Інноваційний ресурс

06.11.2024
Інноваційний ресурс

В ІТ-школі навчаються діти не тільки з Глибоцької, а й із сусідніх громад. (Фото надане Глибоцькою громадою)

Чотири дні на тиждень Глибоцька селищна рада відчиняє двері учням, які мріють обрати професію, пов’язану з ІТ-індустрією. Ідея поєднати під одним дахом адміністративний і навчальний простори виникла після того, як в оновленій сесійній залі за підтримки Програми USAID DOBRE було встановлено 27 комп’ютерних систем. І оскільки депутати на засідання збираються лише раз на місяць, технічний ресурс вирішили використати для роботи «малої ІТ-академії». Згодом цей успішний проєкт громада продовжила з іншими донорами, завдяки чому недавно тут запрацювала ще й школа 3D-моделювання та робототехніки. Обидва інноваційно-технологічні хаби свідчать про максимальну відкритість місцевих управлінців, адже діти змалку отримують можливість користуватися усіма наявними у селищі ресурсами.
 

Одна зала — два простори

Багато років поспіль обдаровані старшокласники Глибоцького ліцею їздили до Чернівців, щоб поглиблено вивчати обрані предмети в стінах Малої академії наук. Утім, коли сесійна зала місцевої селищної ради була оновлена і комп’ютеризована за підтримки Програми USAID DOBRE, виникла ідея запросити університетських викладачів до Глибокої. «Це ж набагато простіше — возити професорів до нас, аніж учнів автобусом до Чернівців, — пояснює начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Глибоцької селищної ради Світлана Григоренко. — Діти навчаються у теплі і з новою технікою. Професори зазначили, що у нас створені добрі умови для занять». 
Минулого року 25 перших вихованців ІТ-академії вже завершили вивчення повного курсу програми. Освоїли матеріал школярі по-різному. Дванадцять справилися з усіма завданнями на відмінно й отримали відповідний сертифікат. Ще тринадцять відвідували заняття, але осилили матеріал не в повному обсязі. Можливо, це мотивуватиме їх поглибити знання самостійно.
Цього року в «малій ІТ-академії» помітно збільшився набір. Тепер тут навчаються не лише десятикласники, як було раніше, а й учні 8 та 9 класів. Заняття — безкоштовні. Їх відвідують школярі з усіх сіл Глибоцької громади, оскільки до центрального селища регулярно курсують «маршрутки». 
Комп’ютери і система для голосування, що завдяки Програмі USAID DOBRE були встановлені у сесійній залі, допомогли модернізувати і процес роботи депутатів. «Використання сучасних методів проведення засідань дозволяє економити паперову продукцію та час для друку матеріалів сесії, — каже Світлана Григоренко. — Відповідно, мета проєкту — це поєднання різних способів ефективного використання ресурсів, які дозволяють розширити можливості молоді, депутатського корпусу, працівників ради та жителів громади в цілому». 
На закупівлю техніки Програмою USAID DOBRE було витрачено 874 тисячі гривень. Ще понад 262 тисячі гривень виділили із селищного бюджету. Проєкт, звісно, не з дешевих, але має далекоглядну перспективу. «Коли ми починали реалізовувати цю ідею, у нас в селищі було 11 мешканців, які працювали в ІТ-сфері. А зараз їх уже 24, — розповідає голова Глибоцької селищної ради Григорій Ванзуряк. — Усі вони зареєстровані як ФОПи і сплачують у нас податки. Вважаємо, що кількість «айтішників» зросла, у тому числі, й завдяки проєктам, які реалізуються в громаді. До того ж, ця спеціальність зараз дуже затребувана і забезпечує високий матеріальний рівень самим ІТ-фахівцям». 
Ідею ефективно використати інноваційний ресурс схвально прокоментував і керівник Програми USAID DOBRE Брайан Кемпл на відкритті оновленої сесійної зали. «Я дуже радий нашому партнерству, — сказав він. — Ви придумали надзвичайно креативне рішення, яке дасть змогу використати ресурс із максимальною користю для громади. Інвестиція в розвиток людського капіталу — найраціональніше вкладення». 
 

Своя «розумна» модель 

Уже після першого року роботи ІТ-академії стало зрозуміло, що програмування — досить серйозна дисципліна, оволодіти якою може далеко не кожен учень. Із пів сотні бажаючих, що прийшли на заняття спочатку, залишилася половина. Й оскільки сфера комп’ютерних технологій включає багато інших спеціальностей, свій інноваційний хаб у Глибокій вирішили поповнити ще й такими напрямками як робототехніка і 3D-моделювання. 
З коштами допоміг міжнародний грант, який Глибоцькій громаді пощастило виграти у Львові в умовах високої конкуренції. За словами Григорія Ванзуряка, на цей конкурс було подано більше сотні проєктів. До другого туру «дійшли» тільки 25. Але переможці, у свою чергу, отримали завдання підготувати протягом двох днів презентацію своїх ідей настільки творчо і цікаво, щоби потрапити до четвірки фіналістів. Глибоцькій громаді допоміг вже діючий проєкт, реалізований разом із Програмою USAID DOBRE. «Рішення поєднати депутатський простір з дитячою ІТ-академією задля ефективного використання наявної комп’ютерної техніки було сприйнято донорами як важливий неординарний проєкт, — розповідає голова селищної ради. — Так нам вдалося значно розширити свій інноваційний ІТ-хаб, де тепер проходять заняття з програмування, робототехніки і 3D моделювання». 
Новий ІТ-простір вирішили облаштувати у просторому приміщенні — колишньому кабінеті голови райдержадміністрації. Для цього закупили стартові набори, що дозволяють працювати з програмою «розумний дім» і самостійно створювати різні моделі. «Одним із найбільш захопливих напрямків є заняття з 3D моделювання, — розповів директор Глибоцького ліцею і керівник ГО «Простір розвитку громад» Дмитрій Глобак. — За допомогою професійного 3D принтера, придбаного в рамках проєкту, учасники навчаються створювати тривимірні моделі, які згодом перетворюються на фізичні об’єкти. Також маємо плани облаштувати ще й тік-ток-студію. Це відкриває перед дітьми нові горизонти в таких сферах як дизайн, інженерія та виробництво. Тобто, ці заняття не лише допомагають молоді освоїти сучасні технології і обрати майбутню професію, а й надихають на творчість та інновації». 
Наразі ІТ-хаб працює чотири рази на тиждень — у середу, четвер, п’ятницю та суботу. Розклад складено так, щоби школярі мали змогу відвідувати за бажанням усі заняття. До Глибокої приїжджають діти й з інших громад, адже потенціал двох інноваційних просторів досить високий. 
Щоби залучити ще більшу кількість учнів, Григорій Ванзуряк і Дмитрій Глобак мають намір об’їхати усі сільські школи Глибоцької ТГ і запросити на заняття в ІТ-хабі тих, хто ще вагається. Поїдуть з ними й учні, які вже встигли створити власних роботів і 3D-моделі. Можливо, якісь елементи вдасться роздрукувати на принтері для наочної популяризації перспективної професії. 
 

Модель майбутнього 

Усі проєкти, які були реалізовані у Глибокій за участю Програми USAID DOBRE, ухвалювалися після вивчення побажань не керівництва громади чи депутатів, а місцевих жителів. Один із таких моніторингів проходив кілька років тому. Тоді у молоді запитали, що б вони хотіли бачити в селищі перш за все. Більшість проголосувала за відкриття басейну. 
Але минув час, і їхні вподобання різко змінилися. «Сьогодні діти хочуть програмувати, створювати щось своїми руками, складати, знімати, — каже Дмитрій Глобак. — Можливо, це пов’язано не лише з розвитком технологій, а й із ситуацією, що склалася в країні. Адже як би там не було, наші учні мимоволі чи свідомо отримують інформацію із зони бойових дій і бачать, що виграє той, хто більш технологічний, інтелектуальний і загалом розумніший. Заняття ж робототехнікою дуже близьке до створення пристроїв, які без участі людини можуть розміновувати території чи, наприклад, перевозити поранених». 
Для більш ґрунтовної практики у селищі теж є певні умови, бо нещодавно тут налагодили виробництво дронів для ЗСУ. Ініціатором ідеї виступив керівник у справах Глибоцької селищної ради Ілля Лопуляк. У майбутньому команда волонтерів планує залучати до роботи вихованців ІТ-хабу. «Коли ми розширимо виробництво, то хочемо запросити до співробітництва старшокласників, — повідомив Ілля Лопуляк. — Складання БПЛА і керування літальними апаратами було би суттєвим доповненням до шкільних предметів». 
Сьогодні Глибоцькій громаді за підтримки Програми USAID DOBRE вдалося реалізувати вже декілька успішних проєктів. Йдеться про сироварню «Добрий ґазда», яка об’єднала людей, котрі вирощують малу та велику рогату худобу; забезпечення шкіл сучасними спортивними тренажерами; посилення діяльності місцевого комунального підприємства тощо. Суттєву підтримку донори надали і Молодіжній раді громади, яка тепер має у своєму розпорядженні намет, стільці та вуличний кінотеатр для проведення публічних заходів. 
Ще одним надбанням тривалої співпраці Григорій Ванзуряк назвав отриманий управлінцями досвід, який невеликому селищу хоч і дався непросто, але приніс вагомі результати. «Партнери з Програми USAID DOBRE постійно підтримують нашу активність, — каже він. — Їхні фахівці постійно мотивують нас шукати нові підходи в роботі й реалізовувати нові ідеї».
 
Матеріал підготовлений редакцією газети на замовлення Українського кризового медіа-центру та став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст є відповідальністю Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) і не обов’язково відображає точку зору USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
 
Лариса САЛІМОНОВИЧ