Сьома година ранку. Температура на стовпчику термометра не поривається повзти вверх, щоб досягнути бодай п’яти градусів.
Сонні мешканці столиці лиш починають прокидатися, а тим часом марафонці вже вишикувалися на старт біля Палацу спорту.
Десь гудуть машини, об’їжджаючи перекриті маршрути, і чути постукування палиць для скандинавської ходьби.
І саме в цей морозний весняний ранок у Києві зароджується початок великої події — чемпіонату Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій (ABAF) з марафону (42 км 195 м).
Проходить він у рамках ювілейного Kyiv Euro Marathon, що відбувається за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні й став уже п’ятим для української столиці.
Вік учасників європейського марафону був жартома обмежений позначкою «99», і поважні літа дійсно не стали на заваді «спортивним ветеранам», адже участь у змаганнях брали й ті, кому за 70.
З огляду на карантинні обмеження учасники (а окрім марафону, було й чимало інших дисциплін, включно зі скандинавською ходьбою) стартували «хвилями», і за кілька годин Київ сповнився строкатими бігунами. Їх жваво підбадьорювали вздовж усієї дистанції, а глядачі спостерігали за ними через онлайн-трансляції.
Що стосується саме чемпіонату Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій, Туреччина впевнено виграла індивідуальний та командний чоловічий залік.
Перемогу в «індивідуалці» здобув, оновивши особистий рекорд, Хусіє Джан iз результатом 2:19:22 год, хоча марафонця майже на хвилину випередив його співвітчизник, який, щоправда, виступав поза конкурсом — Мерт Гірмалегесе (2:18:28 год).
Друге місце в офіційному протоколі посів іще один турок — Халіль Яшін (2:24:08 год). На третю ж сходинку п’єдесталу піднявся українець Дмитро Пожевілов (2:28:53 год).
А завдяки результату Сергія Попова (2:41:10), який у фінальній таблиці опинився на п’ятому місці, українська команда отримала «срібло» в командному заліку. Сергій, який перед цим переніс серію серйозних травм, поділився враженнями після фінішу: «Траса в Києві вимоглива. Тут затяжні підйоми та спуски. Ще й погодні умови були для мене не надто комфортними. Мені подобається бігати при теплішій погоді. Однак я задоволений, що зміг втримати позиції».
У жіночому індивідуальному заліку чемпіонкою стала Ана Штефуль iз Хорватії, подолавши дистанцію за 2:36:28. За нею фінішувала ізраїльтянка Мінтамір Бікая (2:45:40). Бронзу отримала болгарська спортсменка Марінела Ненева (2:46:36).
Усі троє оновили особисті рекорди. Четвертою та п’ятою дісталися фінішу українки Юлія Тарасова (2:52:00) і Світлана Советченко, для якої 2:54:43 — це новий особистий рекорд.
Водночас у парі вітчизняні спортсменки опинилися на чільній позиції жіночого командного заліку. Світлана, що, крім бігу, професійно займається бальними танцями, прокоментувала це так: «Ми з Юлією перемагаємо командою на чемпіонаті Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій уже вдруге. Минулого року стали першими в болгарському Кюстенділі».
У свою чергу, Юлія спеціалізується також на ультрамарафонах та гірських перегонах. Вона багаторазово брала участь у чемпіонатах світу з гірського бігу й «трейлу» та входила до 30-ки найсильніших на чемпіонаті світу з гірського бігу на довгі дистанції.
Водночас у Києві свій перший офіційний марафон біг бронзовий призер чемпіонату світу-2003 у бігу на 1500 метрів Іван Гешко.
«Неофіційний (марафон) минулого року в рідній Кіцмані пробував пробігти в онлайн-режимі, щоб підготуватися до Віденського марафону. Але його відмінили через пандемію, і свій дебют довелося перенести», — зазначив знаний атлет.
Поява на змаганнях іменитого спортсмена не залишила нікого байдужим. Побачитися з Іваном мріяв македонець Александр Кіраджієв, тож для кожного учасника вихід на старт був емоційно особливим.