Нещодавно у столиці, на центральній алеї Байкового цвинтаря, урочисто відкрили нове погруддя ідеологові Української держави Миколі Міхновському. Автор — скульптор Ігор Семак.
Олена Теліга ставила Миколу Міхновського в один ряд з Тарасом Шевченком, Оленою Пчілкою, Іваном Франком і Лесею Українкою. Народився 1873 року на Полтавщині, в селі Турівка. Адвокат, публіцист. Входив до таємного студентського Братства тарасівців, засновник Української народної партії (1902), один із лідерів Української демократично-хліборобської партії, член Братства самостійників. Прихильник розпаду російської імперії. Автор засадничої праці «Самостійна Україна» (1900), який через п’ять років підготував проєкт Конституції. Врешті-решт, завдяки Миколі Міхновському укорінювалися означення «козаки-українці». І з’явився алгоритм дій: «Українська нація мусить добути собі свободу, хоч би захиталася ціла росія!».
Миколу Міхновського сміливо можна називати одним з ідеологів деколонізації України 120 років тому. Коли імперська росія у 1904 році святкувала 250-ліття «приєднання Малоросії», УНП в Харкові протестувала тим, що хотіла позбутися пам’ятника Пушкіну, а в Києві й Одесі — російським імператорам.
Вшанування достойника.
Зрозуміло, що тривалий час у радянські часи місце вічного спочинку Миколи Міхновського було в забутті. Пошук могили почався вже на початку 2000-х. Допомогла в тому й журналістка «України молодої», яка знайшла публікацію хорунжого армії УНР, активного члена Військового клубу імені Павла Полуботка Віктора Павелка, яку було опубліковано в часописі «Краківські вісті» 1944 року. Віктор Павелко був одним із небагатьох присутніх на похороні Миколи Міхновського і в публікації детально описав його останні дні та вказав на місце, де поховали 51-річного діяча. У 2008-му було встановлено пам’ятник.
До нинішнього року вандали кілька разів намагалися знищувати скульптурне зображенням Миколи Міхновського — українського достойника на українській території. Перед встановленням нинішнього пам’ятника у листопаді пошкодження на могилі засновника ідеї самостійної Української держави виявили у липні. Фундаторами спорудження нового стали: Історичний клуб «Холодний Яр», благодійні фонди «GloryUA» та «Україно! Я за тебе!». Долучилося донатами багато доброчинців. Жертводавцем, зокрема, став кобзар Михайло Коваль із Черкащини, син якого, Роман, 13 вересня 2022 року безвісти пропав на Бахмутщині. І Геннадій Антіпов — батько Дениса Антіпова, який поліг за Україну 11 травня 2022 року…
На вшануванні-відкритті читала свій вірш чудова поетка Юлія Кашпуренко — лейтенант медичної служби, хірург Київського військового шпиталю, нагороджена відзнакою головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного «Хрест Військова честь». Наприкінці Тарас Компаніченко, Василь Лютий, Юрко Слюсар та гомінчанка Леся Діденко заспівали стрілецьку пісню «Ой у лузі червона калина». Урочистості завершилися покладанням квітів на могили захисників Олега Куцина і Андрія Жованика — козаків Історичного клубу «Холодний Яр», які полягли за Україну в 2022 році.