Гепатит А повертається до України.
Попередній масштабний випадок стався на Вінниччині у 2023 році: тоді зафіксували понад 310 хворих. А тепер вірус поширився одразу на кілька областей.
«Хвороба брудних рук» — ще одна назва гепатиту А. Це захворювання печінки, яке передається фекально-оральним шляхом, переважно через забруднену воду, їжу або контакт із хворим.
Також трапляються випадки зараження під час незахищених статевих контактів (орального чи анального) з інфікованою людиною. І хоча захворювання виліковне, перебіг у різних пацієнтів може різнитися.
Київ
Протягом травня в столиці повідомили про 65 недужих, 31 із них — діти. Про спалах сповістили Держспоживслужбу, Київводоканал та Київводфонд.
За словами заступниці генерального директора ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Наталії Гунченко, київські епідеміологи вже з’ясовують джерело спалаху захворювання.
«Джерелами вірусного гепатиту А, спалах якого на сьогодні спостерігається у Києві, можуть бути вода, харчові продукти та люди, які наразі хворіють безсимптомно. І ми працюємо якраз по цих трьох джерелах», — розповіла вона на брифінгу в Медіацентрі Україна.
Львівщина
За даними Львівського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України, з початку 2025 року зафіксували 36 випадків захворювання. Останній стався 10 травня: за даними Zaxid.net, 60-річного чоловіка госпіталізували до реанімації Львівської обласної інфекційної лікарні у важкому стані. У чоловіка діагностували гепатит А. Згодом він розповів, що під час відпочинку в Карпатах пив воду з гірського джерела.
Закарпаття
У себе на сторінці у фейсбуці Хустська міська громада повідомила про обмеження масових заходів до 21 червня і переведення закладів освіти на дистанційне навчання.
«Зараз в одному з населених пунктів Хустського району зафіксовано спалах вірусного гепатиту А. По медичну допомогу звернулося 11 людей. Триває епідеміологічне розслідування з метою з’ясування обставин поширення інфекції. Встановлюється коло контактних осіб, які проходять лабораторне обстеження. Станом на сьогодні там обстежено понад 100 людей», — розповіла в коментарі Суспільному в. о. генерального директора ДУ «Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Вікторія Тимчик.
Тож станом на зараз ми маємо як мінімум 112 випадків захворювання на гепатит А різної важкості.
Заслужена лікарка Ольга Богомолець у себе на сторінці в соцмережі ФБ розповіла, що симптоми «хвороби брудних рук» включають підвищену температуру, нудоту, втому, жовтяницю (пожовтіння шкіри та очей), темну сечу та світлий кал.
«При появі цих симптомів слід негайно звернутися до лікаря. І, звісно, не варто приймати препарати, що навантажують печінку, наприклад, жарознижувальні, такі, як парацетамол чи ацетамінофен», — додала вона.
Також пані Ольга зауважила: ті, хто перехворів на гепатит А, надалі матимуть довічний імунітет, оскільки вірус не набуває хронічної форми. Проте можуть виникнути проблеми з печінкою.
Дитячий інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій у матеріалі для «Української правди» розповів, що гепатит А можна підозрювати у людини, яка мала контакт із хворим і через 2-4 тижні (інкубаційний період) помітила симптоми розладу шлункового-кишкового тракту.
Особливості перебігу пов’язані з віком: чим молодший пацієнт, тим легше перебіг захворювання. А от дорослий у 90% випадків стикнеться з жовтяницею. За даними МОЗ, під найбільшим ризиком люди віком 65+, які переносять хворобу найтяжче, аж до летальних випадків у разі ускладнень.
Щоб уникнути зараження гепатитом А, необхідно:
— ретельно мити руки, особливо після туалету, перед їдою та перед приготуванням їжі, після громадських вбиралень;
— не купувати продукти на стихійних ринках;
— вживати чисту питну воду;
— кип’ятити воду (хвилина кип’ятіння вбиває вірус);
— уникати сумнівних водойм, не пити з них;
— вакцинуватися, якщо в дитинстві ви не отримали імунітету в результаті зустрічі з вірусом.
Олеся МАЗУРКОВА