Вісім років тому, коли Широківська об’єднана територіальна громада Запорізької області приймала у власність місцеві об’єкти комунальної сфери, то один із них був записаний максимально коротко: «Водогін 1 шт.».
За цією скупою технічною характеристикою ховався колосальний обсяг робіт, адже застарілі комунікації конче потребували повного аудиту та подальшої модернізації.
За вісім років роботи команда Широківської територіальної громади не лише змогла провести повну інвентаризацію майна та привести до ладу сотні документів — спадку колишніх сільських рад, — а й запровадити інноваційні підходи, сучасні практики для можливості стрімкого розвитку і видимих результатів реформи з децентралізації.
Частину викликів допомогла подолати територіальній громаді підтримка експертів Програми USAID DOBRE, досвід яких дозволив впровадити комплексні механізми і стратегічне бачення для органу місцевого самоврядування.
Старт із програмного документа
Співпраця з Програмою USAID DOBRE для Широківської громади стартувала у 2020 році. Починали з аналізу напрямів, що потребували посилення.
У таких питаннях дуже важливою є думка місцевих жителів, тож експерти Програми USAID DOBRE надали підтримку в проведенні опитування населення Широківської громади для виявлення нагальних потреб.
Одним з головних побажань жителів Широківської громади стало покращення умов водокористування у селах.
Експерти Програми USAID DOBRE порекомендували одразу розробити чіткий алгоритм подальших дій. Так був створений комплексний документ реконструкції водогону, в якому кінцевою метою стала не просто технічна заміна труб, а безперебійне надання споживачам якісної послуги.
Критерієм оцінки обрали зменшення кількості скарг громадян на її відсутність. У підсумку було проведено, без перебільшення, колосальну роботу — від розробки технічної документації й до заміни 19 км застарілих комунікацій.
Нова система водопостачання повинна запрацювати вже до кінця 2024 року. Її повну реконструкцію провели за рахунок державної субвенції та власних коштів.
Обслуговуватиме цю мережу та інші об’єкти місцеве комунальне підприємство «Благводсервіс», для якого Програма USAID DOBRE закупила генератори, мінінавантажувач, екскаватор, великий набір інструментів і спеціальний автомобіль, що дозволяє оперативно виїжджати на аварійні ділянки.
«Раніше у сільрадах, які ще не були об’єднані, функціонувало декілька КП, — каже заступник голови Широківської громади Дмитро Свіркін. — Але, на мій погляд, їх було важко назвати підприємствами, що спеціалізуються на наданні комунальних послуг, у тому числі й з водопостачання. Там, як правило, працювали директор і бухгалтер, які нараховували плату, відслідковували боржників — і все. Про якість послуг не доводилося говорити взагалі. Тепер усе по-іншому».
Співробітництво Широківської громади з Програмою USAID DOBRE розпочалося незадовго до початку широкомасштабної війни. Сторони встигли розробити кілька багатообіцяючих проєктів.
Утім їхню реалізацію довелось відкласти і натомість разом створювати потужний логістично-гуманітарний хаб, який півтора року поспіль забезпечував продуктами й товарами першої необхідності всі навколишні населені пункти.
«Це був величезний конвеєр, який приймав щоденно десятки фур, — пригадує директорка комунальної установи «Агенція розвитку Широківської громади» Юлія Носкова. — На розвантажуванні та сортуванні гуманітарної допомоги стояли працівники нашого місцевого самоврядування, спільно нам вдалося ефективно налагодити всі логістичні процеси для того, щоб місцеві жителі швидко отримали необхідну допомогу. Також Програма доправила до нас близько пів сотні потужних генераторів. Ми організували їх доставку до 12 громад країни. Ми також отримали від наших партнерів EcoFlow, сонячні батареї, спеціальні прожектори та інше обладнання, яке і зараз використовується під час відключень електроенергії».
Сучасний кабінет реабілітації, клініка «Сімейний лікар».
Фото надані Широківською громадою.
Через постійні обстріли тема енергозабезпечення цього року стала ще актуальнішою, тому Програма USAID DOBRE нещодавно передала Широківській громаді ще два потужні генератори загальною вартістю близько мільйона гривень. Один з них використовуватимуть для стабільної роботи водогону, а інший — підтримуватиме електросистему місцевої лікарні.
До речі, медичною сферою команда Широківської громади опікується теж комплексно. З моменту утворення громади нова команда зберегла всі місцеві ФАПи та амбулаторії, які перебували на території громади. Частину з них за ці вісім років вдалось модернізувати та реконструювати, а амбулаторія в селищі Сонячному була побудована з нуля та запрацювала у червні цього року.
Окрім цього, у 2019 році Широківська громада взяла під опіку Запорізьку районну лікарню, яка перебувала на межі закриття. На сьогодні клініка «Сімейний лікар» — прибуткова установа, вона має в розпорядженні сучасні обладнання та потужності, що дозволяє обслуговувати не лише місцеве населення громади (яке за три роки війни зросло більш ніж удвічі). Також вона має можливість надавати медичні послуги жителям найближчих районів міста Запоріжжя.
Є в громаді і своя аптечна мережа, яка постійно розвивається. «До об’єднання в громаду в нас по селах не було жодної аптеки, а зараз їх уже 10, — повідомила Юлія Носкова. — І сьогодні ми готуємося до відкриття мобільного аптечного пункту, що об’їжджатиме ті села, де немає точок продажу ліків».
Комплексний підхід застосовують і в розвитку соціальної сфери Широківської громади. Тут діє проєкт підтримки ВПО і дітей, які залишилися без батьківської опіки, а ще курсує спеціальний автобус, призначений для перевезення людей з інвалідністю.
Також у цьому році ключовим напрямом у соціальній сфері стала робота з ветеранами та їхніми родинами і піклування про ментальне здоров’я місцевого населення.
«Тепер за участі Програми USAID DOBRE ми проводимо навчання наших експертів, — каже Юлія Носкова. — З цією метою для них було організовано кілька поїздок, у тому числі й за кордон. Підтримка партнерів у даному випадку для нас дуже важлива, оскільки ця тема в нашій країні не втрачає своєї актуальності».
Бізнесово-освітня кооперація
Недавно в Широківській громаді прийняли оновлену програму економічного розвитку, створену за участі експертів Програми USAID DOBRE. Вона містить кілька напрямів, один з яких передбачає будівництво потужної меліоративної системи.
Але ще до прийняття цього документа партнерам вдалося реалізувати у селищі Відрадне два успішні проєкти, які містять не лише бізнесовий, а й освітній компоненти.
Йдеться про відкриття станції технічного обслуговування, яка запрацює на початку наступного року. Приміщення для неї збудував власним коштом місцевий підприємець, а все необхідне для роботи обладнання було закуплене Програмою USAID DOBRE. Цікаво, що цей простір називають «СТО-хабом», оскільки тут відкриються навчальні курси для всіх, хто планує опанувати професію майстра з ремонту автомобілів.
«У цього підприємства є соціальна складова, адже в його стінах зможуть проходити навчання і практику учні місцевих шкіл, — повідомив голова громади Денис Коротенко. — Ми впевнені, що цей проєкт допоможе школярам з вибором майбутньої професії».
Послуги з профорієнтації для молодого покоління громади має і кооператив «Бджоляр», який завдяки Програмі USAID DOBRE отримав великий набір професійного обладнання. Користуватися ним по черзі можуть усі пасічники Відрадного, які об’єдналися для співпраці та обміну досвідом.
«А в теплу пору року там постійно проводять екскурсії для дітей, — продовжує свою розповідь голова громади. — Вони одягають спеціальний одяг і йдуть до вуликів, де їм детально розповідають, а головне — показують увесь процес, пов’язаний із виробництвом меду. Дітям усе дуже подобається. Отож маємо надію, що екскурсія комусь із них допоможе обрати майбутню професію».
Туристичний магніт
До складу Широківської громади входить 35 населених пунктів. На сьогодні в них проживають близько 30 тисяч жителів — місцеве населення та внутрішньо переміщені особи. Кожен з них має свої потреби та бажання.
Незважаючи на фактор війни, тут намагаються продовжувати реалізовувати проєкти для покращення умов життя місцевого населення. За словами Дмитра Свіркіна, йдеться про впорядкування місць забору води, встановлення або ремонт автобусних зупинок, роботу, пов’язану з благоустроєм території.
У громаді наголошують: усі проєкти з благоустрою, плани на подальший розвиток громади та інші корисні ініціативи неможливі без активної громадської участі. Кожен житель повинен розуміти свою роль у системі сучасного самоврядування.
Саме тому, за підтримки Програми USAID DOBRE, у Широківській громаді також створили систему, яка дозволяє залучати до управління всіх місцевих жителів, підвищуючи їхню політичну і громадянську освіту. Одним з її важливих елементів стала прозорість у використанні бюджетних коштів.
Для цього було укладено спеціальний посібник, у якому через прості схеми і доступною мовою детально розписано джерела прибутків та напрями їх використання. Це посилює довіру людей до адміністрації і стимулює до участі в ухваленні важливих рішень.
Місцеві фахівці й експерти Програми завершують також створення Стратегії розвитку Широківської громади, де покроково розписані чотири напрями діяльності.
«Це потужний документ, який буде для нас дієвим інструментом у вирішенні багатьох проблем, — повідомив Денис Коротенко. — Одним із проєктів економічної складової ми обрали подальший розвиток «Менонітської стежки», що у перспективі стане туристичним магнітом для нашої громади».
Йдеться про веломаршрут, який був розроблений до війни за підтримки Програми USAID DOBRE. Пролягає він через територію колишніх поселень протестантів-менонітів.
Вирушивши в цю подорож, можна нескінченно милуватися не лише казковою природою українського півдня, а й будинками, які німецькі поселенці зводили тут у період з XVIII до XX століття.
В одному з них, що має назву «Замок Катарини Вальман», розташований офіс Широківської громади. Веломаршрут «Менонітська стежка» починається саме тут, охоплюючи сім історичних локацій.
«Ми приміська громада, тому впевнені, що цей туристичний об’єкт після війни користуватиметься великою популярністю не лише в місцевих жителів, а також у запоріжців та приїжджих туристів, які цікавляться туристичними напрямками півдня України, — каже Денис Коротенко. — У межах цього проєкту також плануємо створити цікавий центр дозвілля і тим самим наповнювати коштами місцевий бюджет».
Матеріал підготовлений редакцією газети на замовлення Українського кризового медіа-центру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і необов’язково відображає точку зору USAID чи уряду Сполучених Штатів.