляд. Жінка є жінка. Хоч і в 100 років. Хоч і після перенесеного тяжкого інсульту.