«Нова радість стала» з віршами Сергія Жадана: у Києві та Харкові відбудеться мініфестиваль «Вертеп Схід»

18.12.2024
«Нова радість стала» з віршами Сергія Жадана: у Києві та Харкові відбудеться мініфестиваль «Вертеп Схід»

«Вертеп. Війна. Вірші» з поезіями Сергія Жадана. (Фото Харківського театру ляльок імені Віктора Афанасьєва.)

Стартує вже 21 грудня в Харкові, а в Києві пройде 25–27 грудня мініфестиваль «Вертеп Схід».
 
У столичному культурному кластері «Краків» показуватимуть вистави-вертепи, створені в перший рік повномасштабного вторгнення Харківським театром ляльок.
 
А також виставку масок традиційних вертепних персонажів та свята Маланки від художника фільму «Памфір» Івана Михайлова.
 
Вертеп сьогодні звучить особливо актуально та пронизливо в Україні, де триває війна, де ми маємо врятувати кожне немовля, зазначають у театрі.
 
«Вертеп. Музичний перформанс» пропонують дивитися аудиторії 10+, у Києві відбудуться чотири покази. Це дійство — звернення до архаїчних, подекуди ритуальних першоджерел, погляд на вертепну історію як на ритуал, звернення до кодів-знаків, яке підсилене звучанням автентичних музичних інструментів.
 
Вистава складається з автентичних народних колядок Слобожанщини та уривків з Біблії. Також звучить колядка УПА на мотив «Нова радість стала» — теж про війну в Україні. У виставі немає слів, є тільки фрази з Євангелія від Матвія і пісні.
 
«Це вистава для всіх, вона не жахлива, вона показує архетипічне зло і добро. І там дуже красиві пісні», — каже художник Костянтин Зоркін.
 
Автентичні слобожанські колядки надала Катерина Курдюкова з українського дослідницько-виконавського гурту з Харкова «Муравський шлях».
 
Вона ж навчила акторів їх правильно співати, бо це було навіть не аудіо, а зошитні записи.
 
Вистава «Вертеп. Музичний перформанс» створена спільно з Львівським обласним академічним театром ляльок. Там відбулася прем’єра у грудні 2022 року. Постановку показували на фестивалях у Польщі, Франції та Німеччині. 
 
Дійство «Вертеп. Війна. Вірші» створено за поезіями Сергія Жадана і визначається постановниками як «божевільне балансування понад зимою». Рекомендують аудиторії 16+. У межах «Вертеп Схід» у Києві — два покази.
 
Режисерка Оксана Дмитрієва відібрала для цієї вистави вірші, суголосні авторській постановній концепції — вистави-молитви, вистави-надії.
«Атмосфера у Вертепів спільна, тому що вони створені у перший рік повномасштабного вторгнення. Вони перш за все про те, що відбувається з нами, і про намагання зрозуміти це, — коментує Оксана Дмитрієва. — У Вертепі Жадана є вірші, які він написав вже у 2022-му, і є вірші з фантастичної, обожнюю цю книгу, «Життя Марії». І саме ці вірші присвячені війні, яка почалась у нас у 2014 році. Зараз я можу сказати, що передбачення та попередження Сергія — це дуже сильні тексти».
 
Оксана Дмітрієва — режисерка обох вистав. Нещодавно отримала нагороду VI Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА», відома киянам по виставі «Калинова Сопілка» за книгою Оксани Забужко та «Отелло» в Театрі на Лівому березі. 
 
«Ці дві вистави дуже різні, але інтегровані в актуальний контекст сьогодення і навіть продовжують цю певну мандрівну традицію вертепу, опинившись тут, у Києві. Наразі харківський театр не має можливості показувати вистави у власному приміщенні і потребує підтримки київської публіки», — каже організаторка столичних гастролей Харківського театру ляльок, креативна продюсерка «Марко Концерт» Поліна Величко.
 
Через безпекову ситуацію в Харкові та постійні обстріли з боку росіян ХОВА ще у 2023 році заборонила проведення масових заходів у театрах.
 
«Я знаю, що театр ляльок зробив дуже багато потужного мистецтва, яке не виходить зазвичай назовні з театру. Зараз театр їздить і показує це все й в Україні, й за кордоном. Нарешті відбувається те, що і мало б відбутися, — це мистецтво, яке мають бачити люди. Під час війни воно працює. Це абсолютно не розвага, а це такі катарсичні речі», — прокоментував художник Костянтин Зоркін, який став лавреатом театрального фестивалю-премії «ГРА» за найкращу сценографію.
 
«Харківський театр ляльок — найкрутіший в Україні, й це об’єктивно. І запрошення на різні театральні фестивалі, тільки у Шарлевіль тричі, — це доказ, що це суперсерйозні театр та команда», — додав Костянтин Зоркін. (Всесвітній фестиваль лялькових театрів Festival Mondial des Theatres de Marionnettes у місті Шарлевіль-Мезьєр у Франції, заснований у 1961 році. — Ред.).
 
Режисерка Оксана Дмітрієва каже: «Основна формула вертепу — Різдво, яке відбувається тут і зараз. А «тут і зараз» для обох наших Вертепів — це Україна часів повномасштабної війни».
 
Від часів народження Христа і жорстокості Ірода триває боротьба між пітьмою та світлом. І як підтримка нині звучать давні перекази і сучасні слова Жадана: «Ті, кого ти любиш, знають — усе недарма».