Вибори президента Молдови: як діаспоряни врятували країну від російської залежності

06.11.2024
Вибори президента Молдови: як діаспоряни врятували країну від російської залежності

Майя Санду. (Фото Getty Images.)

За результатами підрахунку всіх голосів, у другому турі вибо­рів президента Молдови перемогу здобула чинна глава держави Майя Санду.
 
За неї віддали свої голоси майже 930 тисяч виборців, або ж 55,33% тих, хто взяв участь у голосуванні.
 
За її суперника — висуванця проросійської Партії соціалістів Александра Стояногло — проголосували понад 750 тисяч молдован, або ж 44,67%.
 
Сценарій Кремля протягти більш лояльного до росії кандидата провалився, попри вкладені кошти і зусилля.
 
Це при тому, що зафіксовано численні випадки перевезення виборців на виборчі дільниці у росії, білорусі, Азербайджані, Туреччині та на лівому березі Дністра.
 
Надходило безліч повідомлень про мінування як усередині країни, так і за кордоном. На виборчі дільниці у Франкфурті та Ліверпулі надійшло чотири неправдиві повідомлення про мінування, які мали на меті зупинити голосування. До того ж ЦВК Молдови зіткнулася з кількома хакерськими атаками.
 
Правоохоронці зареєстрували 200 порушень: агітація в день виборів, фотографування бюлетенів, підкуп виборців, організоване транспортування виборців.
 
А спостережна місія Promo-LEX зафіксувала 920 інцидентів: порушення таємниці голосування та порушення, пов’язані з організацією голосування.
 
Проросійський експрезидент Молдови, лідер Партії соціалістів Ігор Додон після перемоги чинної президентки Майї Санду на виборах назвав її «президенткою діаспори». Маючи на увазі, що на закордонних дільницях за неї проголосували понад 80% виборців.
 
«Молдова зазнала безпрецедентної атаки в історії всієї Європи: брудні гроші, незаконний підкуп голосів, втручання злочинних угруповань у виборчі процеси, поширення ненависті та страху в нашому суспільстві. Але наш народ об’єднався, і громадяни виграли», — заявила президентка після перемоги у своєму виборчому штабі.
 
Майя Санду також звернулася до виборців російською мовою, акцентувавши, що почула голос тих, хто підтримав її, і тих, хто проголосував за її суперника, кандидата від проросійської Партії соціалістів Александра Стояногло. Переможиця виборів зобов’язалась бути президентом для всіх. 
 
«У нашому виборі гідного майбутнього ніхто не програє, — сказала вона. — Ми можемо дотримуватися різних точок зору, говорити різними мовами, але ми всі хочемо миру, взаєморозуміння і гідного життя для наших дітей. Це моя головна мета для Молдови на найближчі роки. Нам необхідне об’єднання суспільства».
 
Під час президентства Майї Санду Молдова здобула кандидацтво у члени ЄС, поступово виходить з-під російського впливу і стала однією з небагатьох пострадянських республік, що підтримала Україну на тлі повномасштабного вторгнення росії, нагадала народна депутатка ВРУ Ірина Геращенко.
 
Попри перемогу, Санду чекає непростий період, адже наступного року в Молдові проходитимуть парламентські вибори, на яких партії президентки буде непросто боротися за збереження більшості. А зараз, Молдова склала іспит на євроінтеграцію та підтвердила свій шлях демократичної країни в сторону Заходу.