Що варто знати про перехід з літнього на зимовий час — можливо, останній в Україні

23.10.2024
Що варто знати про перехід з літнього на зимовий час — можливо, останній в Україні

Нарешті хоч виспимося. (Фото з сайту wallpapers.com.)

У дитинстві, прокидаючись зрання до школи, єдиною радістю було вдягти теплі колготки, які мама заздалегідь клала на батарею.
 
За вікном темно, навіть птахи не бажають зустрічати «ранок» яскравою піснею.
 
І сидиш ти в цій непроглядній темряві, весь такий сонний і зачуханий, та думаєш: «Хто це все взагалі вигадав?».
 
Однак за місяць врешті настає розрада — додаткова година сну. 
 
Як усе почалося
 
В Україні перехід навесні та восени офіційно запровадили 1981 року. Це сталося 1 квітня, просто посеред тижня.
 
Тоді велика кількість людей спізнилася до школи, університету, роботи, незважаючи на нагадування по телевізору та радіо.
 
Але тодішня влада вважала, що таке нововведення посприяє економії електроенергії. Після проголошення Незалежності України ця «традиція» збереглася. Й триває донині. 
 
Чи вже не зовсім?
 
«16 липня 2024-го Верховна Рада нарешті законодавчо скасувала переведення годинників на літній час. 261 народний депутат підтримав законопроєкт, який встановлює стандартний (зимовий) час і може зробити його незмінним з 2025 року. Тепер документ має підписати президент Володимир Зеленський», — повідомляла«Українська правда».
 
А що ж інші країни?
 
26 березня 2019 року члени Європарламенту проголосували за припинення практики переведення часу на літній та зимовий з 2021 року.
 
Передбачалося, що з того моменту кожна країна сама вирішуватиме, переводити годинник чи ні, однак остаточного рішення немає й досі — тривають дискусії, який час є найкращим для кожної держави. Тож більшість країн ЄС досі використовують розподіл на зимовий та літній час.
 
Японія ж відмовилася від переведення годинника ще в 1950-х роках і начебто не шкодує.
 
Вплив на здоров’я та продуктивність
 
Переведення завжди припадають на вихідні, щоб дати організму можливість мінімально адаптуватися до змін. Узагалі людське тіло вимагає якомога вищого рівня стабільності — саме тому нам з дитинства втовкмачують про важливість стабільного режиму сну.
 
А коли годинник переводять на літній час, спати доводиться на годину менше. Іноді за 5 хвилин додаткового відпочинку вранці готовий пожертвувати навчанням чи кар’єрою, а тут виявляється, що й такої можливості немає, бо ти вже повинен бути на ногах мінімум годину.
 
Саме тому прихильники зимового часу виступають проти переведення годинника навесні, у той час як фанати літнього часу занепокоєні, що, лишившись на зимовому часі, вони спостерігатимуть, як у літню пору сонце вставатиме близько 4-ї ранку, а заходитиме о пів на 8-му вечора.
 
На їхню думку, переведення годинників дозволяє з більшою користю використовувати світловий день і зменшує кількість ДТП та злочинів увечері. 
 
Олеся МАЗУРКОВА