Відеоролики, які презентують в інформаційному просторі Сновську громаду Чернігівської області, досить видовищні й змістовні, тому можуть сміливо претендувати на статус професійних. Новина про те, що створюють їх юні аматори у медіалабораторії, облаштованій у стінах звичайного ліцею, викликає легкий подив. Утім секрет цієї майстерності пояснити неважко.
Кілька років тому в місцевому Будинку культури був відкритий Молодіжний простір САМ (сновська активна молодь), де хлопці та дівчата постійно організовують і проводять найрізноманітніші заходи. Завдяки їхній пропозиції у згаданому навчальному закладі також запрацював швейний коворкінг, технічне обладнання якого дозволяє оволодіти новою справою фактично з нуля. Отож сучасний медійний хаб став логічним продовженням молодіжних ініціатив, що реалізуються за підтримки Програми USAID DOBRE.
Говорить і показує молодь
Місцевий YouTube-канал і сторінка у фейсбуці «Молодіжний простір САМ» — найпопулярніші медіаресурси в Сновській громаді. Інформація тут оновлюється фактично щодня, тому за новинами постійно слідкує велика кількість підписників. Контент створюють школярі та молодь, які беруть активну участь у більшості місцевих подій, а нерідко і самі їх організовують. Центром підготовки матеріалів стала Медіалабораторія Молодіжної ради САМ при міському голові, професійне обладнання для якої було закуплено в межах Програми USAID DOBRE. У свою чергу міська рада виділила кошти на поточний ремонт приміщення.
Медійний проєкт запрацював ще до того, як його офіційно відкрили. Спочатку всі бажаючі пройшли спеціальні заняття з професіоналами, навчаючись монтувати, презентувати і поширювати відзнятий матеріал. А потім створили відеоісторію про те, як самостійно облаштовували новий простір.
«Освоїти «ази» медійної справи дітям допоміг місцевий фотограф і тренери, запрошені з Чернігова, — каже голова Молодіжної ради Ірина Єрмоленко. — Залучали також тренерів від чернігівської «МедіаБази». Вони навчали нашу молодь брати інтерв’ю, оскільки плануємо на постійній основі ввести рубрику «Спитай САМ».
Сьогодні канал уже наповнений цікавим відеоматеріалом. Одна з останніх робіт — презентація Сновщини для участі в конкурсі «Громада на всі 100», який проводить в Україні Програма USAID DOBRE. Якщо громада потрапить до числа переможців, то за грантові кошти придбає земснаряд для очищення місцевих водоймищ.
До речі, екологічні ініціативи тут реалізуються і зараз. Скажімо, цього року в Сновську стартував проєкт, покликаний вирішити проблему поводження з твердими побутовими відходами.
«Програма USAID DOBRE закупила нам новий сміттєвоз, а ми з місцевого бюджету виділили кошти на придбання пластикових євроконтейнерів для сміття, — повідомила секретар міськради Наталія Авдієвська. — І це тільки початок, оскільки проєкт розрахований на чотири роки».
Від ідеї до шедевру
Молодіжний простір САМ займає всього лише одну кімнату в міському Будинку культури, проте кількість заходів, які тут організовують старшокласники, співмірна з роботою великого центру. Скажімо, по п’ятницях простір сновської активної молоді перетворюється на кінотеатр, а в інші дні може стати місцем проведення квестів, тренінгів, конкурсів, квізів чи, наприклад, творчої лабораторії. Закуплені Програмою USAID DOBRE меблі та спеціальне обладнання дозволяють формувати внутрішній дизайн під задану тему, використовуючи його з максимальною ефективністю.
Учасники молодіжного проєкту самостійно генерують ідеї і з неабияким ентузіазмом втілюють їх у життя. Недавно, за словами першої голови Сновської Молодіжної ради Ольги Гаврилець, вони запросили фахівців з Чернігова й провели три заняття на тему сексуальної освіти. «Також старшокласники самостійно, без коштів, організували підготовку до складання Національного мультимедійного тесту й не раз проводили екологічні заходи з прибирання території, — каже пані Ольга. — А ще в них постійно проводяться квізи — інтерактивні змагання з цікавими запитаннями».
Молодь Сновщини самостійно створює медійний контент.
До вибору майбутньої професії САМівці теж підходять по-дорослому, адже в молодіжному клубі розпочав роботу проєкт «Стартуй: кар’єру та власну справу». Школярі тепер можуть пройти тестування власних здібностей і отримати максимум інформації про сучасний ринок праці.
Деякі професійні навички напрацювати теж можливо. Окрім Медіалабораторії, яка виховує юних фотографів, відеооператорів, а можливо — й майбутніх журналістів, у ліцеї №1 відкрили швейний коворкінг. На сучасній техніці, придбаній за підтримки Програми USAID DOBRE, можна навчитися шити, вишивати й навіть в’язати. У першій половині дня тут із майстринями займаються діти, а в другій приходять усі бажаючі.
«Можливо, згодом вони відкриють свій бізнес і організують нові робочі місця», — каже Наталія Авдієвська, демонструючи сумку, пошиту зі старих джинсів. Це подарунок дівчат, які вже навчилися подовжувати життя ветхим речам. До речі, на сумці майстрині вишили логотип Сновської громади, який також був створений за ініціативою молоді.
Ще один творчий хаб, де можна навчитися створювати дизайнерські шедеври з найпростіших матеріалів, був відкритий за підтримки Програми USAID DOBRE в Будинку культури. Тут розписують тарілки та імбирні пряники, виготовляють іграшки й прикраси, а також можуть легко перетворити звичайне мило на розкішний букет. Ці заняття відвідують не лише старші діти, а й сновська малеча, оскільки творчість у клубі нагадує гру.
«Усі молодіжні проєкти, що були реалізовані в Сновській громаді, дають можливість навчитися тих речей, яких не навчишся в школі, — вважає експерт з питань громадського представництва та молодіжного напряму Програми USAID DOBRE Володимир Купрій. — Ключовим моментом є той факт, що усі молодіжні локації — не законсервовані, а доступні та цікаві абсолютно всім. Тут немає чогось наглухо зачиненого для одних і відчиненого для інших. Молодь у місті точно не пустили на самоплив. Для неї створили умови для спілкування і додаткового навчання поза домом, поза школою і поза соціальними мережами».
За словами експерта, драйвером роботи з молоддю в Сновську є молодіжна працівниця Ірина Єрмоленко. Далеко не кожна територіальна громада сьогодні може, а головне — хоче, настільки ґрунтовно підтримувати розвиток молоді, сприймаючи її не як проблему, а як партнера в здійсненні позитивних змін. Сама ж молодь, реалізувавши одну ідею, одразу береться за іншу. Вони самостійно шукають можливості для втілення задуманого, розробляють проєкти, готують заявки на здобуття грантів. А свій молодіжний простір САМ вони кличуть «своєю хатою».
Якщо не вони, то хто?
За сумним збігом обставин перший масштабний захід, підготовлений сновською молоддю, мав відбутися 24 лютого 2022 року. Але російські колони, що вдерлися в місто, відмінили майже на сорок днів не лише заплановане дозвілля, а й нормальне життя як таке. У прикордонній громаді окупанти підірвали шість мостів, відрізавши сполучення з частиною України.
За цих обставин Молодіжний простір САМ автоматично перетворився на гуманітарний хаб. «Молодь стала активно волонтерити, — пригадує Ольга Гаврилець, яка взяла на себе роль організатора. — Було, оголошую збір на 10-ту годину ранку, а вони о 9-й уже всі на місці».
До штабу звозили одяг, продукти, ліки, предмети першої необхідності, а потім доставляли всім, хто потребував допомоги. У пріоритетному списку були породіллі, будинок для літніх людей, школа-інтернат і військові. Нерідко хліб доводилося переправляти човном через річку.
Війна змусила старшокласників подорослішати. Дехто з них у непростих умовах зумів відкрити в собі справжні лідерські якості й планує обрати своєю професією соціальну роботу. Саме так бачить власне майбутнє тепер вже студент Чернігівського університету, а в перший рік війни — школяр-ліцеїст Іван Терещенко. Спочатку хлопець із друзями просто розвантажували «гуманітарку», а потім самі шукали людей, яким допомога була справді необхідна. Сьогодні Іван створив команду, яка працює над проєктом «Освіта 2.0». «Наша ціль — надолуження освітніх втрат, неформальна освіта, — каже він. — Ми хочемо приділити увагу саме позашкільній освіті, новітнім професіям, особливо в креативній сфері!».
Російська агресія дещо змінила й формат співпраці громади з Програмою USAID DOBRE. Розробляючи до війни стратегію розвитку Сновщини, в громаді одним із головних напрямів обрали туризм. Також закупили професійну сцену для проведення фестивальних, урочистих і святкових заходів. Але, на жаль, з початку війни більш актуальним став проєкт із захисту кордону та будівництва надійних укриттів, який почне реалізовуватися найближчим часом. Міська рада отримала від Програми USAID DOBRE все необхідне обладнання для роботи пунктів незламності та обігріву.
«Після деокупації «добрівці» першими нам подали руку допомоги, — каже Наталія Авдієвська. — Ця реальна поміч дозволила нам оговтатися від лиха».
Дочекається свого часу й раніше придбана сцена. Саме на ній, за словами пані Наталії, пройде концерт, присвячений Дню Перемоги над російськими окупантами.
Матеріал підготовлений редакцією газети на замовлення Українського кризового медіа-центру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і необов’язково відображає точку зору USAID чи уряду Сполучених Штатів.
Лариса САЛІМОНОВИЧ