Лятошинський, Вівальді, Бетховен: Національна філармонія представляє у лютому
Класична музика – чи не найприйнятніший варіант пережити непростий лютий у період повномасштабної війни. Національна філармонія України пропонує змістовну програму. >>
Андрій Остапенко, Мантас Макріцкас і Юрій Шутко після концерту в місті Біржай. (Фото надане авторкою.)
У братній Литві відбулися концерти солістів Національної філармонії України.
На запрошення художнього керівника фонду ARS Lituanica Гліба Пишняка флейтист Юрій Шутко та гітарист Андрій Остапенко виступили з програмою Duetto Concertante в багатьох литовських містах.
Перший концерт відбувся в старовинному місті Біржай, що на півночі Литви. Там українські виконавці стали почесними гостями музичного фестивалю, який багато років проходить у давній фортеці князів Радзивіллів.
Художній керівник фесту Мантас Макріцкас задля підтримки високого рівня музичного мистецтва запрошує, окрім знаних національних колективів і виконавців, іще й закордонних артистів.
У виконанні Юрія Шутка та Андрія Остапенка прозвучали твори німецьких, італійських та українських композиторів.
«На нас було покладено дуже відповідальну місію — представляти Національну філармонію на такому високоповажному фестивалі, в програмі концертів якого литовський державний духовий оркестр виконує музику Баха», — зазначає флейтист Юрій Шутко.
У місті Шяуляй концерт відбувся у величному костелі святого Георгія Побідоносця. Організатор концерту Яніна Алішаускєнє, дякуючи артистам, зазначила, що їм вдалося підкорити серця литовських слухачів.
«Відтак змогли зібрати більше коштів, ніж планували, на підтримку України», — наголосила вона.
Незвичним стало місце проведення концерту в місті Анікщяй. Директор місцевого Центру мистецтв Томас Тускеніс люб’язно надав музикантам для виступу залу в Музеї янголів, що є частиною Центру сакрального мистецтва.
Тут міститься розмаїта колекція у вигляді скульптур і художніх зображень. Приватні колекціонери подарували її музею. Завдяки цьому Анікщяй почали називати містом, у якому живуть янголи.
За сприяння Єврейської громади Литви (голова — пані Фаїна Куклянські), на підтримку біженців з України Юрій Шутко та Андрій Остапенко зіграли дуетом в одному з парків Вільнюса. Там поспілкувалися зі співвітчизниками, які через війну полишили Батьківщину, але мріють повернутися додому.
Заключний концерт відбувся в курортному містечку Бірштонас. Як і у відомої здравниці Баден-Бадена, тут є так звана «курортна вітальня» — курхауз, де у XIX столітті полюбляли збиратися на світські посиденьки відпочивальники. Тому для них влаштовували спектаклі та концерти.
Те саме й досі відбувається в курхаузі Бірштонаса, який перетворився на потужний культурний центр Литви. Тут, поряд із рестораном, діють художня виставка й експозиція історичних світлин. Водночас є ошатна зала зі сценою, на якій регулярно проводять концерти класичної музики.
Благодійний виступ музикантів Юрія Шутка та Андрія Остапенка в Бірштонасі минув під гаслом організаторів: «Незламний народ піклується про мистецтво навіть під час страшної війни. Доки звучить музика, Україна житиме!».
«Завдяки цьому туру ми зрозуміли, що не самі в цій біді, яка розгортається в Україні», — ділиться враженнями гітарист Андрій Остапенко.
А флейтист Юрій Шутко додає, що з того часу, як навчався в консерваторії у ще радянському Вільнюсі, помітив багато змін на краще в культурному житті Литви. Каже: «Нині це справжня Європа. Й українцям у литовців є чого повчитись».
Класична музика – чи не найприйнятніший варіант пережити непростий лютий у період повномасштабної війни. Національна філармонія України пропонує змістовну програму. >>
Болонський книжковий ярмарок оголосив короткий перелік найкращих дитячих видавництв з усього світу за 2022 рік. Українське видавництво «Видавництво Старого Лева» вперше за роки існування премії потрапило туди. >>
Лавреатами Міжнародної літературно-мистецької премії імені Лесі Українки за 2023 рік стали 8 культурних діячів України, серед яких художники, письменники, історики, перекладачі, поети. >>
Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) разом із Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) займуться попередженням незаконної торгівлі викраденими російськими окупантами предметами мистецтва та старовини. >>
Її поховають поряд з Іваном Миколайчуком на Байковому цвинтарі у Києві. >>
Друковані ЗМІ в Україні, як це не прикро, фактично вимирають, а повномасштабне вторгнення рашистів лише прискорило цей процес. >>