Щороку в багатьох містах України з настанням холодів небайдужі громадяни починають бити на сполох: «Рятуйте, лебеді замерзають!».
Таке стається переважно тоді, коли вони бачать птаха, що дрімає на кризі чи повільно плаває в ополонці.
Річ у тім, що люди — істоти емпатичні. Коли їх проймають дрижаки, вони намагаються зігріти інших, підкріплюючи це такими звичними вуху словами: «Мені на тебе навіть дивитися холодно!».
А лебідь має такий тендітний та ніжний вигляд — хіба ж він може не мерзнути? Виявляється, може.
Цей птах добре почуватиметься навіть під час морозів до -15°С та може не їсти протягом кількох днів завдяки великому запасу енергії.
Задля економії сил лебеді часто відпочивають на кризі групами, сховавши відкриті частини тіла під пір’я.
І найгірше, що можна зробити в такій ситуації, — намагатися допомогти. В результаті птахи сполохнуться та полетять шукати безпечне місце, втрачаючи саме ту дорогоцінну енергію, яку вони берегли під час «крижаних посиденьок».
Перейматися варто за тих особин, що тримаються окремо від групи, поводяться кволо або ж сплять на березі, а не, як заведено, у воді.
Якщо ж під час сильних морозів ви бачите лебедя, що лежить на кризі, вкритий снігом, чи, навпаки, відчайдушно б’є крилами об лід і не може злетіти, — пора рятувати птаха.
Самотужки це робити не варто, тим паче, коли в столиці працює Команда порятунку тварин Києва: за цим номером (+380 98 844 79 37) цілодобово приймають «екстрені виклики, пов’язані із загрозою для життя тварин». Відповідають лише на дзвінки, оскільки, за інформацією з їхнього сайту, Команда не користується месенджерами.
Ну гаразд, скаже хтось, рятувати не треба, а годувати хоч можна? Можна, якщо виникає така необхідність.
Основна їжа водоплавних птахів — це водорості, тож, поки є доступ до них, ніяких додаткових смаколиків лебеді не потребують. Радше, навпаки: якщо постійно пригощати птахів, вони взагалі перестануть самостійно шукати їжу, сподіваючись на щедру українську душу.
Та якщо ви бачите лебедів на замерзлому ставку без ополонок, можете почастувати їх сирими або злегка відвареними нашаткованими овочами - капустою, морквою, картоплею, а також запареним рисом або пшеничною крупою, радять у матеріалі про лебедів на сайті ye.ua.
Та за мінусової температури все це примерзне до льоду, натомість можна змішати просо, овес та ячмінь або ж знайти спеціальні пташині комбікорми без додавання солі.
Травна система в лебедя влаштована так, що він має одразу запивати свій харч, тому всі перелічені смаколики потрібно лишати біля води. Але ні в якому разі, за жодних обставин не можна годувати птахів хлібом. Він викличе розлад шлунково-кишкового тракту і спричинить хворобу в пернатого.
Тому допомагати треба обережно та відповідально, як, наприклад, зробили в Києві на початку 2024 року. Помітивши зграю лебедів, що сумно ходили замерзлою затокою Дніпра в пошуках їжі, небайдужі люди покликали на допомогу комунальників, які спільними зусиллями прорубали лід та зробили в ньому лунки, аби лебеді знову мали доступ до смачних та поживних водоростей.
Того ж року працівники ДСНС врятували молодого лебедя в Ірпені, який примерз до криги на місцевій набережній. У марних спробах звільнитися він травмував лапу, але рятувальники акуратно його дістали та передали до служби захисту тварин для подальшої реабілітації.