Цю тему можна розпочати з вступу до численної кількості анекдотів: «Є дві новини — одна хороша, а інша погана...» Отже, хороша.
Загальне відчуття щодо пандемії COVID-19 як у світі, так і в Україні таке, що справа йде на покращення, що ось-ось ми вже позбудемося цієї глобальної зарази, яка завдала такого негативного впливу на приватне життя людей та загальносвітову економічну ситуацію.
Відтак в усьому світі спостерігаються послаблення карантинних вимог.
Зокрема, від середи, 23 червня, розпочали працювати всі автомобільні пункти пропуску на кордоні Польщі з Україною. Зокрема, відкриті пункти перетину кордону в Зосіні, Долгобичеві та Кросцєнку.
«Кордон із Україною також можна перетинати в раніше відкритих автомобільних прикордонних пунктах у Дорогуську, Гребенному, Корчовій, Медиці та Будомєжі», — нагадала представниця Головної комендатури Прикордонної служби Польщі Анна Міхальська.
Водночас вона додала, що рух пасажирів на залізничному транспорті поки що не відновлюють.
Також на кордоні з Угорщиною знову запрацював пункт пропуску «Дзвінкове», що в Берегівському районі Закарпатської області.
Як повідомила пресслужба МЗС України, пункт пропуску функціонуватиме щодня з 08:00 до 19:00. Цей пункт пропуску був закритий із вересня 2020 року.
Добре подумайте, чи варто їхати
А тепер про погані новини. Не встигла Польща оголосити про відкриття пунктів перетину на кордоні з Україною, як увечері того ж дня повідомила, що від 24 червня запроваджує 10-денний карантин для осіб, котрі повертаються до країни з-за меж Шенгенської зони.
Віцеміністр здоров’я Польщі Вальдемар Краска підкреслив, що маємо справу з динамічною ситуацією, пов’язаною з появою нових штамів коронавірусу: «Щоденно, у реальному часі, ми отримуємо інформацію про нові мутації, виявлені у Польщі. На додаток, якщо ми порівняємо кількість нових випадків штаму «гамма», то у вівторок їх було 14, а у середу вже 17, а якщо говоримо про мутацію «дельта» (так званий індійський штам. — Ред.), то у вівторок таких випадків було 90, а у середу вже 96, варіант «бета» — 36 і 38, відповідно. Як бачимо, нових штамів у нашій країні також прибуває».
Віцеміністр закордонних справ Польщі Пьотр Вавжик уже попередив, що кожен, хто планує закордонну подорож, має добре подумати, перш ніж їхати. І додав, що в такому випадку кожен повинен вакцинуватися.
Віцеміністр нагадав, що ніхто не гарантує особам, котрі їдуть за кордон, що внаслідок зростання числа захворювань вони не будуть ув’язнені в країні, в яку поїхали: «Я ще раз закликаю брати до уваги дуже мінливу ситуацію, розвиток якої важко передбачити у момент виїзду.
Може виявитися, що якась країна має ліберальну політику на момент виїзду, а під час перебування може відбутися раптове збільшення захворюваності, як це сталося, наприклад, у Лісабоні, коли місто було де-факто ізольовано кордоном.
Потім можуть бути проблеми з поверненням до Польщі». Пьотр Вавжик додав, що обмеження найчастіше не стосуються вакцинованих осіб.
Тим часом у сусідній Росії — спалах захворювання. Віцепрем’єр РФ Тетяна Голікова повідомила, що за минулий тиждень у країні захворюваність на COVID-19 зросла майже на 30%.
Зростання фіксується в усіх регіонах Росії. Індійський штам переважає в Москві, Нижегородській і Саратовській областях, усе більше випадків зараження в Санкт-Петербурзі.
Офіційні дані по захворюваність у Петербурзі російська влада взагалі не подає, оскільки там то проводився Економічний форум, то тепер тривають матчі чемпіонату Європи з футболу. Тому реальну ситуацію банально приховують.
За словами Голікової, у квітні і травні епідеміологічна ситуація була стабільною, але в останні три тижні відбулося зростання. У зв’язку з цим уряд Росії фактично схвалив програму примусової вакцинації, від проходження якої залежатимуть місця роботи в державному секторі, обслуговування в державних закладах освіти та охорони здоров’я.
«Дельта» вже і в Україні
Секретар Ради національної безпеки й оборони України (РНБО) Олексій Данілов повідомив, що штам коронавірусу «дельта», вперше виявлений в Індії, зафіксували вже в Україні. За його словами, штам виявили у двох людей: жінки 66 років і дівчини 16 років, які нещодавно повернулися з Росії.
Наразі їх шпиталізували до Олександрівської лікарні в Києві, їхній стан — стабільний, повідомив Данілов. Секретар РНБО також не виключає, що може бути повністю зупинене сполучення з деякими країнами через штам «дельта».
«У нас є чотири лабораторії, які можуть виявляти новий штам, дві приватні і дві державні, у нас немає саме тестів, які виявляють індійський штам, ми звернулися до ВООЗ», — сказав секретар РНБО. Через виявлення «дельти» 23 червня зібрався апарат РНБО, на якому вирішували, зокрема, чи запроваджувати обов’язкове ПЛР-тестування для людей, які приїжджають із Росії, Білорусі, Великої Британії й Індії.
За оцінками фахівців, штам «Дельта» є найбільш заразним з усіх варіантів коронавірусу, які циркулюють у світі. Через нього у Британії вирішили відкласти заплановане послаблення карантинних заходів. Із цим штамом також пов’язують нинішній спалах COVID-19 у Росії.
Раніше низка науковців із Національної академії наук України, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Вінницького національного технічного університету та Національної академії медичних наук України висловлювали занепокоєння стрімким поширенням штаму коронавірусу «дельта», зокрема в Росії.
За їхньою інформацією, у сусідній країні цей штам інфікував кожного четвертого хворого на COVID-19. За прогнозом науковців, нова хвиля пандемії коронавірусу, спричинена «дельтою», може накрити Україну ще до початку осені.
Чим небезпечний новий штам коронавірусу?
«Німецька хвиля» у своїй публікації аналізує, наскільки небезпечний індійський штам.
Дельта-варіант коронавірусу, який також називають B.1.617.2, вперше був зафіксований у жовтні 2020 року в індійському штаті Махараштра і відтоді стрімко поширився в Індії та у світі. Спочатку його називали індійським варіантом, але зараз офіційно він носить назву дельта-варіант.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у травні цього року класифікувала його як «варіант, що викликає занепокоєння» (Variant of Concern, VOC), так само, як варіанти альфа (B.1.1.7), бета (B.1.351) і гамма (P.1).
Дельта-варіант теж має кілька мутацій, що типово для коронавірусу. Іноді ці мутації посилюють вірус, дозволяючи йому обходити дію вакцини, іноді його послаблюють, а часто різниця є несуттєвою. Точні функції дельта-мутацій ще не досліджені науковцями.
На сьогодні, однак, відомо, що вони дозволяють вірусу легше проникати у клітини організму й уникати деяких імунних реакцій, зазначила у розмові з «Німецькою хвилею» Діепті Гурдасані, клінічна епідеміологиня з Лондонського університету королеви Марії.
Окрім «дельти», існує також варіант «дельта плюс» (або AY.1). За словами Гурдасані, цей варіант є ще заразнішим і стійкішим до затверджених вакцин, але, як повідомляє сайт PANGO Lineages, досі він практично не встиг поширитися.
Дельта-варіант дедалі більше лютує у всьому світі. За даними ВООЗ, до цього часу його виявили вже у понад 80 країнах, і ця тенденція зростає.
Про найбільшу кількість випадків повідомляє Велика Британія, де варіант уже ідентифіковано понад 46 тисяч разів (станом на 17 червня 2021 р. — Ред.). За даними ініціативи Gisaid, далі йдуть Індія, США та Німеччина. Останніми днями дельта-варіант стрімко поширюється у Португалії.
Наукових досліджень з цього приводу поки що небагато. Представниця ВООЗ Марія ван Керкхове написала у твіттері, що дельта-варіант є більш заразним, ніж варіант «альфа» і коронавірус «дикого типу». Статистика Служби громадської охорони здоров’я Англії (PHE) також свідчить про вищу ймовірність зараження.
Згідно з одним із досліджень PHE, шанс заразитися цим варіантом у домогосподарстві є на 64 відсотки вищим порівняно з альфа-варіантом коронавірусу. Понад 90 відсотків осіб із позитивним тестом на коронавірус у Великій Британії підхопили саме дельта-варіант.
Навіть серед вакцинованих є летальні випадки
Поки що існує недостатньо наукових даних про те, чи справді дельта-варіант спричиняє більше смертей, ніж інші. Але одне вже можна сказати точно: за даними PHE, є летальні випадки від дельта-варіанта осіб, раніше вакцинованих проти COVID-19.
Семеро осіб померли через 21 день після першої дози вакцини, і ще дванадцять — через понад два тижні після отримання другої. За тими ж даними, інфекції дельта-варіантом призводять до більшої кількості госпіталізацій пацієнтів порівняно з альфа-варіантом.
Кількість госпіталізацій у Великобританії нещодавно стрімко зросла: понад 1300 осіб були госпіталізовані з 7 по 13 червня з COVID-19 — на 43 відсотки більше, ніж тижнем раніше.
За наявною зараз інформацією, вакцина BioNTech/Pfizer та вакцина AstraZeneca захищають від важкого перебігу дельта-варіанта, хоча ефект захисту менший, ніж проти «дикого типу» та альфа-варіанта.
Згідно з дослідженням, яке ще має пройти наукову перевірку, дві дози вищезазначених вакцин забезпечують надійний захист від госпіталізації. BioNTech/Pfizer захищає на 94 відсотки від госпіталізації після введення першої дози та на 96 відсотків — після другої. Люди, щеплені вакциною AstraZeneca, на 71 відсоток захищені від госпіталізації після першої дози і на 92 відсотки після другої.
Однак щодо летальних випадків, то тут важлива сукупність факторів, наприклад, наявність попередніх хвороб. «Нам потрібна додаткова інформація, щоб визначити, чи це сам варіант, чи сукупність факторів», — каже Ван Керкхове з ВООЗ. Перевантажені лікарні також можуть призвести до того, що люди не отримають необхідної допомоги і помруть.
Як і в Британії, у Москві 90 відсотків осіб, які заразилися коронавірусом, підхопили саме дельта-варіант. При цьому російській владі вдалося на тлі катастрофічної ситуації з поширенням штаму досягти домовленостей про відновлення авіасполучення 28 червня з низкою країн, включаючи Італію, Бельгію, Кіпр і США.
А польоти до Туреччини, що залишається однією з найпопулярніших країн для російських відпочивальників, стали можливими вже 22 червня, повідомила Тетяна Голікова.
Очікуваний результат очевидний. Варіант «дельта», який уперше був виявлений в Індії, може становити 90% нових коронавірусних інфекцій у Європі до кінця серпня, повідомила агенція ЄС із контролю за хворобами.
«На основі методу моделювання прогнозується, що 70% нових інфекцій SARS-CoV-2 будуть спричинені цим варіантом в ЄС до початку серпня та 90% інфекцій до кінця серпня», — зазначив Європейський центр з профілактики та контролю захворювань (ECDC) у своєму регулярному звіті з оцінки загрози.