Проєкт системи оповіщення Полтавської територіальної громади обійдеться місцевому бюджету в 1 копійку.
Хоч очікувана вартість предмета закупівлі становила 200 тисяч гривень.
У тендері з використанням електронної системи Prozorro взяли участь три товариства, які надали свої пропозиції: ТОВ «ВІТЯЗЬ-КБ» оцінило свої послуги у 80 тис. 880 гривень, ТОВ «ОПТІМА-КОМПЛЕКС» — у 198 тис. гривень, а ТОВ «Укрзалізничавтоматика» — в... 1 копійку. Ось такі дивні відбулися торги.
Надали спеціальну цінову пропозицію як допомогу державі
На сторінці департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи виконкому Полтавської міської ради у фейсбуці пояснюють: ключовим критерієм для визначення переможця, окрім відповідності кваліфікаційним критеріям, що визначені умовами тендера, є ціна.
А оскільки ТОВ «Укрзалізничавтоматика» надало найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, воно й стало переможцем відкритих торгів.
Відповідно, замовник — департамент із питань цивільного захисту та оборонної роботи — уклав із цим товариством договір на розробку проєктно-кошторисної документації на будівництво автоматизованої системи оповіщення.
Згідно з чинним законодавством, переможець мав надати замовнику обґрунтування аномально низької ціни на свої послуги. Директор ТОВ «Укрзалізничавтоматика» Олексій Невінгловський надав таке обґрунтування.
І от про що в ньому йдеться: «... повномасштабне вторгнення рф стало безпрецедентним випробуванням не тільки для суспільства, а й для економіки України, усі зароблені кошти держава змушена спрямовувати на сектор оборони, а освіту, медицину та соціальний захист громадян фінансує за гроші, які надають міжнародні партнери. Наша ж компанія має змогу та сприятливі умови, за яких ми можемо виконати роботи з розроблення проєктно-кошторисної документації, надавши спеціальну цінову пропозицію як допомогу державі».
Звичайно, це похвально, що підприємці хочуть і можуть в умовах воєнного стану допомогти державі. Для місцевого бюджету це тільки плюс. Однак ми спробували розібратися в істинних мотивах такого кроку.
Восени минулого року згаданий департамент виконкому Полтавської міської ради вперше уклав договір на розробку проєкту системи оповіщення в громаді — з ТОВ «ОПТІМА-КОМПЛЕКС» із Запоріжжя.
«Тоді був аналогічний тендер, і наше підприємство взяло в ньому участь (тепер розумію, що то було помилкою), — зазначив директор ТОВ «ОПТІМА-КОМПЛЕКС» Сергій Кацило. — Після укладення угоди ми розробили проєкт і надали його замовнику для ознайомлення (не знаю, яка його доля, не виключено, що готовий проєкт могли й комусь передати). Тим часом з’явилася нова законодавча норма, і під час експертизи проєктно-кошторисної документації було вказано на те, що замовник має підготувати технічне завдання для виконавця. Але департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи виконкому Полтавської міської ради затягував час. У підсумку все закінчилося розірванням договору. Та ніхто нікого не звинувачував, бо нас запевнили в тому, що замовник підготує технічне завдання, оголосить новий тендер — і ми завершимо цю роботу. Чим закінчився новий тендер, уже й самі знаєте».
На думку пана Сергія, це не що інше, як недобросовісна конкуренція. А її справжнім мотивом може бути бажання виграти тендер на реалізацію проєкту.
«Як ото раніше був Дикий Захід, так зараз маємо «дикий бізнес». Перед другим тендером мені зателефонував директор київського ТОВ «Укрзалізничавтоматика» Олексій Невінгловський і поцікавився, як у нас ідуть справи в Полтаві, — пригадав мій співрозмовник. — Я у свою чергу запитав: може, його компанія хоче зробити проєкт? Він заперечив: «Та ні, це ж ви його робите, ми вам не заважатимемо». Згідно з нашою проєктно-кошторисною документацією, вартість будівельно-монтажних робіт зі встановлення автоматизованої системи централізованого оповіщення сягає понад 100 мільйонів гривень. Отож київське товариство, мабуть, і спокусилося — йому захотілося одержати ці кошти. Тобто воно розробить проєкт за копійку з прицілом на мільйони гривень. На жаль, це вже стає сталою практикою».
Де може бути собака заритий
Встановлення систем оповіщення, які реально рятують життя українців, для когось є просто ринком, монополізуючи який, можна добре заробити.
Як повідомляв незалежний мовник Hromadske, депутат ВРУ Сергій Шахов (якого, як відомо, розшукує Вищий антикорупційний суд), перебуваючи за межами України, намагається просувати ініціативу з впровадження нових систем оповіщення.
З цією метою він звертається до різних державних органів. Зокрема, редакція телеканала Hromadske отримала від двох джерел його депутатські звернення до прем’єр-міністра, в яких народний депутат інформує, що за 5-7 років він планує встановити близько 150 тисяч гучномовців різних моделей по всій Україні, й просить на це гроші в міжнародних партнерів.
Як стверджує сам Сергій Шахов у своєму зверненні до Дениса Шмигаля, його ініціатива із залучення коштів від іноземців нібито мала підтримку МЗС України. Парламентарій пропонує купувати продукцію західного виробництва від компаній Telegrafia та Digitex.
«ТОВ «Укрзалізничавтоматика» є ексклюзивним дистриб’ютором польської компанії Digitex (хоч упродовж тривалого часу ми рекламували її обладнання), — розповів далі Сергій Кацило. — Бренд Digitex асоціюється з цифровими системами сигналізації й оповіщення населення. Виставляючи на тендерах копійку за свої послуги з розробки проєкту, товариство, про яке йдеться, намагається де тільки можна перебрати на себе будівництво місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення. Іще раз наголошую: «фішка» цієї компанії — розробити проєктну документацію задарма, а далі взяти великі гроші на впровадження проєкту. Тим паче, що оце обладнання від польського постачальника є найдорожчим».
Цікаво, що в тендері на послуги з розробки проєктно-кошторисної документації на технічну модернізацію територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення населення Запорізької області знову ж таки «засвітилося» київське ТОВ «Укрзалізничавтоматика», а запропонована ним ціна за свою послугу з розробки проєкту дорівнювала 1 копійці.
Щоправда, в тих відкритих торгах конкурувати згаданому товариству, мабуть, було б важче, оскільки ще два учасники виставили таку ж аномально низьку ціну за свої послуги. Втім, той тендер скасували.
Попри те, що формально переможець тендера на розробку документації на будівництво системи оповіщення не матиме переваг, коли місто Полтава замовлятиме послуги зі встановлення обладнання, насправді, найімовірніше, він матиме високі шанси на чергову перемогу.
А про те, що роботи з облаштування системи оповіщення будуть вартісними, свідчить досвід впровадження таких систем в інших громадах.
Наприклад, торік розробивши проєкт за 199 тисяч гривень, восени цього року ТОВ «Укрзалізничавтоматика» стало виконавцем оновлення автоматизованої системи централізованого оповіщення в Кам’янській територіальній громаді, що обійдеться місцевому бюджету в понад 24 мільйони гривень.
У Луцькій територіальній громаді на облаштування місцевої системи оповіщення цією ж компанією запланували 12 мільйонів гривень.
На наше прохання ситуацію з тендером на розробку проєктно-кошторисної документації на будівництво системи оповіщення прокоментував депутат Полтавської міської ради, підприємець, директор товариства з обмеженою відповідальністю Олександр Івахов.
«Я глибоко не розбирався в цій ситуації, знаю про неї лише із засобів масової інформації, — зауважив він. — Якщо ж абстрагуватися, то розробка проєктно-кошторисної документації потребує чималих затрат часу й зусиль проєктного відділу, тож, цілком логічно, вона не може коштувати копійку. Та якщо виконавець уже робив подібний проєкт для іншої громади, то йому лишається лише адаптувати цей проєкт до нашої громади — і в такому разі він має перевагу над іншими учасниками відкритих торгів, а отже, може дозволити собі меценатство. Спостерігатимемо, як відбуватиметься розвиток подій, як реалізовуватиметься цей проєкт. Можу лише припустити, що розробник пропише його «під себе», щоб інші взагалі не змогли взяти участь у тендері на визначення надавача послуг із впровадження проєкту. Ось де може бути собака заритий. Тобто я припускаю, що в проєктно-кошторисній документації буде закладено таке обладнання (зокрема це стосується його ціни), яке тільки ця фірма й зможе встановити, і в такий спосіб буде створено неконкурентні можливості для інших підприємців. Імовірно, саме так і буде. Та поживемо — побачимо».