Кайданки для «Браслєта»: деталі гучного скандалу з побиттям хлопця в Полтаві
Увечері 7 листопада працівники ДБР затримали в Полтаві трьох чоловіків, причетних до побиття в ресторані молодого киянина. >>
У Тахтауловому будуть з водою й електроенергією. (Фото Сергія РОМАНЕНКА.)
Друга партія генераторів, на які залучила кошти (100 тисяч доларів) благодійників зі США керівниця управління стратегічного розвитку Полтавської міськради Влада Співак, підстраховуватимуть енергосистему в старостатах.
Наш бус вирушає від приміщення ГО «Міжнародний інститут розвитку громад», який нещодавно відчинився по вулиці Соборності, 46-В у Полтаві, слідом за невеликою критою вантажівкою, в якій розмістилися п’ять генераторів середнього розміру, й ми беремо курс до приміського села Тахтаулове. Біля сільради вже зібралися місцеві мешканці.
— Тут і війни не треба! — чую, перемовляються між собою жіночки поважного віку. — Он тиждень тому як налетів буревій — дерева поваляло, електродроти пообривало, і цілу добу світла не було.
— Та вам що? — обзивається до неї інша жінка. —У приватному будинку жити ще можна. А до нас на четвертий поверх вода не поступає, як світла нема.
Тим часом чоловіки взялися вивантажувати доставлений подарунок для громади. Поки його не сховали в надійному місці до надзвичайної ситуації, всі присутні разом з гостями стають біля ще запакованого генератора для спільного фото.
— Ми з моїм колегою Біллом Коулом дуже щасливі бути тут разом з вами й раді допомогти вирішити ваші проблеми, — звернувся з короткою промовою до присутніх мешканців Тахтаулового Девід Еджел —директор з питань розвитку громадської благодійної організації August mission («Серпнева місія») зі США, що займається гуманітарною допомогою Україні.
— Прихожани Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів, що розташована у Солт-Лейк-Сіті (штат Юта, Каліфорнія. — Авт.), допомогли нам зібрати 100 тисяч доларів, на які ми придбали в Україні дев’ять однакових генераторів потужністю 17,5 кіловат. Сподіваюся, вони служитимуть вам довго й у ваших оселях завжди буде вода.
Перекладала сказане Девідом керівниця управління стратегічного розвитку Полтавської міської ради і депутатка Влада Співак. Це вона ініціювала збір доларів на генератори для Полтавської громади майже рік тому, перебуваючи у США на запрошення співзасновника «Серпневої місії» Роберта Локхеда.
Генератор — порятунок для старої вежі у Ковалівці.
Роберт домовився з директором храму (так дійсно називається посада), прихожанином якого він є, про те, що Владі дадуть слово для виступу.
— Коли після меси я розповідала присутнім, що в наших містах і селах через терор російського війська люди змушені ховатися у підвалах, днями сидіти без тепла, води і світла, багато хто плакав, — пригадує Влада Співак. — Я попросила їх пожертвувати кошти на генератори.
Тамтешня церква чомусь нагадувала мені Міністерство соціальної політики, де акумулюють і розподіляють кошти на підтримку тих, хто її потребує. Там, на іншому континенті, так само, як і в нашому полтавському Свято-Успенському кафедральному соборі, працює величезний гуманітарний штаб. Ми з Робертом та його дружиною тоді ж підключилися до збору гуманітарних наборів для українців.
Також завдяки Роберту мерія невеликого містечка Мідвей влаштувала зустріч Влади Співак з місцевими активістами, перед якими вона виступила з промовою про війну в Україні. Присутні тут же підключилися до збору коштів. Хто жертвував п’ять тисяч доларів, хто 40...
А мешканці міста за ініціативою мера Селести Джонсон усю виручку, отриману на традиційному ярмарку, вперше в історії Мідвея спрямували не на потреби власної громади, а на підтримку полтавців, котрі так само, як і всі українці, потерпають від терористичних атак росіян на енергосистему. Діти ж на знак підтримки своїх українських ровесників, які змушені лікуватися у медзакладах без світла, малювали для них картини…
Один із генераторів лишився у Бричківці.
Досить швидко потрібну суму зібрали, і вже наприкінці зими до Полтави прибула партія генераторів, які задля економії доставки були придбані в Польщі.
Роберт Локхед особисто був присутнім при розвезенні їх на заздалегідь визначені об’єкти. Тоді джерела альтернативної енергії різної потужності отримали 2-га та 4-та міські клінічні лікарні, обласний кардіоваскулярний центр, міська дитяча лікарня.
3-тя клініка отримала два генератори, один з яких розрахований на автономну роботу операційної, обладнаної в підвальному приміщенні. Сьомий генератор було встановлено у Гожулівському старостаті для підтримання тиску подачі води на верхні поверхи житлових будинків.
І ось тепер, у листопаді, до Полтави прибула ще одна партія генераторів, закуплених (уже в Україні) на пожертви прихожан Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів. Їх дев’ять, усі вони мають однакову потужність — 17,5 кВт, працюють на дизелі.
І всі розвезені по сільських старостатах, що найбільше потерпають від відсутності води, подача якої залежить від електроенергії. Оскільки генератори невеликі, вони мобільні, і їх можна в разі потреби доставляти до дитячих та шкільних закладів, щоб кухарі мали змогу підігріти дітям їжу.
Окрім Тахтаулового, генератори доставлені до Бричківки, Сем’янівки, Ковалівки, Гожулів, у Валки, Пальчиківку, Чорноглазівку, Біологічне.
— У нашому селі стоїть стара водонапірна вежа, збудована ще за часів колгоспу, і одна колонка, — розповідає помічниця старости Ковалівського старостату Вікторія Цигурова. — І там, і там встановлені електричні насоси. Тому коли зникає електрика — починається колапс. У нашому старостинському окрузі мешкають п’ять тисяч людей, половина яких — у Ковалівці. Води, закачаної у вежу, вистачає на дві-три години, далі мешканці, приєднані до централізованого постачання, змушені ходити по воду до тих, хто має колодязі.
Ще критичніша ситуація у Сем’янівці, де ґрунтові води надто близько підходять до поверхні. Відтак колодязів тут ніхто не копає, і 220 споживачів залежать від централізованої подачі води. А насос, який подає воду до вежі, звісно, електричний. Тож немає енергії — немає води.
— Генератор, який нам сьогодні подарували, — наш порятунок, — не стримує радості староста Наталія Іонова.
Директорка Сем’янівського НВК Олена Промська також дуже задоволена. Каже, завдяки генератору діти в разі відсутності світла будуть забезпечені гарячим харчуванням, адже у закладі стоять електричні плити.
Дітлахи з Сем’янівки матимуть теплі обіди, якщо рашисти «вимкнуть» їм світло.
Я бачила, як у радника місії Білла Коула наверталися сльози на очі, коли він дізнавався, що у кількох у малюків із Сем’янівки батьки служать у ЗСУ. І як він захоплювався родиною з Ковалівки, в якій усі чоловіки — батько і два зяті — воюють з окупантами.
— Вони боронять зараз не тільки свою землю, не тільки Україну, — говорить Білл, батько трьох дітей і п’яти внуків. — Вони захищають весь світ. Весь світ у боргу перед українцями! Тому ми вам не просто співчуваємо. Ми будемо вас підтримувати доти, доки це буде треба. Війна обов’язково закінчиться перемогою України, американці в цьому не сумніваються.
— Наші американські друзі з August mission відгукнулися й на інші нагальні потреби Полтавської громади, — додає Влада Співак. — Так, на прохання дирекції четвертої лікарні були придбані апарати для цілодобового вимірювання кров’яного тиску. А другій міській лікарні, щоб запустити вже встановлений апарат МРТ, потрібне джерело безперебійного живлення для захисту цієї дороговартісної техніки. Його ціна — близько півтора мільйона гривень. Тому я знову звернулася до «Серпневої місії» з проханням допомогти у придбанні такого пристрою. Частину коштів благодійники вже проплатили дилерській фірмі у Києві, яка займається поставками техніки. І невдовзі вартісний МРТ матиме альтернативне постійне джерело живлення.
А загалом цей матеріал не стільки про важливу для полтавських старостатів подію і не стільки про народну дипломатію чи безцінну підтримку України з боку американського народу. Він, радше, про те, як одна людина з полтавської влади вирішує питання стратегічного значення, залучаючи мільйонні іноземні інвестиції заради безпеки і розвитку громади.
Увечері 7 листопада працівники ДБР затримали в Полтаві трьох чоловіків, причетних до побиття в ресторані молодого киянина. >>
Це перший такий захід після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, організований фондом Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» у співпраці з офісом НАТО в Україні та за підтримки Національного демократичного інституту і представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні. >>
Презентація згаданої книжки, ініціатором створення якої є ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», що з 2014 року документує воєнні злочини агресора та злочини проти людяності, відбулася у приміщенні Полтавського академічного обласного театру ляльок. >>
У Терешківському ліцеї, що є опорним навчальним закладом Терешківської територіальної громади Полтавського району, учитель інформатики Віталій Помаз розробив комп’ютерну програму «Шкільна їдальня», що дає змогу батькам замовляти сніданки, обіди для своїх дітей із телефона через мобільний застосунок. >>
Внаслідок чергової ворожої атаки пошкоджень зазнали десятки житлових будинків приватного сектору. >>
Захисний костюм, пояс, каска, високі черевики, балон зі стисненим киснем, рукавиці і сокира. >>