Відкриття STEM-простору і медіацентру, а також встановлення на центральній площі великого телеекрана внесли знакові корективи у життя Знам’янської громади, що на Кіровоградщині.
Тепер тут постійно на багатьох цифрових ресурсах демонструються свіжі новини, а школярі пізнають ази робототехніки та 3D-моделювання, обираючи свою спеціальність в ІТ-індустрії.
Сучасними технологіями цікавляться і старші містяни, які ведуть власні блоги у соціальних мережах.
Реалізації двох потужних інноваційних проєктів посприяла Програма USAID DOBRE, надавши місту сучасне обладнання.
Голова Знам’янської громади Володимир Сокирко цю суттєву фінансову допомогу вважає найкращою інвестицією в майбутнє дітей та молоді.
Творчість у 3D-вимірі
Облаштувати простір, де діти могли б освоювати сучасні інформаційні технології, знам’янцям допоміг приклад сусідньої Дмитрівської громади.
Там за підтримки Програми USAID DOBRE недавно відкрили сучасний STEM-клас із вивчення робототехніки і 3D- моделювання, який користується величезною популярністю в дітей і підлітків.
Узятися за подібний проєкт спонукав і той факт, що в міському Центрі дитячої та юнацької творчості є чимало цікавих гуртків для дівчат, а от у хлопців був невеликий вибір.
Отож, коли з’явився шанс виправити ситуацію, в місті одразу почали шукати просторе приміщення.
На ремонт, який тривав до кінця вересня, з бюджету виділили майже 600 тисяч гривень. «Цей простір повністю незалежний, — повідомила заступниця голови громади Ліана Пересадченко. — Ми оснастили його генераторами і «безперебійниками», тому діти мають можливість займатися робототехнікою й освоєнням сучасних технологій у зручний для себе час. Перебої з електроенергією тепер не проблема».
Зі свого боку за Програмою USAID DOBRE придбали для STEM-простору потужні ноутбуки, 3D-принтери, спеціальні конструктори та платформи для створення роботів, мікроскопи, паяльні станції тощо.
Азів цифрових наук дітей і всіх бажаючих навчає місцевий інженер-конструктор Роман Тупало. Тепер тут пишуть програми, створюють роботів, експериментують за допомогою сучасної техніки.
«Усі, хто планує стати комп’ютерним дизайнером, програмістом, інженером-електронником, можуть спробувати себе в цих професіях, — каже Володимир Сокирко. — Ми давно мріяли мати для своїх дітей щось прогресивне, пов’язане з новими технологіями. Тож, коли випала така нагода, реалізували цей проєкт разом із Програмою USAID DOBRE».
Знам’янський медіабум
Паралельно зі STEM-простором у Знам’янці почали облаштовувати власний медіахаб. Сьогодні тут вчаться фотографувати і створювати відеоконтент не лише діти і підлітки, а й усі бажаючі з умовної категорії «40 плюс».
Скажімо, двадцятирічний волонтер Іван Бакалов приходить сюди для того, аби записати ролик, у якому він закликає земляків донатити на допомогу ЗСУ.
«Коли у фейсбуці та інших соціальних мережах оголошую про початок чергового збору, то люди активніше надсилають кошти саме після перегляду ролика, — каже він. — Адже письмове повідомлення не може відтворити ті емоції, які передає відео».
За словами Івана, навчитися створювати інформаційний продукт у медіахабі неважко, адже заняття проводить професіонал своєї справи Олег Рубан.
У розпорядженні студійців є потужний комп’ютер для монтажу, фотокамера та мобільний телефон для зйомок, комплект освітлення і спалахів, радіомікрофони.
Це обладнання було придбане Програмою USAID DOBRE і дозволяє всім бажаючим ближче ознайомитися з професіями журналіста, фотографа, відеографа, сценариста, монтажера.
STEM-простір допомагає школярам у виборі майбутньої професії.
Фото надані Знам’янською громадою.
Сюди часто заходять дорослі містяни, які мають свої блоги і хочуть підвищити рівень власних сайтів і сторінок у соцмережах.
«Ні для кого не секрет, що більшість товарів і послуг продаються сьогодні через інтернет, — каже Ліана Пересадченко. — Тому бажаючих навчитися правильно формувати контент, фотографувати, знімати відео, професійно монтувати його і викладати на екран сьогодні досить багато».
Дорослим медіахабівцям цікаво також брати інтерв’ю у відомих людей громади та вести рубрики на філософські теми або, наприклад, про здоровий спосіб життя.
І все ж найчастіше користуються новою технікою школярі. Вони самі шукають і записують новини, поширюючи їх у медійній мережі. Є тут і власний ютуб-канал.
Недавно інформаційні ролики почали з’являтися також на великому телеекрані, встановленому в центрі міста, що теж був придбаний Програмою USAID DOBRE.
Загалом медіахаб став у Знам’янці популярним центром, який об’єднує творчих людей з різними інтересами. Обладнання та професійна підготовка дозволяють їм створювати сучасний відеопродукт, з використанням у тому числі й штучного інтелекту.
«З його допомогою я часто пишу музику, бо зараз можуть виникнути проблеми з авторськими правами, — каже Олег Рубан. — Можна також написати пісню, генерувати з нейромережі персонажів, використовувати для новин електронний голос і взагалі створювати все, що тобі потрібно. Ці технології пришвидшують і спрощують робочий процес». Гімн медіахабу теж створив штучний інтелект.
Поява в місті STEM-простору та медіахабу, за словами Івана Бакалова, наповнила особливим змістом життя багатьох хлопців і дівчат. Замість того, аби марнувати час за комп’ютерними іграми і безцільними тусовками, вони можуть навчитися чогось корисного.
До речі, заняття з робототехніки і 3D-моделювання, на думку Ліани Пересадченко, можуть відкрити дітям шлях до професії, яка в Україні нині стає однією з найпопулярніших.
Новини з центральної площі
Не менш знаковою подією для громади стала поява в самісінькому центрі міста великого телеекрана. Його робота починається з Державного Гімну України, демонстрації загальнодержавної хвилини мовчання та відео, присвяченого землякам, які віддали своє життя за свободу України.
Далі, упродовж дня, тут можна переглянути всі новини, які створюють у медіацентрі. Зараз уже налагоджують систему, яка дозволяє передавати контент безпосередньо зі студії. Місцевий провайдер надав безкоштовний доступ до інтернету і працює над облаштуванням вільної Wi-Fi-зони.
Інтерес до телевізійної новинки у знам’янців зростає з кожним днем. Бізнесмени цікавляться варіантами розміщення реклами, діти запитують, чи показуватимуть на великому екрані мультики, а чоловіки мріють дивитися на площі трансляцію популярних спортивних змагань.
Завдяки наявності телеекрана громада отримала можливість узяти участь у міжнародному фестивалі «Україна. Європа. Центр», який через війну проходитиме у формі телемарафону. Його основна ідея — повернення додому українців, що виїхали за кордон, і налагодження зв’язків з вітчизняною діаспорою.
На думку Ліани Пересадченко, участь невеликих міст у подібних проєктах наочно доводить той факт, що навіть у теперішніх складних умовах Україна продовжує активно розвиватися.
До того ж саме зараз у громадах спостерігається надзвичайно висока активність місцевих жителів, якої не було протягом останніх двадцяти років. Важливу роль у цих процесах відіграють міжнародні донорські організації, серед яких і Програма USAID DOBRE.
«Сьогодні, розмовляючи з хлопцями та дівчатами, я бачу, що вони пишаються своєю громадою, — запевняє пані Ліана. — Вони бачать, що тут враховують їхні потреби, йдуть їм назустріч. До речі, Україна нині за розвитком цифровізації входить до четвірки передових країн світу, тому наша громада не має права відставати від загального тренду. Це дуже подобається молоді».
На облаштування STEM-простору, медіахабу і телеекрана Програма USAID DOBRE витратила 100 тисяч доларів. Загалом за три роки тісної співпраці партнери встигли реалізувати 10 успішних проєктів. Йдеться про сферу послуг, місцевий економічний розвиток, молодіжну складову.
«Надзвичайно важливими для нас були навчальні тури, — повідомила Ліана Пересадченко. — Зараз, коли наше співробітництво виходить на фінішну пряму, ми бачимо, наскільки сильно змінився наш світогляд. Тепер знаємо, як владі потрібно вибудовувати діалог з громадою і громадянським суспільством. Ми також зрозуміли, наскільки важливо створювати умови для того, аби молодь залишалася в нашому місті. Тобто ми чітко усвідомили, що саме маємо для цього зробити, обравши у підсумку ідею створення STEM-простору і медіахабу».
Матеріал підготовлений редакцією газети на замовлення Українського кризового медіа-центру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і необов’язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Лариса САЛІМОНОВИЧ