Встояти гуртом: Зеленодольська громада захистила себе від окупації і відновлює зруйновану інфраструктуру
Мешканці Зеленодольська вважають своє місто найбільш квітучим у Дніпропетровській області. >>
Заява міністерки економіки про те, що затримка західної допомоги спричинить затримку зарплат і пенсій, викликала в українців тривогу (Фото з відкритих джерел)
Новина, яка приголомшила українців, надійшла з вищих щаблів влади.
Віцепрем’єрка-міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила в інтерв’ю Financial Times: «Україна може бути змушена відкласти виплату зарплат держслужбовцям і пенсій мільйонам громадян, якщо ЄС і США не нададуть обіцяну фінансову допомогу на початку нового року».
Сьогодні навіть учні середньої школи знають: практично всі видатки країни йдуть на покриття потреб військових, а всі соціальні виплати (зарплати половині мільйона державних службовців, 500 тисячам учителів та 10 мільйонам пенсіонерів) сплачуються за рахунок донорської допомоги західних партнерів.
Це закладено в бюджет на 2024 рік, який передбачає зовнішні запозичення в розмірі $37,3 млрд, зокрема від ЄС — $18 млрд, США — $8,5 млрд і МВФ — $5,4 млрд.
Усе добре, але «на жаль, у нас матеріалізувався фактор кризи ритмічності зовнішніх надходжень», — констатує заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук.
Олександра Бетлій, провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, уточнює: «Ми чекаємо ухвалення рішення щодо фінансової допомоги від США, у нас досі не підтверджено надходження від ЄС (через блокування цього питання Угорщиною. — Ред.), але ми очікуємо його в січні-лютому 2024 року. І тут ключове завдання — протриматись. За нашими оцінками, в уряду є запас міцності, плюс також нам можуть допомогти Норвегія та Японія».
Питання щодо зовнішнього фінансування — найбільш контраверсійне сьогодні. Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concord Capital, достатньо впевнений: «Якщо ми просумуємо всі можливі зобов’язання з фінансування України, які були оголошені чи на які натякали, то можемо вийти на 45-47 млрд доларів на 2024 рік, це дуже непогана цифра, навіть якщо помножити на знижувальний коефіцієнт. Міжнародна допомога цього року в 36-37 млрд дол. є цілком реалістичною».
Сергій Ніколайчук (Нацбанк): «У нас є концептуальне бачення, що робити в ситуаціїї, якщо зовнішнього фінансування не вистачатиме. Звичайно, це буде досить непростий сценарій. Давайте готуватися до того, що у короткостроковій перспективі треба буде більше спиратися на внутрішні ресурси».
А поки Євросоюз готує резервний план на суму до 20 млрд євро для України, який не вимагає згоди Угорщини, уряд намагається змінити пріоритети витрат.
Зокрема, у грудні президент підписав закон про додаткове оподаткування банків, було також переспрямовано доходи від військового ПДФО з місцевих бюджетів до центрального.
Тим часом керівник Кабінету Міністрів України Денис Шмигаль надіслав листа міжнародним донорам України з проханням провести екстрену зустріч через затримку фіндопомоги з боку країн Заходу.
«Пенсії, зарплати вчителям і лікарям виплачуватимуться вчасно, — заспокоїв прем’єр-міністр на засіданні уряду. — Попри всі труднощі та виклики, за майже два роки війни ми жодного разу не затримували соціальні виплати. Це наші зобов’язання перед людьми, і ми будемо робити все, щоб їх виконувати й надалі».
Мешканці Зеленодольська вважають своє місто найбільш квітучим у Дніпропетровській області. >>
Майже кожен ранок колишньої відомої полтавської журналістки, а нині не менш відомої підприємиці й волонтерки Інни Якобенко починається з випічки. >>
Згадуючи окупацію, мешканці Балаклійської громади Харківської області називають її точний термін — шість місяців і шість днів. >>
Справу щодо шахраїв, які викрадали гроші з банківських рахунків загиблих військовослужбовців ЗСУ, скерували до суду: в такий спосіб їм вдалося привласнити майже 1,5 млн гривень. >>
Проєкт системи оповіщення Полтавської територіальної громади обійдеться місцевому бюджету в 1 копійку. >>
Ледь не щомісяця сироварка Лідія Корсун із Лазірок Лубенського району на Полтавщині дивує своїх покупців новими смаками й кольорами домашніх сирів. >>