Рятівний «Ковчег-1»: Чехія передала Україні мобільну станцію для реставрації пошкоджених книжок
Першу мобільну станцію ARCHA1 для порятунку та консервації бібліотечних фондів отримала Національна бібліотека України. >>
Такий вигляд має пам’ятник воістину видатному архітектору Льву Вайнгорту. (Фото Ганни ЯРОШЕНКО.)
Менш ніж за 10 днів активістам із ГО «Збережемо Полтаву» (Save Poltava) вдалося зібрати кошти, необхідні для завершення та встановлення пам’ятника найвідомішому головному архітектору міста Полтава Льву Вайнгорту, відкриття якого приурочили до річниці з дня його народження.
Кошти пожертвували 47 благодійників, двоє з них побажали лишитися невідомими. Замість необхідних 160 тисяч гривень було зібрано 182 тисячі 78 гривень.
За погодженням із родиною Льва Вайнгорта, яка внесла третину зібраних коштів, їхній залишок буде використано на оплату робіт із каталогізації та оцифрування архіву видатного архітектора. Про це повідомили на сторінці ГО Save Poltava у фейсбуці.
Ідея створення пам’ятника Льву Вайнгорту з’явилася ще в 2018 році.
А вже 2019-го відбувся конкурс, у якому переміг проєкт, авторами якого стали скульптори Дмитро Коршунов та Валерій Голуб, а також архітектор Артур Ароян.
Проте встановлення скульптури довгий час відкладали — все через відсутність своєчасного фінансування (про що «Україна молода» нещодавно писала. — Ред.). І тоді ГО Save Poltava в листопаді того року оголосило про благодійний збір коштів, до якого й долучилися небайдужі люди.
Лев Вайнгорт у бронзі постає перед нами в костюмі, в нагрудній кишені піджака — ручка й олівець. Він стоїть, опираючись спиною на колону Білої альтанки. Така концепція пам’ятника є невипадковою. Існує фотознімок, на якому Лев Вайнгорт саме ось так невимушено спирається на колону Білої альтанки.
Директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, кандидат історичних наук Олександр Супруненко на церемонії відкриття монумента пригадав, що часто прогулювався зі Львом Семеновичем до цієї пам’ятки, що є одним із символів Полтави: «Підійшовши до однієї з колон, він ставав поряд і говорив: «Це моє найулюбленіше місце».
Нагадаємо, Лев Вайнгорт був головним архітектором Полтави впродовж 1939—1970 років. У повоєнні роки він фактично підняв місто з руїн.
За його активної участі відтворено історичний вигляд Круглої площі, відновлено Білу альтанку, він добився спорудження нової будівлі для Музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя, спланував житлові мікрорайони обласного центру, керував будівництвом автомобільно-залізничного мосту через Ворсклу, розбивкою міського парку.
За його сприяння було відновлено Хрестовоздвиженський монастир, збережено дзвіницю Свято-Успенського собору. І це далеко не всі досягнення цієї знакової постаті в історії Полтави.
Першу мобільну станцію ARCHA1 для порятунку та консервації бібліотечних фондів отримала Національна бібліотека України. >>
Із надзвичайно важливого партнерства розпочали рік Україна та Канада: дві найбільші бібліотеки цих країн — Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського та Публічна бібліотека Торонто (Toronto Public Library) — підписали Меморандум про співпрацю. >>
Новий поштовий випуск під назвою «I’m Fine:)» презентував Національний поштовий оператор України — «Укрпошта». >>
Росіяни на тимчасово окупованій Херсонщині, за прикладом нацистських часів, знищили українську літературу, яку вони визначили як "екстремістську". >>
У Києві внаслідок російської атаки 1 січня ушкоджень зазнала будівля маєтку Лібермана в якій наразі знаходиться Національної спілки письменників України. >>
Унікальну каблучку з місячного метеорита та фрагмента космічного корабля «Аполлон-11», з якого у 1969 році люди вперше висадилися на поверхню Місяця, виготовили американські ювеліри. >>