Росія випробувала протисупутникову зброю і ледь не вивела з ладу Міжнародну космічну станцію

19.11.2021
Росія випробувала протисупутникову зброю і ледь не вивела з ладу Міжнародну космічну станцію

Міжнародна космічна станція.

Як повідомляє американська компанія Seradata, яка відстежує рух об’єктів у космосі, внаслідок випробування протисупутникової зброї 15 листопада росіяни збили старий радянський супутник «Космос-1408» — апарат класу «Цілина» («Целина» російською), призначений для радіотехнічної розвідки.

 

Згідно з інформацією американської компанії, цей супутник запустили 1982 року. Він не працював уже кілька десятиліть.

 

«Після влучення, ймовірно, стався вибух, який призвів до появи «сміттєвої хмари», яка і спровокувала запуск протоколів безпеки на Міжнародній космічній станції (МКС)», — стверджує Seradata. 16 листопада повідомлення про те, що Росія збила «Космос-1408», підтвердило космічне командування США.

«Російські заяви проти мілітаризації космосу нещирі»

Астронавтам і космонавтам на МКС довелося на деякий час перейти на свої космічні кораблі на випадок евакуації.

 

Офіційний представник Державного департаменту США Нед Прайс заявив, що Росія провела випробування протисупутникової зброї, після якого на орбіті Землі утворилися уламки, що становили загрозу Міжнародній космічній станції.

 

За словами Прайса, Росія за допомогою протисупутникової ракети збила один зі своїх старих супутників.

 

Унаслідок цього, як він повідомив, утворилося 1,5 тис. фрагментів космічного сміття, рух яких можна відстежити, і сотні тисяч дрібніших уламків, які «зараз загрожують інтересам усіх народів».

 

«Небезпечна та безвідповідальна поведінка Росії загрожує довготривалій стабільності космосу і явно демонструє, що російські заяви проти мілітаризації космосу нещирі та лицемірні», — сказав Прайс.


У понеділок російська космічна агенція Роскосмос повідомила з посиланням на дані американського Центру управління польотами, що МКС загрожувало зіткнення з космічним сміттям.

 

Через це екіпажу станції довелося сховатися в кораблях «Союз» та Crew Dragon на випадок, якщо доведеться терміново евакуюватися. Пізніше Роскосмос уточнив, що загроза зіткнення минула.


У вівторок вдень у Міноборони Росії підтвердили, що 15 листопада було проведено випробування, внаслідок якого знищили неробочий російський космічний апарат, який перебував на орбіті з 1980-х років.

 

У російському відомстві підкреслили, що уламки апарата не становили загрози для орбітальних станцій, і нагадали, що раніше подібні випробування вже проводили Китай, Індія і США.

У космосі й так забагато сміття

Науковий кореспондент Бі-Бі-Сі Джонатан Еймос вважає, що випробування протисупутникових ракет — це божевілля. Проконтролювати цілу хмару уламків, які виникають від високошвидкісного удару, неможливо.

 

Адже це тисячі уламків, частина з яких прямує до Землі і це небезпечно, але чимало переміщається на вищі орбіти, де вони довгі роки загрожуватимуть орбітальним апаратам, включаючи і апарати країни, яка здійснює такі випробування.

 

Що мали думати російські космонавти на МКС, коли рано-вранці 15 листопада переховувалися в капсулі «Союзу»? Причиною був ризик, що уламки, які утворилися внаслідок випробувань, можуть потрапити до їхнього власного орбітального будинку.


Ситуація з космічним сміттям і так швидко погіршується. 64 роки космічної діяльності у нас над головами означають, що там наразі безконтрольно літає близько мільйона об’єктів розміром від одного до 10 сантиметрів. Удар будь-якого уламка може означати кінець місії життєвоважливого метеорологічного чи телекомунікаційного супутника. Тому людям потрібно розчищати космічний простір, а не ще більше засмічувати його.


За словами Прайса, випробування «значно збільшили ризик для астронавтів та космонавтів на МКС, як і для інших польотів людини в космос». Офіційний представник Пентагону Джон Кірбі повідомив журналістам, що Москва заздалегідь не попередила про випробування Вашингтон. За словами Кірбі, США вже давно пропонують розробити міжнародні норми безпечного використання космосу.


Улітку 2020 року США та Велика Британія заявляли, що Росія провела випробування протисупутникової зброї. У липні 2020 року після виходу на орбіту російського супутника-інспектора «Космос-2543» від нього у напрямку іншого російського супутника відокремився невеликий об’єкт.

 

В американському космічному командуванні його називають «снарядом», але в Росії стверджують, що це був «малий космічний апарат», який перевіряв роботу іншого супутника на орбіті.


Цей випадок у США пов’язують з іншим, який стався у 2017 році. Тоді російський апарат, як стверджують у Пентагоні, робив маневри поблизу американського супутника. У США вважають, що в обох випадках Росія випробувала протисупутникову зброю і що це демонструє справжні наміри Росії щодо «нерозміщення зброї» в космосі.


Однак подібні технології є не лише в Росії. США вперше випробували зброю, спрямовану проти супутників, ще 1959 року. У 2019 році Індія збила власний супутник, який перебував на низькій навколоземній орбіті, і оголосила себе космічною державою.

 

Подібні можливості також має Китай: у 2007 році країна знищила власний метеорологічний супутник, унаслідок чого утворилося понад дві тисячі уламків; це сміття заважало не тільки китайським, а й іншим космічним проєктам.


Сполучені Штати засудили Росію за знищення власного супутника в рамках випробування космічної зброї. Держсекретар США Ентоні Блінкен назвав дії Росії небезпечними та безвідповідальними.

 

Командування Космічних військ США повідомило, що в результаті збиття власного супутника ракетою DA-ASAT, на орбіті Землі з’явилося понад 1500 уламків, які утворилися внаслідок цього безвідповідального випробування, відтак загрожуватимуть супутникам та іншим об’єктам у космосі.


Британський міністр оборони Бен Уоллес заявив, що РФ знехтувала безпекою космічного простору та створила загрозу супутникам та космічним кораблям.

 

Франція також відреагувала на інцидент. Глава військового відомства країни Флоранс Парлі в Twitter назвала космос «спільним благом» і заявила, що його «руйнівники» несуть відповідальність за свої дії.


У відповідь на подібні твердження речник президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Москва цінує співпрацю з Вашингтоном у космосі і сподівається, що не стане жертвою русофобії.

 

Побоювання американців він назвав абсолютно безпідставними, наголосивши, що Москва виступає за мир і співпрацю. Насправді дії Москви — новий крок у мілітаризації космосу.