Уже за рік в італійському Мілані має відбутися ХХV за ліком зимова Олімпіада.
А ЧС-2025 — хороший індикатор того, в якій точці готовності до головних стартів чотириріччя перебуває біатлонна збірна України.
У календарі підготовки «синьо-жовтих» до майбутніх білих Ігор «мундіаль» у швейцарському Ленцерхайде — це, по суті, заключний контрольний старт, який за всіма параметрами максимально наближений до Олімпійських ігор. Єдина, мабуть, різниця — на Іграх нервів та відповідальності буде в рази більше.
Утім відчувають наші спортсмени пристойний тиск і на ЧС-2025, хоча й кажуть, що він мало чим відрізняється від етапів Кубка світу.
«Кожен може побачити: чемпіонат світу — те саме, що і Кубок світу, але інші медалі. А по факту підготовка та сама, змагання ті ж», — зауважує Віталій Мандзин.
Хай там як, а лідери збірної — Дмитро Підручний та Юлія Джима — знають, що уболівальники та наставники очікують від них медальних звершень. При цьому індивідуальних медалей українські біатлоністи не вигравали на ЧС починаючи з 2019 року.
А в перших двох персональних гонках ЧС-2025 Дмитро та Юлія показали не надто високий результат. Джима фінішувала найвище поміж українок у спринті та гонці переслідування — на 18-й та 22-й позиціях відповідно, проте це було аж ніяк не близько до п’єдесталу. Щоправда, перед стартом ЧС повідомлялося, що Юлія хворіла й вочевидь підійшла до «мундіалю» не в оптимальних кондиціях.
Так само не надто привабливими виглядають у Швейцарії й перші персональні результати капітана чоловічої збірної Підручного. У Ленцерхайде він став 37-м у спринті та 30-м у «персьюті», і це точно не той здобуток, на який розраховували спортсмен та його особистий наставник Юрай Санітра.
«З об’єктивних причин особисті гонки були не надто вдалі», — зізнався Підручний.
Через проблеми зі здоров’ям він, порадившись із лікарем, вирішив не стартувати на ЧС в індивідуальній гонці, тримаючи, очевидно, фокус уваги на командній естафеті.
Зазначимо, що в першій естафеті «мундіалю» — «міксті» — Дмитро допоміг збірній України потрапити до «топ-10». Виступаючи в ролі фінішера (на перших трьох етапах за українську команду бігли Ірина Петренко, Христина Дмитренко та Антон Дудченко), він завдяки хорошому ходу та відмінній стрільбі перемістив «синьо-жовтих» із 13-го на підсумкове восьме місце.
«Змішана естафета була хорошою в моєму виконанні. Попереду нові старти й можливість покращувати результат», — написав в інстаграмі Підручний.
Узагалі ж найвищим досягненням українських біатлоністів-чоловіків у двох перших гонках «мундіалю» був 35-й результат Антона Дудченка у спринтерських перегонах та 19-те місце Мандзина в гонці переслідування.
«Перший тиждень чемпіонату світу — позаду: спринт — 36-й, гонка переслідування — 19-й. Голодний до наступних перегонів. Нас чекає ще один тиждень захоплюючих заїздів», — зауважив представник молодої генерації вітчизняних талантів біатлону 21-річний Мандзин.
Загалом, на першому тижні «мундіалю» українські біатлоністи багато говорили про свої промахи, новий досвід та подальшу роботу над помилками.
Одні спортсмени акцентували увагу на вдосконаленні стрільби, для когось було важливе покращення ковзання лиж, а хтось розповідав про новий для нього ефект гір, від якого швидко «забиваються» м’язи, та необхідність модернізації гоночної стратегії для покращення розкладки сил на дистанції.
Звісно, для підкорення спортивних висот важлива кожна деталь, і дрібниць, як відомо, у спорті великих досягнень не буває. За підсумками першого тижня змагань на ЧС-2025 українським збірникам було над чим працювати.
Поправок потребували і робота на стрільбищі, і співпраця з сервісменами, і психологічні та тактичні налаштування спортсменів. Що ж, завдяки якісним корективам у цих питаннях українські біатлоністи та біатлоністки, думається, матимуть можливість показати пристойний результат в естафетних перегонах, де вони традиційно виступають у ролі потенційних претендентів на високі місця.