Чи знали ви, що в нас є Українське товариство охорони птахів? Що дванадцять місяців воно обирає птаха року, аби привернути увагу громадськості до важливості збереження того чи іншого виду. Цьогоріч птахом року було проголошено горобця хатнього! Сплутати ви його зможете хіба з горобцем польовим, який підбирається все ближче до людей у містах і селах. Основна їхня відмінність у тому, що горобець хатній на голові має сіру «шапочку», а польовий — коричневу.
Якщо вам цікаво, чому саме цього птаха було обрано символом 2024 пташиного року, я запитаю вас: а коли востаннє ви взагалі бачили горобця хатнього? Навіть не гамірливу їх зграйку, а хоча б одного-двох. Насправді відповіді можуть різнитися в залежності від місця перебування, та до цього повернемося пізніше. Річ у тім, що кількість цих маленьких пташок у містах почала скорочуватися. І цьому є кілька причин.
Відсутність комах
Пам’ятаєте ті літні ранки, коли під вікном хтось уже завзято косить високу траву? Все б нічого, та лише в ній може розвестися достатньо жучків та гусені, якими горобці годують своїх пташенят. Узагалі в нас існують вимоги скошування газонів — лишати не менше 5 см рослинності, але ними дуже часто нехтують, от і маємо дефіцит їжі для підростаючої малечі.
Не менш важливою проблемою є вирубування дерев та корчування пеньків, де аж кишить різноманітними комахами. Так, деякі дерева є аварійними та можуть становити небезпеку для людей при падінні, та в моєму дворі нещодавно зрубали три абсолютно нормальні здорові дерева, які нікому не заважали. Навіщо? Відповіді, на жаль, не маю.
Коти
Підгодовуєте пухнастиків біля своєї домівки? Будьте певні, що навесні-влітку вони без проблем прогодуються і без вашої допомоги — як тільки дитинча горобця хатнього залишить гніздо, є дуже висока ймовірність опинитися в зубах спритного хижака. Це серйозна проблема не лише для України, а й для США, де, за даними Американської охорони птахів, коти вбивають понад мільярд пернатих щороку. Ось такий пухнастий інвазивний вид, який призвів до повного знищення як мінімум 87 видів птахів, не кажучи вже про ссавців (45) та рептилій (10).
Але тварина не винна, що жага до полювання — в її крові. Це людям варто почати щось робити. Як варіант — стерилізація вуличних котів і кішок. А також відмова від випускання свого домашнього улюбленця надвір, бо так ви наражаєте на небезпеку не лише птахів, а й його самого.
Немає де жити
Горобця хатнього недарма так прозвали: йому зручно біля людей, а в стріхах їхніх будинків — ще краще. Там він створює пару на все життя й осідає на якомога довший час. Та подібних хат стає все менше й менше — міста заполоняють бетонні коробки без жодної вільної шпаринки для наших пернатих сусідів. Тому вони й летять геть на пошуки кращого життя.
Що насправді відбувається з горобцями?
Аби дійсно зрозуміти це, потрібно почати вести тотальний облік горобця хатнього на території України. Орнітологиня Ольга Яремченко каже, що, коли почався весь той ажіотаж із горобцями, вона звернула увагу на коментарі громадян. Деякі погоджувалися, що горобців дійсно поменшало, а хтось закликав приїхати до них у гості та на власні очі побачити метушливі зграйки пернатих.
Тому ситуація зараз, на її думку, незрозуміла.
Через це наступного року Українське товариство охорони птахів планує ініціювати загальний облік горобців на території України, як уже зробили по лелеці білому у 2024-му. Він допоможе зрозуміти, чи дійсно чисельність горобця хатнього знизилася, чи вони просто перерозподілилися по території.
Цей птах є дуже важливою частиною нашої екосистеми: він знищує шкідників і тим самим продовжує життя дерев, наприклад, каштанів, де любить обжитися міль. Якщо зникне горобець хатній — міста та села України ризикують втратити свої зелені барви, тож слід зробити все можливе, щоб цього не сталося.
Олеся МАЗУРКОВА