Більше не УПЦ МП: давній Успенський собор у Каневі повернули державі

05.03.2025
Більше не УПЦ МП: давній Успенський собор у Каневі повернули державі

Успенський собор, збудований у Каневі в 1144 році. (Фото з відкритих джерел.)

На Черкащині Смілянська окружна прокуратура забезпечила виконання судового рішення про повернення державі Успенського собору, збудованого 1144 року в Каневі.
 
Як розповіли «УМ» у Черкаській обласній прокуратурі, вони ініціювали повернення цієї видатної пам’ятки архітектури, якою володіла УПЦ МП.
 
«Тепер в інтересах Української держави прокуратура повернула з постійного користування УПЦ землю історико-культурного призначення, на якій розташований Успенський собор. Цікаво, що на цю земельну ділянку без будь-якого погодження з органами охорони культурної спадщини було незаконно змінено цільове призначення на землі громадської забудови», — розповідають у прокуратурі Черкаської області.
 
Тепер на виконання рішення суду за позовом прокурора скасовано державний акт на право постійного користування землею УПЦ МП та державну реєстрацію земельної ділянки з незаконним цільовим призначенням у Державному земельному кадастрі.
 
Водночас за рішенням Господарського суду Черкаської області Успенський собор зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на МКСК з подальшою передачею в оперативне управління Шевченківському національному заповіднику.
 
До речі, останні 20 років храм незаконно перебував у власності Української православної церкви Московського патріархату.
 
Собор було засновано в 1144 році за кошти князя київського Всеволода Ольговича, споруда пережила безліч історичних випробувань — монголо-татарські навали, руйнування турками і татарами, а також неодноразові відбудови українським козацтвом.
 
У XVIII столітті храм відновили і він став частиною чоловічого монастиря.
 
У соборі проходила панахида за страченим у Львові гетьманом Іваном Підковою та відспівували Тараса Шевченка перед його похованням на Чернечій горі.