Болотяний рай. На заході України створять унікальний ландшафтний заказник

18.06.2025
Болотяний рай. На заході України створять унікальний ландшафтний заказник

«Північні Торфовища». (Фото з відкритих джерел.)

Днями Львівська міська рада погодила створення ландшафтного заказника «Північні Торфовища».
 
Територія площею понад 525 га, багата на унікальні види рослин і тварин, стане найбільш захищеним природним простором у межах Львівської громади, повідомляє ЛМР.
 
Наступний крок — звернення до Львівської обласної ради, яка має надати території природоохоронний статус на офіційному рівні. 

Про «Північні Торфовища»

Ця унікальна ділянка розташована між населеними пунктами Дубляни, Гряда, Ситихів і Малі Підліски, на півночі від Львова. 
 
Заказник охоплюватиме територію Грядового Побужжя в долині річки Яричівка, фрагмент Пасмового Побужжя, геосистеми Малого Полісся, сформованої талими водами Окського льодовика.
 
Місцевість багата на луки, болота та різноманітні водойми, де збереглися рідкісні рослини й тварини. Лише на цій території можна зустріти частину з них.
 
Охоронний статус необхідний, аби вберегти «Північні Торфовища» від забудов, осушення та іншого людського втручання.

Важливість торфовищ

Про це детально розповіли фахівці Інституту еколого-релігійних студій у матеріалі «Втрата, якої не переживе світ: тривожна доля торфовищ».
 
Один із пунктів — незамінна роль у контролі кількості вуглецю в повітрі. «Попри те, що ці екосистеми займають лише 3% поверхні суші, вони утримують понад 20% наземних запасів вуглецю. Це вдвічі більше, ніж усі ліси разом узяті!» — наголошують в ІЕРС.
«Північні Торфовища» на гугл-мапі. 
 
Осушення призведе до викиду вуглецю, що накопичувався протягом тисячоліть, в атмосферу, а це в свою чергу — до кліматичних змін. А саме до підвищення температури планети.
 
Також торфовища є природними фільтрами води, без яких забруднення не уникнути: «Через зникнення торфовищ якість води погіршиться в багатьох регіонах.
 
Забруднені водні ресурси стануть непридатними для споживання, що створить додатковий тиск на вже обмежені запаси прісної води у світі»
Журавель сірий – шанувальник торфовищ. 
Фото: Jan Svetlik, flickr.com.
 
За відсутності торфовищ похитнеться й гідрологічний баланс. «Ці екосистеми діють як природні губки, утримуючи воду під час дощів і поступово віддаючи її в періоди посухи. Без торфовищ іще більше громад зіткнуться з постійними повенями або, навпаки, хронічною посухою. Це матиме серйозний негативний вплив на сільське господарство, забезпечення водою населення та енергетичний сектор», — зауважують екологи.

Біорізноманіття

Офіційного списку видів флори і фауни на «Північні Торфовища» ще не оприлюднено, проте ІЕРС ділиться прикладами червонокнижних тварин та рослин, яким торфовища необхідні для виживання:
Олеся МАЗУРКОВА
Львівська область