Бюджет «плану капітуляції»: Порошенко розкритикував кошторис на 2025 рік
Із трибуни парламенту Петро Порошенко жорстко розкритикував проєкт Державного бюджету на 2025 рік. >>
Дослідження проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору» показало саме такі приголомшливі результати, вивчаючи ринок методом «таємного покупця».
Зауважу, що банки не тільки виглядають менш вампірськи: проценти за кредитами на особисті цілі ще в 2019 році становили 138% і мають тенденцію до зниження.
Втім і банки, і фінансові компанії не дотримуються вимог Закону «Про споживче кредитування» стосовно умов договорів, розкриття інформації та реклами.
Так, у 37% банківських договорів, підписаних «таємними покупцями», реальна ставка за кредитами відрізнялася від зазначеної у договорі, 77% угод передбачали право кредитодавця вимагати дострокове погашення боргу в разі незгоди позичальника з пропозицією збільшити платежі за кредитним договором, а також залишали за банком право змінювати умови договору в односторонньому порядку (наприклад, змінювати розмір «неустойки»).
Також лише у шести відсотків банківських кредитів, за якими вимагалося страхування, позичальнику був наданий вибір з-поміж щонайменше трьох страхових компаній, як це вимагає закон.
Утім що робить пересічний українець, коли йому відмовляє в позиці банк? Так, йде до першої-ліпшої фінансової компанії типу «Швидкі пеньондзи» та бере позику.
Чи читає наш громадянин, на яких умовах надається кредит, дослідження не вказує. Адже гроші невеликі та потрібні терміново: середня сума, яку позичав «таємний покупець», становила приблизно 3 тис. 400 грн, і кредити переважно були строком до одного місяця.
Невеликі гроші, але всі фінансові компанії вказують договорах розмір щоденної номінальної процентної ставки за кредитом, і, як правило, згідно з укладеними договорами, позичальник мав сплачувати тільки проценти. Насправді середня ставка кредитування становить астрономічні 28 тис. відсотків річних.
Тож, мабуть, думає пересічний українець так, як типовий антивакцинатор: «страшно, але якось пронесе, швиденько кредит поверну і скажені відсотки — це не про мене».
Але так не буває. І пандемія триває другий рік, і гроші просто так не з’являються. Навпаки, вони стрімко зникають.
Фінансові компанії загалом не привели свої кредитні договори у відповідність до Закону «Про споживче кредитування», який почав діяти з 8 січня 2021 року для мікрокредитів, виданих фінкомпаніями.
Так, 86% договорів містили положення, які можуть розглядатися як незаконні: найчастіше це стосувалося збільшення процентної ставки за порушення виконання споживачем зобов’язань та застосування штрафу й пені за одне й те саме порушення. При цьому кожна друга компанія стягує з позичальників більше, ніж мали б стягнути згідно з договором.
Можна закидати НБУ як регулятору невідповідний нагляд за фінансовими компаніями, але не будемо забувати, що у стосунках почичальник-кредитор є дві сторони. І фінансової грамотності та відповідальності позичальників ніхто не відміняв.
«З точки зору фінансового благополуччя українців, поточні практики кредитування є просто шкідливими», — дипломатично заявив керівник проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору» Роберт Бонд.
Із трибуни парламенту Петро Порошенко жорстко розкритикував проєкт Державного бюджету на 2025 рік. >>
Гранти на розвиток переробної галузі виграли ще 20 українських підприємств – вони отримають загалом 84,9 млн. >>
Агентство ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) та Україна підписали Меморандум для забезпечення виплат на тверде паливо протягом зимового періоду для обігріву домівок. >>
Оголошену консенсусну позицію лідерів країн «Групи семи» щодо рішення колективно надати Україні фінансову допомогу у вигляді макрофінансового кредиту на 45 мільярдів євро привітала Європейська комісія. >>
Литва інвестує 10 мільйонів євро у виробництво ракети-дрона «Паляниця» за прикладом «данської моделі», тобто шляхом прямого фінансування українського виробника. >>
Законопроєктом №11090 уряд пропонує поступово підвищити ставки акцизу на тютюнові вироби. >>