Для ракети, голосу і струнних. У Копенгагені король з королевою слухали українську музику

26.02.2025
Для ракети, голосу і струнних. У Копенгагені король з королевою слухали українську музику

Роман Григорів ворожу зброю перетворив на музику. (Архівне фото.)

У Копенгагені через три роки після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого відбулися два знакові мистецькі заходи за участі Національного ансамблю солістів «Київська камерата».
 
Спочатку, за ініціативи та підтримки парламенту Королівства Данії, у церкві Гольмен провели богослужіння на підтримку українського народу.
 
Учасниками стали король Данії Фредерік X та королева Мері, голова парламенту Сорен Геле та Надзвичайний і Повноважний Посол України Андрій Яневський.
 
У межах події «Київська камерата» виконала твори видатних українських композиторів Юрія Шевченка, Вікторії Польової та Валентина Сильвестрова. До виступу також долучиться данська піаністка Елізабет Нільсен.
 
Далі — імпреза, організована Українським домом у Данії та Данським культурним інститутом. Ансамбль представив програму з найкращих творів українських композиторів.
 
Серед них: увертюра та «Танці Духів і Фурій» з опери «Алкід» Дмитра Бортнянського, «Місто Марії» Золтана Алмаші, «Хорал» Ганни Гаврилець, «Мелодія» Бориса Лятошинського, «Алегро» Юлія Мейтуса, «Ескіз у молдавському стилі» Левка Колодуба, «Елегія», «Карпатська рапсодія» та «Мелодія» Мирослава Скорика.
 
Крім того, народна артистка України, скрипалька Богдана Півненко, яка за сумісництвом є художньою керівницею оркестру «Київська камерата», виконала низку українських музичних шедеврів.
Поважні гості.
Фото Folketinget.
 
Також прозвучали особливі «Пісні ненароджених» для... ракети, голосу і струнних Романа Григоріва. Цей твір став кульмінацією вечора в Копенгагені — виконання українським музикантом Song of the Unborn.
 
Композиція виплескується болями і печалями російсько-української війни з корпусу ворожого касетного снаряда РСЗВ «Ураган», який упав на українську землю.
 
«Пісні ненароджених» створюють парадоксальне сприйняття — це своєрідний реквієм, але й водночас символ надії на мирне, світле майбутнє.
Скрипалька Богдана Півненко. 
Фото Folketinget.
 
Нагадаємо, у 2023 році в День Конституції України композитор Роман Григорів представив відео на свій новий твір, який назвав Langsam — 9M27K.
 
Музикант перетворив російську ракету БМ-27 від РСЗВ «Ураган» на музичний інструмент, на якому він грає основну тему композиції, ніби на віолончелі чи контрабасі.
 
Відео, режисером якого став колега Романа Григоріва Ілля Разумейко, було знято в Андріївській церкві в Києві. Роман Григорів тоді так само зіграв у супроводі оркестру «Київська камерата».
 
На той час, із моменту повномасштабного вторгнення, росія атакувала Україну понад 5 тисячами ракет. Країна-агресорка не припиняє смертоносних атак донині.