Днями суд у Багдаді виніс вирок двом українцям – членам екіпажу танкера «Навстар-1» Миколі Мазуренку та Іванові Сощенку, котрих звинуватили у спробі контрабандного вивезення 3,5 тисячі тонн палива. Наших хлопців засудили до семи років позбавлення волі, до того ж кожен із моряків має сплатити солідний штраф, повідомляє Рейтер. При цьому обом загрожувало довічне ув’язнення. Українці в процесі суду не визнавали себе винними в контрабанді дизельного палива і заявляли, що виконували доручення судновласника — компанії «Навстар» (Об’єднані Арабські Емірати).
Міністерство закордонних справ України вже висловило свою позицію щодо цієї історії: українські дипломати вважають «невідповідним реальному стану справ» рішення іракського суду засудити на сім років позбавлення волі членів екіпажу судна «Навстар-1». Про це заявив керівник прес-служби українського МЗС Маркіян Лубківський вчора під час брифінгу. «Виходячи з інформації, наданої адвокатом, капітаном і старпомом, ми робимо для себе висновок про невідповідність винесеного вироку реальному стану справ. МЗС виступає за те, щоб цей процес був максимально справедливим, але проти його надмірної політизації і перетворення в показовий, як це намагаються зробити», — підкреслив Маркіян Лубківський, повідомивши, що адвокат українських моряків збирається звернутися з апеляцією у Верховний суд Іраку, повідомляє «Інтерфакс-Україна». Адвокат наших хлопців Таліб аль-Зубаїді вважає, що рішення суду не є суворим, проте воно швидше політичне, ніж юридичне.
А тим часом інші українські моряки з «Навстару-1» вже можуть повернутися на батьківщину, їм повністю виплачено зарплату до серпня включно. Посольство України в Кувейті вирішує питання доставки українців до іраксько-кувейтського кордону за рахунок британської сторони. «Також проведено роботу з судновласником щодо придбання авіаквитків», — повідомив Маркіян Лубківський.
Нагадаємо, судно «Навстар-1», що перевозило нелегально з Іраку дизельне паливо, затримав у серпні в Перській затоці британський військовий корабель «Сазерленд». Капітана танкера і його старшого помічника утримували під вартою в Басрі в двомісній камері. 19 членів екіпажу танкера залишаються досі на затриманому судні, повідомляє «Форум».
Як потім розкаже на суді Микола Мазуренко, «Навстар-1» доставив вантаж палива з Бахрейна в іракський порт Умм-Каср. Після цього йому від імені власника судна, що проживає в Дубаї, подзвонив якийсь Мустафа і звелів купити дизельне паливо з риболовецьких суден у відкритому морі. Капітан заявив, що не побачив у цьому розпорядженні нічого незвичайного. До речі, за часів Саддама Хусейна за контрабанду енергоносіїв передбачалася смертна кара.