У трьох містах — Львові, Івано-Франківську та Києві — завершує свою яскраву театральну подорож фінальним етапом шостий Всеукраїнський фестиваль-премія GRA. Засновником та незмінним організатором є Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ).
Міжнародному журі та глядачам з 23 листопада по 2 грудня покажуть 14 вистав-фіналісток. Переможців оголосять у столиці на камерній сцені Національного драматичного театру імені Івана Франка, де відбуватиметься нагородження.
Нагадаємо, на адресу організаторів цьогоріч надійшло 85 заявок від 58 театрів із 18 міст України. Далі десять фахівців експертної ради сформували лонгліст з 35 вистав. Наступний етап — склали шортліст з 14 вистав. Лауреати VІ фестивалю-премії GRA визначатимуться у 7 загальних та 6 індивідуальних номінаціях.
У фіналі беруть участь 13 театральних колективів з п’яти міст країни — Києва, Львова, Харкова, Одеси та Івано-Франківська. Дві вистави на своїй сцені представить Національний академічний український драматичний театр імені Заньковецької: «Вороги. Історія любові» та «Доця». Також у Львові покажуть свої постановки харківські колективи: театр «Нафта» — «Веселку на Салтівці», а Харківський театр ляльок імені Афанасьєва — «Жирафа Монса». В Івано-Франківську зіграє виставу «1900-й. Легенда про піаніста» Одеський музично-драматичний театр імені Василька. Антиколоніальні «Дзяди» за твором Адама Міцкевича гратиме на своїй сцені Івано-Франківський національний театр імені Франка.
«Незважаючи на всі виклики, театр продовжує залишатися осередком сили, надії та натхнення для українців, — коментує голова НСТДУ Богдан Струтинський. — Робота театрів є свідченням стійкості культурної спільноти та її прагнення підтримувати дух нації. А завдяки «ГРА» українське театральне мистецтво демонструє світу, що воно не лише виживає, а й розвивається навіть у найскладніші часи».
Організатори акцентують: GRA — це не просто фестиваль, а престижна премія, що вирізняється своєю унікальністю серед інших українських театральних заходів. Її формат поєднує конкурсну програму з відкритими показами вистав, створюючи простір для мистецького діалогу між театрами, глядачами та експертами галузі.
Оцінювати фіналістів будуть члени міжнародного журі з 5 європейських країн. Так, Ева Баль — асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур; Йорґен Кнудсен із Норвегії — дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор. Жанін Ортіс із Німеччини — провідна драматургиня Дюссельдорфського театру Schauspielhaus, очолює Студію молодого актора в Лейпцизькій вищій школі музики й театру імені Фелікса Мендельсона. З Естонії завітає Мееліс Ойдсалу — театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR. Фінляндію представлятиме Гінріікка Ліндквіст — виконавча директорка Nordic Drama Corner.