Удар по яйцях. Як нестача важливого продукту змусила американців переглянути свої переконання

09.04.2025
Удар по яйцях. Як нестача важливого продукту змусила американців переглянути свої переконання

Тест на вірус H5N1. (Фото: Getty images.)

Яйця по 17 грн за штуку вкотре перестали бути жартом. Щоправда, цього разу в США.
 
Ще в січні 2022 року у Штатах був помічений пташиний грип, якого не вдалося позбутися і дотепер.
 
Відтоді як мінімум сто п’ятдесят мільйонів голів свійської птиці було знищено — не лише хворих особин, а й задля профілактики.
 
Це спричинило дефіцит яєць у США і, відповідно, підвищення цін.

Про вірус

Пташиний грип — вірусна інфекція, що швидко поширюється та мутує. Небезпека полягає в тому, що хвора птиця може передати її іншим тваринам: минулого року у тваринному заповіднику Вашингтона так захворіло 20 великих кішок. Лише чотири з них пережили сутичку з пташиним грипом. 
 
У небезпеці також перебувають і люди, особливо ті, котрі активно взаємодіють з птахами. Якщо пощастить, хвороба матиме перебіг звичайного грипу, та якщо штам виявиться сильнішим, як, наприклад, H5N1, наслідки можуть бути летальними. 

Вакцинація птиці

У США свідомо не використовують наявні вакцини від пташиного грипу щодо птахів, і цьому є низка причин.
 
Саймон Шейн — спеціаліст із виробництва курятини і питань яєчної промисловості, професор департаменту епідеміології і громадського здоров’я Університету Луїзіани — вважає, що влада Америки має сумніви щодо використання вакцин та зміни політики вбивства птиці через опозицію виробників курячого м’яса. Ті побоюються, що вакцинація вплине на експорт продукції, пише видання Time Magazine.
 
І ці побоювання мають підґрунтя: переважна більшість країн відмовляється від вакцинації птахів з тих самих причин. Недолік вакцини від H5N1 у тому, що навіть після введення її в інфіковану пташку вірус може залишитися з нею, але протікати без симптомів.
 
І хоча якісна термічна обробка (+74°С) знищить вірус, споживачі не хочуть наражатися на небезпеку, купуючи, можливо, інфіковані яйця та м’ясо.
 
Проте Франція вирішила спробувати поборотися за здоров’я свійських пернатих. У 2023 році країна запустила кампанію вакцинації качок, які виявилися найбільш схильними до безсимптомного перебігу хвороби.
 
Це дозволило відновити виробництво птиці в країні до рівня, якого не було відтоді, як спалахи вірусу знищили десятки мільйонів особин.
 
США та Канада цю ідею не оцінили, вважаючи її занадто ризикованою, тож ввели мито на імпорт французької птиці та яєць. Принаймні так було спочатку. Згодом обидві країни стикнулися з дефіцитом продуктів птахівництва, тож переглянули своє рішення і в результаті, після понад року жвавих обговорень про ефективність та безпечність вакцини, зняли обмеження з Франції.

Вкладення в майбутнє

Міністерство сільського господарства Сполучених Штатів вклало 100 мільйонів доларів на дослідження вакцини проти пташиного грипу. За словами міністерки Брук Роллінс, кошти будуть спрямовані на дослідження вірусу в цілому і на плани з біозахисту.
 
«Наші пілотні програми довели, що біозахист — це найважливіше, що можуть зробити наші фермери, щоб захистити наші стада від хвороби, принаймні зараз», — розповіла вона британській газеті The Guardian.
 
Пані Роллінс підкреслила, що не існує схвалених для широкого використання вакцин для запобігання пташиному грипу, та вона з нетерпінням чекає на наступний процес вивчення, проведення додаткових досліджень, аби остаточно подолати цю недугу.

Фарбована картопля

Ціни на яйця, здається, починають вирівнюватись — середня вартість упала до $5,90 за дюжину, але дефіцит усе одно зберігається. Тим паче, наближається Великдень, а з ним — полювання на яйця.
 
Ця традиція бере свій початок у Німеччині та є обожнюваною в багатьох країнах світу. Але що робити, якщо яєць недостатньо?
 
На жаль чи на щастя, я маю для вас відповідь: можна розфарбувати картоплю. В інтернеті навіть є покрокова інструкція, як це зробити, але очевидно, що після свята коренеплід піде на смітник. Автори радять розфарбувати картоплину та попшикати її лаком для волосся, аби «не облізла фарба».
 
На мою думку, краще було б використати каміння, яке часом за формою також нагадує яйця і є гладкішим за картоплю.
 
Чому деякі американці не хочуть використовувати шоколадні або пластикові яйця — теж загадка.
 
А от на сімейній фермі Young’s Jersey Dairy в Огайо цьогоріч уперше за 40 років полювання на великодні яйця відбудеться без справжніх яєць. Через зростання цін сім’я Янг вирішила замінити їх на пластикові, всередині яких буде купон на безплатну карусель.
 
Цей захід щороку збирає понад 2 тисячі гостей, тому люди радіють, що його не буде скасовано через пташиний грип.
 
«Пластикові яйця можуть бути такими ж веселими. Але я сподіваюся, що ми зможемо повернутися до цієї традиції наступного року», — розповів господар ферми газеті The New-York Times. 
 
Олеся МАЗУРКОВА