«Вовина тисяча»: що не так із ініціативою Зеленського

04.12.2024
«Вовина тисяча»: що не так із ініціативою Зеленського

«Вовина тисяча» обійдеться бюджету в 5 мільярдів гривень у 2024-му і в 10 мільярдів — у 2025 році.

5 жовтня президент Володимир Зеленський вийшов із гучною заявою, пообіцявши виділити по 1 тис. грн кожному українцю — від дітей до пенсіонерів, — аби «підтримати населення в зимовий період».
 
Але урядовий неймінг не спрацював: була «Юліна тисяча», «Вітіна тисяча», отже маємо для народу «Вовину тисячу». Часи змінюються, а суми та інструменти — ні. 
 
Експертне середовище намагалося достукатись до здорового глузду президента. Адже виплата 1 тис. грн на тлі рішення про підвищення податків, яке для деяких платників втілюватиметься заднім числом, — нонсенс. 
 
«Для багатьох це виглядатиме як непослідовність уряду. Спочатку бюджету не вистачає коштів, потрібно підвищувати податки. Далі ухвалюється неоптимальне підвищення податків — тільки для тих, хто працює «в білу». Виглядає так: забираємо в тих, хто чесно працює і платить податки, щоб потім роздати всім», — попереджав старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.
 
«Забрати з офіційних зарплат та роздати всім у вигляді тисячі від Зеленського — це махровий популізм і непрофесіоналізм», — резюмував керівник аналітичного напряму в Мережі захисту національних інтересів «ВЕТС» Ілля Несходовський.
 
 
Рішення виглядає особливо цинічно на тлі зменшення обсягів фінансування соціальних видатків у законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік. І чи не найбільше це скорочення стосуватиметься пенсійних видатків. Тож уряду закидали також відсутність адресності.
 
«Я б направив у четвертому кварталі 2024 року додаткову виплату пенсіонерам, які отримують пенсію, нижчу за середню, інвалідам, багатодітним сім’ям, біженцям. Тобто найбільше постраждалим соціальним фокус-групам», — пропонував експерт Олексій Кущ. 
 
Представники уряду навели безліч аргументів на користь «тисячі Зеленського»: і поштовх розвитку економіки, і стимулювання малого бізнесу, і захист населення. Але за фактом маємо досить дешеву передвиборчу фічу — «Юліна тисяча» в 2008 році «важила» $40, «Вітіна» в 2012 році — $33, «Вовина» — «аж» $24.
 
Наразі невідомо, скільки українців зможуть скористатися цією програмою, хоч неофіційно автори орієнтуються на 15 млн громадян. «Вовина тисяча» обійдеться бюджету в 5 мільярдів гривень у 2024-му і в 10 мільярдів — у 2025 році. Але звідки кошти? Допомоги західних партнерів недостатньо.
 
У Мінекономіки пояснюють, що джерелом виплати коштів є залишки за деякими бюджетними програмами, які не встигають використати до кінця року і вони «згорають». Тобто держава розписалась у власній неспроможності виконувати свої функції?
 
Із суперважливої програми розмінування сільськогосподарських земель не використали жодної гривні з 3 млрд, закладених у бюджет. Не використано жодної гривні з 3 млрд, закладених на державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями, а також із 3 млрд, закладених на стимулювання створення індустріальних парків.
 
Уряд майже не використав кошти, закладені на програму стимулювання попиту на вітчизняні товари, або «національний кешбек», сумарно до кінця жовтня на цю програму витратили лише 47 млн грн з передбачених 3,01 млрд грн.
 
«Я справді не розумію, як можна було забрати гроші в Держслужби зайнятості та спрямувати їх на от цю 1000 грн, — пише в ФБ Олександра Бетлій, провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. — Роботодавці називають однією з найголовніших перешкод для своєї діяльності брак робочої сили, активні заходи щодо сприяння зайнятості потребують фінансування, а саме розробки відповідних програм, пошуку тих, хто може навчати, оплати тим, хто навчає, створення навчальних хабів, де буде відповідне оснащення та обладнання для навчання».
 
Отримання «Вовиної тисячі» для українців — діло добровільне. Як спрацює програма «Зимової єПідтримки» — покаже час. Адже, заплативши за «комуналку» несподіваною дотацією, громадянин має право купити на заощаджені гроші не лише імпортні товари, а й валюту, що вчергове знецінить гривню.
 
Готівку з картки зняти не можна, але й жодних податків на цю тисячу немає. Заявку на отримання цих грошей можна подати до 28 лютого включно. А витратити до кінця 2025 року на: «коммуналку», медицину, юридичні послуги, освіту, спорт, відпочинок, розваги тощо.
 
Щоб оформити отримання тисячі в Дії, потрібна картка Національного кешбеку, яку можна відкрити в одному з банків (ПриватБанк, monobank, Райффайзен Банк, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро, Кліринговий Дім, Радабанк), потім у Дії в розділі «Сервіси» активувати її, обрати в застосунку послугу «Зимова єПідтримка» і подати заявку на отримання допомоги.
 
Один із батьків зможе замовити виплату на свій рахунок для кожної своєї дитини. Пенсіонери та люди з інвалідністю 1-ї та 2 групи, які отримують виплати через Укрпошту, зможуть отримати гроші на пошті.
 
Фактично саме та частина населення, яка найбільше потребує «надбавки», має найменше шансів її отримати, бо зробити все це не так легко і просто, як у Дії. Витратити кошти вони зможуть також через Укрпошту — на оплату комунальних послуг чи придбання товарів українського виробництва.