Вони повертаються з війни стомлені, та нескорені.
І ми — ті, хто має зробити все, аби вони почувалися як удома.
Усе починається з людського ставлення, подяки, обіймів за обопільної згоди... та це лише основа.
Наша країна рухається в бік інклюзії, де від людей з інвалідністю не відвертатимуться, їх не замикатимуть у квартирі, бо вони «не вписуються» в суспільство.
На вулицях України з’являється все більше людей із протезами.
Те, що раніше вважалося рідкістю, перетворюється на норму. Це наша реальність, до якої ми нарешті готові.
Минулого року в 13 областях України завдяки соціальному конкурсу «Час діяти, Нестримні» було створено 15 адаптивних спортивних просторів. І оскільки вони вже успішно функціонують, 8 квітня було оголошено про новий сезон конкурсу. Цьогоріч планується підтримати ще 20 адаптивних клубів, на відкриття та забезпечення роботи яких громади можуть отримати до 400 тисяч гривень.
Під час презентації ветерани пройшли тренування за трьома адаптивними програмами — залежно від рівня фізичної підготовки, що підкреслило уважне ставлення до кожного учасника і прагнення надати підтримку, яка справді працює.
«Ми віримо, що спорт — це більше, ніж про фізичну активність, — розповідає міністр молоді та спорту України Матвій Бідний. — Це потужний інструмент відновлення, реінтеграції та сили духу. Саме в адаптивних клубах ветеран чи ветеранка можуть не просто тренуватися, а знову відчути себе частиною команди, частиною життя. Ця ініціатива — це також конкретний крок до створення простору, де справді немає бар’єрів — ні фізичних, ні соціальних — для тих, хто повертається з війни, для людей з інвалідністю, для кожного, хто потребує підтримки».
Директор Благодійного фонду «МХП—Громаді» Олександр Пахолюк наголосив, що також особливу увагу приділяють підготовці тренерів: «У співпраці з провідними університетами фізичної культури ми організовуємо навчальні програми, щоб фахівці опанували сучасні методики роботи з ветеранами та людьми з інвалідністю. Це дає змогу надавати якісну підтримку на шляху до відновлення та повернення до цивільного життя. Наприклад, у Коломиї на Івано-Франківщині адаптивний простір створює ветеран, який не лише особисто пройшов шлях реабілітації після поранення, а й працює професійним тренером», — каже Олександр Пахолюк.
Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний.
Фото: Andreas Stroh
Олександр Божок, заступник директора державної установи «Спорт для всіх», озвучив перелік основних активностей, якими займаються учасники: «Це кросфіт, волейбол двох видів — сидячий та звичайний, плавання, легка атлетика, бокс, адаптивний футбол, а також гімнастика».
До 12 травня 2025 року триває прийом заявок на участь у проєкті «Час діяти, Нестримні». У конкурсі можуть брати участь громадські організації, органи місцевого самоврядування, комунальні заклади, медустанови та підприємці.
Проєкт охоплює 13 областей і Київ. Після відбору 20 переможців (оголосять 26 червня) кожна громада отримає до 400 тис. грн для запуску клубу — на ремонт, обладнання та оплату роботи тренера. Тренери, зокрема й ветерани, пройдуть безкоштовне навчання для підвищення професійного рівня.
Ключові критерії відбору — якісний проєкт, простір для занять, компетентний тренер і активна громада, здатна підтримувати клуб і після завершення фінансування.
Деталі та подача заявки — на
сайті конкурсу.
«Час діяти, Нестримні» реалізується в 13 областях України. На умовах співфінансування проєкт отримав грантову підтримку від Державної установи «Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», за підтримки Міністерства молоді та спорту України в межах програми Президента України «Активні парки», Фонду імені Федора Шпига та Благодійного фонду «МХП—Громаді» в межах програми реінтеграції ветеранів «МХП Поруч».
Олеся МАЗУРКОВА