Доленько моя

27.11.2024
Доленько моя

Команда проєкту «Спадок». (Фото надане проєктом.)

Твори українських композиторів Лесі Дичко, Левка Колодуба, Марка Кропивницького, Леопольда Ященка та Миколи Стецюна ввійшли в новий альбом романсів на тексти класиків та обробок народних пісень ХХ століття. Метою проєкту «Спадок» став запис альбому з подальшою публікацією на загал, — щоб поширювати українську вокальну академічну музику на своїх теренах та в світі. 
Деякі з романсів написані на тексти Лесі Українки й Тараса Шевченка, що занурюють в українську історію. Так само й народні пісні, що завдяки інтерпретації композиторів з далекого минулого доходять до сьогодення. 
«Ідея виникла з потреби, — коментує продюсер проєкту Кирило Семенченко, начальник оркестру, заступник начальника Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України. — Закордонні колеги просили послухати українських романсів, але виявилося, що показати можна не так уже й багато.
Викристалізувалась ідея тоді, коли подалась на грант авторка проєкту Катерина Левицька, сопрано, солістка Національного академічного театру оперети у Києві. Нам погодили грант».
Кирило Семенченко уточнює, що загалом від моменту народження проєкту минуло вже 7 місяців. Активна реалізація почалася з репетицій у серпні. Запис був у вересні. Реліз готували в жовтні. А презентували альбом у листопаді. 
«Левко Колодуб, наприклад, читав мені лекції в консерваторії з інструментознавства, — розповідає Кирило Семенченко. – Це були останні роки його життя, він був уже похилого віку, але зберігав свою інтелігентність та почуття гумору. Музика жила у ньому. Мені дуже пощастило бути з ним знайомим.
Пан Микола Стецюн уже в дуже поважному віці, проживає в Харкові постійно та нині готує видання нової збірки власних творів. І це попри постійні обстріли міста, що говорить про його працьовитість та творчу жагу».
Беззаперечними своїми фаворитами заступник начальника Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України називає «Нічку» Лесі Дичко та романс «Доленько моя» Левка Колодуба. Каже: «Кожне прослуховування – до мурашок! Ці романси яскраво демонструють синергію поетичного тексту (а це Леся Українка та Тарас Шевченко) та композиторського хисту. В обох випадках музика настільки влучно забарвлює текст — просто дивовижно!».
Альбом романсів представляє проєкт «Спадок» спільно з Національним музеєм мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, де проходив запис. Задіяні митці, окрім названих: Юлія Ященко — партія фортепіано, концертмейстер Національної опери України та Андрій Мокрицький — звукорежисер проєкту, продюсер Будинку звукозапису Українського радіо. Від музею в команду входить Олександр Жук — керівник освітнього відділу. 
Проєкт реалізовано завдяки грантовій програмі Per Forma, яку здійснює платформа Kyiv Contemporary Music Days за підтримки Performing Arts Fund NL та міністерства освіти, культури та науки Нідерландів для розвитку сектору перформативних мистецтв в Україні. 
«Спадок» може продовжуватись у вигляді концертної програми. Команда також має бажання ще здійснити низку записів музики, яку вважають достойною для широкого загалу і яку самі полюбляють.