На фронті загинув 34 річний поет-модерніст Олексій Безпальцев
Поет і прозаїк Олексій Безпальцев загинув на російсько-українській війні. >>
У червні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) і далі сповільнювалася — до 12,8% з 15,3% у травні. У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%.
Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.
Така динаміка передусім відображала зниження тиску на витрати бізнесу, зокрема на логістику, а також зниження світових цін на товарних ринках, зокрема й на енергоносії, що в поєднанні зі швидким пристосуванням бізнесу до нових викликів війни дало такий результат.
Михайло Демків, фінансовий аналітик ICU, вважає: «Ціни продовжують зростати, щоправда, не такими темпами, як у 2022 році. Але стрімкого зниження надалі — нагадаємо, що ціль, до якої ми прагнемо, 5% інфляції, — ми досягнемо нескоро».
Один із компонентів, який зростав повільно, — це так звані адміністративно-регульовані ціни, те, що в народі називається «комуналка».
Минулого року їх практично не підвищували, але економіка невблаганна, й зі зростанням цін в економіці тарифи на «комуналку» також доведеться найближчим часом підвищувати. Це позначиться на інфляції, яка буде навіть вищою, ніж та, яку ми спостерігаємо зараз. Коли ж можуть підняти вартість «комуналки»?
Фінансовий аналітик Євген Дубогриз зазначає: «Під час війни ціни на «комуналку» є політичним рішенням відповідно до інфляції та платоспроможності населення. Вже з липня у нас підвищились ціни на бензин, дизель через повернення ставок на податки на пальне. Це значним чином має вплинути на інфляцію, щонайменше плюс один пункт у порівнянні з минулим місяцем, і означає, що інфляція найближчим часом, навпаки, зростатиме. Але все одно зараз у нас вона нижча за ті прогнози, що давав НБУ в середині квітня, тоді прогноз був 14,5% у річному вимірі. Інфляція зберігатиметься на поточних рівнях до кінця року».
«Якби не внесок з підвищення цін на електроенергію для населення, інфляція була б іще меншою, на 11,6%», — додає інвестбанкір Сергій Фурса. Крім того, наслідки руйнування Каховської ГЕС поки не позначилися на споживчій інфляції, але можуть мати негативні ефекти згодом.
Банкіри з надією дивляться на Нацбанк, який, згідно з графіком, повинен через два тижні переглядати облікову ставку, що нині становить 25%.
«Різке падіння інфляції просто не залишає шансу Нацбанку, і вже в липні має спостерігатися падіння облікової ставки», — вважає Сергій Фурса.
Це означає, що ставки за облігаціями та депозитами в гривні поступово підуть униз. Але, найважливіше, це позначиться на вартості кредитів, більшість з яких, переважно, видано за програмою «5-7-9», тобто це кредити, субсидовані державою — і таким чином знизиться навантаження на бюджет.
Ставки по облігаціях уже пішли вниз ще з кінця травня — початку червня, й аналітики, чекаючи на таку ж тенденцію з гривневими депозитами, дають пораду: є сенс «фіксувати» дохідність, тобто відкривати включно по серпень гривневі депозити, щонайменше піврічні.
Адже ставки наразі нижчі, ніж рівень зростання цін. Потенціал до зниження інфляції, хоч і помірнішими темпами, зберігається й надалі. А курс гривні продовжує залишатися напрочуд стабільним.
Поет і прозаїк Олексій Безпальцев загинув на російсько-українській війні. >>
На Одещині правоохоронці затримали і вручили підозру очільнику партії "УДАР Віталія Кличка" Олександру Суханову, який вимагав 1 млн доларів за рішення про виділення в оренду землі на набережній у парку "Наталка". >>
Свято наближається, а ціни стрімко зростають: за розрахунками науковців Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», котрі використали дані Мінфіну, святковий стіл-2025 обійдеться родині з чотирьох осіб у близько 3 тис. 594,05 грн, що на 24,8% дорожче, ніж минулого року. >>
У понеділок увечері на болотах спалахнуло чергове військове летовище. >>
Російські війська окупували три населені пункти у Донецькій області. >>
Нові завдання від володаря росії володимира путіна, ймовірно, отримало російське військове командування, зосереджуючи зусилля на забезпеченні територіальних здобутків, а не на захопленні великих міст. >>