Помічнянська громада Кіровоградської області, за вітчизняними мірками, має досить скромний бюджет.
Але цей факт не завадив їй реалізувати один з найуспішніших у країні проєктів, пов’язаних з інклюзивною освітою.
Отримати допомогу від Програми USAID DOBRE вдалося завдяки міжмуніципальному співробітництву з двома сусідніми громадами, які об’єднали свої зусилля та фінанси для надання кваліфікованої допомоги дітям з особливими освітніми потребами.
Нині Помічнянський інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ) активно працює також з місцевими дитсадками і школами, аби створити там комфортну атмосферу для навчання своїх вихованців.
Добро спеціального призначення
Відкрити центр для розвитку дітей з особливими освітніми потребами Помічнянській громаді запропонували в департаменті науки та освіти Кіровоградської обласної військової адміністрації через рік після її утворення.
На порядку денному тоді було чимало організаційних, фінансових і господарських проблем, але непростий виклик був одразу прийнятий. Нагорода за рішучість не забарилася.
Того ж року помічнянці отримали від держави субвенцію на придбання спеціального автомобіля, який дозволяє не лише перевозити дітей з особливими освітніми потребами, а й надавати інклюзивну допомогу на місцях. Левову частку його вартості (90%) сплатила держава, решту виділили з міського бюджету.
Наявність транспортного засобу, який справедливо називають мобільним ІРЦ на колесах, відкрила нові можливості. До центру, що запрацював у новому окремому приміщенні, почали возити діток із сусідньої Рівнянської громади. Невдовзі сторони підписали договір про співфінансування закладу.
А це рішення, у свою чергу, дозволило взяти участь у конкурсі Програми USAID DOBRE, який був присвячений темі міжмуніципального співробітництва. Коли заявка була вже подана, до Помічнянської та Рівнянської громад приєдналася ще й Піщанобрідська. Отож доступ до інклюзивного простору отримала чимала кількість дітей.
За словами начальниці відділу освіти міськради Ніни Семашко, отримати допомогу на суму 2 мільйони 834 тисячі 370 гривень було дуже непросто, оскільки на розгляд журі надійшло 69 проєктів з 10 регіонів країни, які співпрацюють з Програмою USAID DOBRE.
Тоді навіть з’явилося відчуття, що кошти дістануться одному з прифронтових населених пунктів, де соціальні проблеми відчуваються особливо гостро.
Але той факт, що у Помічній тему інклюзивної освіти фахівці активно розвивали багато років поспіль, а тепер надають допомогу і дітям із сусідніх населених пунктів, приніс бажану перемогу.
Для Помічнянського ІРЦ придбали сучасне інтерактивне обладнання, яке фахівці називають, без перебільшення, унікальним.
«Умовно його можна розділити на три категорії, — каже Ніна Семашко. — Це обладнання для роботи реабілітолога, що спрямоване на покращення опорно-рухового апарату. Обладнання для роботи психолога, призначене для розвитку емоційно-вольової сфери та подолання різноманітних ментальних труднощів. І логопедичне обладнання, що допомагає розвивати у дітей мовлення».
Злам стереотипів
Онук Світлани Михайлівни Волощук почав відвідувати Помічнянський інклюзивно-ресурсний центр у три роки, коли заклад працював ще у старому приміщенні. Зараз Сашкові вже сім.
Він навчається у другому класі звичайної школи, але продовжує відвідувати заняття далі. Порівнюючи умови роботи в обох закладах, пані Світлана не приховує позитивних емоцій.
«Звичайно, тут набагато краще, — каже вона. — По-перше, нове приміщення розташоване у центрі міста, тому добиратися стало набагато зручніше. А по-друге, тут є прекрасне обладнання, яке відкрило нові можливості для роботи з дітьми».
Особливо її онукові сподобався стіл з кінетичним піском, заняття на якому дозволяє розвивати тактильні відчуття, дрібну моторику, творчі здібності, проводити сенсорне розвантаження.
Хлопчик за цікавою грою помітно заспокоюється, що для нього надзвичайно важливо. Загалом із Сашком проводять заняття три фахівці — психолог, реабілітолог і логопед. Рівнем їхньої кваліфікації пані Світлана дуже задоволена.
«Дівчата не стоять на місці. Тобто постійно навчаються, освоюючи нові методи надання допомоги, — запевнила вона. — Це дуже важливо, бо наші діти особливі. У них немає схожих симптомів. Кожен випадок має свої нюанси. Але наші спеціалісти вміють визначити цю особливість і підбирають індивідуальний ключик до кожного».
У класі Сашка зараз навчаються троє інклюзивних учнів. Аби перебування у школі було комфортним, на всіх уроках і на перерві поруч з ними постійно перебуває асистент учителя.
Фахівці центру регулярно працюють зі шкільними педагогами та вихователями дитячих садків громади, а також готують для них кваліфіковані поради стосовно кожної дитини.
Як результат, адаптація дітей з особливими освітніми потребами в незнайомій для них реальності проходить досить гармонійно.
За словами директорки центру Мар’яни Шутько, спеціалісти центру, обираючи сучасне інклюзивне обладнання, орієнтувалися на індивідуальні особливості своїх вихованців.
Експерти Програми USAID DOBRE врахували всі їхні поради, тому заняття тепер проходять дуже ефективно. Порівнюючи умови роботи у ліцеї «Універсум» та новому приміщенні, директорка закладу пригадала досить сумну історію. Раніше фахівці для прийому дітей мали у своєму розпорядженні лише один кабінет. Усі методичні матеріали переважно доводилося виготовляти вручну, використовуючи фотопапір і ламінування.
«А сьогодні ми самі вчимося щодня, оскільки інтерактивне обладнання багатофункціональне і відкриває для нас і наших дітей багато нових можливостей, — запевняє вона. — Якщо зібрати все разом, то в Кіровоградській області, мабуть, не знайдеться жодного подібного центру».
Сьогодні ІРЦ відвідують майже 80 вихованців. Їх було б набагато більше, якби батьки зверталися по допомогу, а не залишалися наодинці зі своєю проблемою.
Чомусь у нашому суспільстві й досі існує стереотип, що діти з особливими освітніми потребами повинні навчатися вдома, бо їх нібито не прийматиме соціум. Але досвід Помічнянського центру повністю ламає усталений стереотип.
Тут фахівці дотримуються думки про те, що кожна без винятку дитина неодмінно має хоча б один талант. Виявити його часом досить непросто, але якщо спеціалісту це вдається, то подальший розвиток приносить багатообіцяючі результати.
Але чим раніше дитину приводять на заняття, тим більш позитивною буде динаміка. Нове обладнання також перетворює процес реабілітації на цікаву гру, яка не може не подобатися дітям в принципі.
Послуги інклюзивно-ресурсного центру для батьків безкоштовні, адже гроші на заробітну плату фахівцям виділяє держава, а поточні витрати фінансують громади. Тісна співпраця сторін додає закладу стабільності і при цьому вигідна всім учасникам проєкту.
Один центр добре, а два краще
На ремонт у новому приміщенні Помічнянська міськрада виділила 450 тисяч гривень. Про те, багато це чи мало, говорять сухі статистичні дані.
«Ми маємо усього 120 мільйонів бюджетних коштів на рік, частину з яких постійно передаємо на підтримку ЗСУ. Це наш внесок у перемогу, — пояснив ситуацію голова громади Микола Антошик. — У підсумку вкладати кошти у розвиток благоустрою і комунальної сфери досить складно. Чимало цих проблем нам допомогла вирішити Програма USAID DOBRE, за що ми їй дуже вдячні. Якби рівень їхньої участі можна було оцінити за п’ятибальною системою, то я, не вагаючись, поставив би п’ятірку з великим плюсом, — каже Микола Миколайович — Що ж стосується будівлі, де розташований зараз інклюзивно-ресурсний центр, то ми його підняли, без перебільшення, з руїни, але він сьогодні справді дуже потрібний. Обладнання, яке ми отримали, раніше не бачив ні я, ні мої діти і навіть онуки».
У списку добрих справ — молодіжні центри, ремонт водогону та інших об’єктів, відкриття цивілізованого торговельного містечка з вбиральнею. Але, за словами Ніни Семашко, окрім суттєвої фінансової підтримки, не менш важливим є і навчальний компонент у різних сферах, починаючи від надання послуг і завершуючи розробкою комплексної стратегії розвитку.
«Програма USAID DOBRE розпочала співпрацю з Помічною у рік створення нашої громади і підтримала на всіх етапах становлення, — каже вона. — Це дало колосальний результат. Я маю на увазі у тому числі й світоглядні та ціннісні речі, що надзвичайно важливо».
Тепер помічнянці готуються розвивати інклюзивний проєкт далі. Цього разу йдеться про ремонт ще у двох приміщеннях. В одному з них планують розмістити ветеранський хаб для реабілітації військовослужбовців, переселенців з прифронтових регіонів і всіх, хто отримав на затяжній війні фізичні та психологічні травми.
А в іншому встановлять частину унікального обладнання, яке було надане Програмою USAID DOBRE. Після цього фахівці його зможуть ефективно використовувати для роботи і з дітьми, і з дорослими.
Матеріал підготовлений редакцією газети на замовлення Українського кризового медіа-центру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і необов’язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.