У столичному Музеї Ханенків 16 листопада відбудеться показ перформансу та відеоінсталяції «Втрачений рух» мисткині Нани Бякової, яка народилася в Миколаєві.
Цей проєкт — спроба надати неживим та нерухомим об’єктам властивості живого та навпаки.
Прем’єра «Втраченого руху» відбулася в рідному місті мисткині. Далі покази пройшли в Берліні та Бухаресті. У листопаді є можливість побачити перформанс у Києві та Вроцлаві.
Нерухомі об’єкти Миколаєва — ракетний крейсер «Україна», будівельні крани, речі у покинутій миколаївській квартирі — поєднують пам’ять і втрату.
А перформанс є спробою створити структурний візерунок задокументованого архіву рухів. Його доповнюють відеоінсталяції без видимого початку чи кінця.
«Я постійно повторюю рухи, пов’язані з певними об’єктами, запам’ятовую їх. Таким чином, ці рухи не мають початку чи кінця, тобто вони поза часом.
Тоді як у фізичному світі час об’єкта і людини обмежений. У живому перформансі я збираю ці рухи в хореографію, так само обмежену в часі», — пояснює Нана Бякова.
Міждисциплінарна мисткиня, перформерка, дослідниця Нана Бякова з 2016 року присвятила себе практиці Анкоку Буто — японського авангардного танцю, який виник після Другої світової війни. Його часто називають танцем смерті.
Нана досліджувала історію Буто через архів Татсумі Хіджікати при артцентрі Університету Кейо та танцювала в складі Буто-колективу Muteki-sha (укр. — електроакустичний прилад, що подає звукові сигнали суднам). Її наставником у Токіо був Натсу Накаджіма.
Після трирічної еміграції в Японію та року повномасштабної війни Нана повернулася в Україну. Нині базується між Києвом та Миколаєвом.
Робота над проєктом «Втрачений рух» почалася у межах Південного кола Стипендії Арто, яку втілила агенція proto produkciia. Проєкт реалізується в межах грантової програми Per Forma, організованої платформою Kyiv Contemporary Music Days за підтримки Performing Arts Fund NL та міністерства освіти, культури та науки Нідерландів.
Наступного числа після показу в Музеї Ханенків перформансу «Втрачений рух» заплановано кількагодинне неформальне спілкування з мисткинею. Також буде можливість упродовж дня знайомитися з відеоінсталяцією.