Після напрочуд успішного виступу на Олімпіаді в Сочі-2014 представниці золотого біатлонного квартету — Юлія Джима, Олена Підгрушна, Валентина та Віта Семеренко — могли сміливо, з відчуттям повністю виконаного обов’язку завершувати кар’єру.
Власне, відтоді дівчата не раз заявляли, що мають дещо відмінні від спорту плани й не проти повісити гвинтівку на цвях.
Утім президенту ФБУ Володимиру Бринзаку щоразу, коли призерки сочинських Ігор починали розмову про завершення своїх виступів у великому біатлоні, вдавалося їх залишати у грі.
Процес зміни поколінь в українському біатлонному господарстві проходить не надто гладко. Підготувати власними силами гідну заміну іменитим біатлоністкам наша країна наразі не може. І натуралізація вітчизняною федерацією російських та білоруських спортсменок — яскраве тому підтвердження.
Щоправда, нові «закордонні» обличчя на тлі ветеранів українського жіночого біатлону виглядають вельми скромно, тож не дивно, що перед Олімпіадою-2022 керівництво збірної України знову робить ставку на стару гвардію, сподіваючись, що олімпійські чемпіонки 2014 року допоможуть синьо-жовтому квартету і в Пекіні піднятися на п’єдестал.
Сестри Семеренко до олімпійського сезону готуються за індивідуальним планом, під наглядом їхнього давнього наставника Григорія Шамрая.
Решта ж збірниць перебуває під крилом словенця Уроша Велепця, котрого знову призначили старшим тренером жіночої збірної України. Виступаючи під його керівництвом на Олімпіаді-2018, українські біатлоністки залишилися без медалей.
Без сумніву, в Пекіні-2022 Велепець і Ко спробують реабілітуватися. Наразі як жіноча, так і чоловіча збірні ведуть активну передсезонну підготовку, роблячи акцент на виснажливих високогірних зборах.
Щоправда, одноманітний характер фізичних тренувань змушує спортсменок шукати можливості для урізноманітнення безсніжного міжсезоння. І найкращий спосіб перевести подих — узяти участь у змагальних баталіях представницького рівня.
Зазвичай літній чемпіонат світу з біатлону не входить до календарного плану підготовки перших вітчизняних збірних. Ось і цього року — на «мундіалі» в чеському Нове Мєсто — чоловічу команду України представляли резервісти.
А от лідерки «синьо-жовтих» — Олена Білосюк (до заміжжя — Підгрушна) та Юлія Джима — забажали позмагатися на цих стартах. У підсумку стараннями останньої в скарбничці української збірної опинилися дві срібні нагороди.
Другою Джима стала в суперспринті та гонці переслідування.
«Навіть не очікували, що в Нове Мєсто вийде боротися за призові місця», — так оцінив здобутки своєї підопічної на літньому ЧС Урош Велепець.
Задоволена своїм результатом в Чехії залишилася й дворазова віцечемпіонка літнього «мундіалю», хоча й виказала розпач щодо свого п’ятого місця в класичному спринті (показати кращий результат Юлії завадив один промах).
Утім, зрозуміло, що головні старти біатлонного сезону знаходяться далеко за горизонтом: до лютого 2022 року, коли в Пекіні розпочнеться «біла» Олімпіада, стріляючим лижникам іще належить пройти чималий підготовчий шлях.
А наступна змагальна зупинка української збірної — літній чемпіонат України, котрий наприкінці вересня прийматиме Чернігів.