Кілька днів тому через відсутність палива в Україні зупинилися 20 блоків теплових електростанцій і теплоелектроцентралей загальною потужністю 7 ГВт.
Уже станом на ранок понеділка в аварійному ремонті перебувало два корпуси ТЕС загальною потужністю 0,55 ГВт: один корпус на Трипільській ТЕС і один — на Слов’янській.
На початку нинішнього тижня загальні запаси вугілля на складах ТЕС становили 360,5 тисячі тонн: газового — 236,2 тисячі тонн і антрацитового — 124,3 тисячі тонн.
Виробництво на ТЕС у порівнянні з попереднім тижнем зменшилося на 12,1% — до 713,7 млн кВт/год — попри збільшення споживання електроенергії. Загалом частка ТЕС у покритті навантаження у порівнянні з попереднім тижнем зменшилася з 26% до 22%.
Головна причина простою — закінчення запасів вугілля. Зрештою, минулої суботи, як відомо, в Україну прибуло перше з семи законтрактованих компанією Ріната Ахметова «ДТЕК» суден із вугіллям зі США та Колумбії.
Судно класу «Панамакс» причалило в порт «Південний» та призначене для потреб державних ТЕС ПАТ «Центренерго». Обсяг першої поставки склав 60,5 тисячі тонн.
Ще один крок для вирішення проблеми — домовленості зі США щодо постачання вугілля. Перший корабель із вантажем для «Центренерго», як повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, очікується наступного тижня.
Ще одне джерело надходжень вугілля, про яке домовилася влада України, — Казахстан. За словами керівника Міністерства енергетики України Германа Галущенка, Міністерство енергетики України з ПАТ «Центренерго», до яких уже підключилися казахстанські компанії, працюють над питанням постачання вугілля з Казахстану морським шляхом в обхід заблокованих Російською Федерацією залізничних.
«Над цим працюють. Вугілля фізично в порту, але це російський порт — Тамань. До питання підключилася казахстанська сторона. Це для них теж проблема, оскільки вони мають зобов’язання перед нами, — пояснив він журналістам.
За словами міністра, у «Центренерго» підписано «реальний контракт» на 660 тис. тонн вугілля з Казахстану, які мали надходити залізницею.
«Наскільки я знаю, «Центренерго» сплатило аванс. Сподіваюся, хоча б два кораблі ми в результаті побачимо», — наголосив міністр.
Українці стривожені загрозами віялових відключень світла. В Одесі мешканці побоюються, що «вже почалося», і перебої з електрикою — це «замасковані» під ремонтні роботи віялові відключення світла. Мер столиці Віталій Кличко попередив: у Києві можливі відключення світла, якщо сильні морози протримаються кілька тижнів.
Постачальники електроенергії публікують графіки погодинних відключень світла. Це зробили ПАТ «Черкасиобленего», «Полтаваобленерго» та «Сумиобленерго». «Черніговобленего» направило побутовим споживачам повідомлення про дозволену потужність з розподілу електричної енергії на рівні 3 кВт.
Компанія «ДТЕК Київські регіональні мережі» запевняє, що віялові відключення світла у Київській області проводити не планує. У листопадовому графіку планових відключень електроенергії компанії зазначено, що в Київській області відключатимуть світло на певних вулицях у кількох районах. Про віялові відключення не згадується.
ДО РЕЧІ
«Потік» на паузі
Сполучені Штати у понеділок оголосили про рішення запровадити додаткові санкції у зв’язку з газопроводом «Північний потік-2».
Держсекретар Ентоні Блінкен розповів, що Держдепартамент подав до Конгресу США звіт із включенням у санкційний список двох суден і пов’язаної з Росією компанії Transadria Ltd., які беруть участь у проєкті.
Transadria Ltd. потрапить під санкції згідно з PEESA, а її судно «Марлін» буде визначено як заблоковане майно», — заявив Блінкен, не надавши деталей щодо другого судна, але наголосивши, що адміністрація США вже наклала санкції на 8 осіб та визначила 17 їхніх суден як заблоковану власність згідно з PEESA у зв’язку з «Північним потоком-2».
«Незважаючи на те, що адміністрація продовжує виступати проти трубопроводу «Північний потік — 2», у тому числі через наші санкції, ми продовжуємо працювати з Німеччиною та іншими союзниками та партнерами, щоб знизити ризики, які трубопровід створює для України та країн НАТО і ЄС на передовій, і дати відсіч шкідливій діяльності Росії, зокрема в енергетичній сфері», — заявив Блінкен.