Чималий простір під містом Дергачі, що не одне десятиліття нагадував зону екологічного лиха, після тривалої модернізації перетворився на сучасний комплекс управління ТПВ.
Наразі тут уже виконано 95 відсотків запланованих робіт і працює більше половини свердловин.
На рекультивованих площах комунальники готуються висадити тисячу дерев і 3 тисячі кущів, тому донедавна проблемний об’єкт нагадуватиме зелену зону.
Новий полігон збудований з урахуванням сучасних екологічних вимог, завдяки чому шкідливі домішки не потраплятимуть у ґрунт.
Невдовзі тут також запрацює сортувальна лінія, що видалятиме з маси для подальшої переробки пластик, папір, метал, дерево та органічні відходи. Ця технологія дозволить не лише зменшити кількість сміття, яке підлягає захороненню, а й приноситиме підприємству значний прибуток.
Інфраструктуру цього об’єкта використовуватимуть і як джерело нетрадиційної електроенергії завдяки біогазу, що виділяє сміття.
Спеціальна газова станція на полігоні вже працює у тестовому режимі й невдовзі вийде на повну потужність. Річний обсяг виробленого струму, за попередніми підрахунками, може скласти 15 мільйонів кіловат.
«Якщо брати теперішній «зелений» тариф, то зароблених коштів нам вистачить на покриття 60-70 відсотків виплат за кредитом, — повідомив директор КП «Муніципальна компанія поводження з відходами» Юрій Суярко. — Крім цього, своєю електроенергією ми повністю забезпечуємо роботу сортувального комплексу. Ці ж генератори водночас виробляють і тепло».
Недавно також стало відомо, що харківська мерія планує влаштувати на території старого рекультивованого полігону гірськолижну трасу і трасу для екстремальної їзди на велосипедах.
«Я сьогодні обговорював iз колегами цей амбітний проєкт, аналогу якому в Україні немає, — повідомив секретар міськради Ігор Терехов. — Тут буде одразу дві траси — зимова і пластикова літня. Думаю, першу з них ми збудуємо вже цього року, а потім подивимося, як діяти далі. Тут можна поставити навіть підйомник».
Будівництво нового полігону тривало кілька років поспіль. За словами Юрія Суярка, об’єкт можна було б звести і швидше, але Україна сьогодні у Всесвітнього банку на подібні проєкти може взяти лише обмежену кількість кредитів.
Кошти надходили частинами. Вартість проведеної модернізації — 40 мільйонів доларів.
Лариса САЛІМОНОВИЧ
Харківська область