З початку року громади закупили 110 шкільних автобусів, у планах — ще 500

23.04.2025
З початку року громади закупили 110 шкільних автобусів, у планах — ще 500

Для Івано-Франківщини придбали 40 автобусів. (Ілюстративне фото з сайту epravda.com.ua.)

В Україні продовжується оновлення шкільного автопарку коштом державної субвенції.
 
Тільки з початку цього року через електронний каталог Prozorro Market громади закупили 110 нових автобусів для підвезення своїх учнів.
 
Частину транспорту придбали для заміни знищеного внаслідок війни. Про це повідомляє «Урядовий портал».
 
Перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України Юлія Свириденко зазначає, що програма «Шкільний автобус» виконує соціальну функцію і водночас спрямована на розвиток економіки.
 
Для громад це можливість оновити шкільний автопарк, зокрема в регіонах, де транспорт було втрачено через війну. 
 
«Для нашої промисловості це нові замовлення, стабільна робота підприємств і робочі місця для людей. У 2025 році уряд виділив на цю програму 1,6 млрд грн. Автобуси виготовляють в Україні, на заводах у Чернігові, Черкасах, Луцьку та Запоріжжі, а до виробничого ланцюга залучено понад 200 українських компаній. Це гарний приклад того, як політика локалізації допомагає спрямовувати державні інвестиції на розвиток українського виробництва, створення робочих місць і наповнення бюджету», — наголошує Юлія Свириденко.
 
За словами посадовиці, лідером за кількістю закупівель з початку року стала Івано-Франківська область - придбали 40 автобусів. Регіон уже використав понад 85% субвенції, виділеної урядом на 2025 рік.
 
Також 30 нових автобусів отримають школи Львівщини, по 12 автобусів додадуть шкільні автопарки на Миколаївщині та Волині, 10 автобусів прибудуть на Хмельниччину, 5 — на Кіровоградщину, 1 — на Черкащину.
 
Згідно з умовами програми, держава покриє від 70 до 95% вартості автобусів, а решту витрат компенсують місцеві бюджети. Загалом цього року планується придбати близько 600 автобусів.
 
Субвенція уряду на шкільні автобуси покликана зробити освіту доступною для всіх учнів. Насамперед кошти спрямовують у ті регіони, де найбільше дітей потребують підвезення до шкіл, але поки не мають такої можливості.
 
За словами заступника міністра освіти і науки України Надії Кузьмичової, у межах реформи старшої школи шкільні автобуси стануть ключовим інструментом, щоб забезпечити доїзд учнів до ліцеїв.
 
А в прифронтових регіонах це ще й можливість організувати підвезення дітей до шкіл, де облаштовані укриття. Тому виділення субвенції на автобуси й пошук додаткових коштів — одне з пріоритетних завдань уряду.
 
Надія Кузьмичова наголошує, що програма реалізується вже третій рік поспіль. За цей період через Prozorro Market громади закупили понад тисячу шкільних автобусів на суму понад 3 млрд грн.
 
Адміністрування електронного каталогу здійснює державна установа «Професійні закупівлі», яка відповідає за стандартизацію технічних вимог до товарів і перевірку постачальників.
 
Директор ДУ «Професійні закупівлі» Євген Якубовський вважає, що програма «Шкільний автобус» допомагає вирішити одне з ключових питань: як зробити дорогу до школи безпечною та зручною для дітей.
 
Крім того, йдеться про підтримку вітчизняних виробників, адже автобуси виготовляють у нас, в Україні.
 
Із 2024 року програма «Шкільний автобус» реалізується завдяки фінансовій співпраці між Європейським Союзом та Україною в рамках реалізації Плану Ukraine Facility.
 
Впровадження програми координує Міністерство освіти і науки України у співпраці з Міністерством економіки України через Prozorro Market.