Президент Чехії Мілош Земан призначив міністром закордонних справ країни Якуба Кулганека. Він змінює на цій посаді відправленого 10 днів тому у відставку Томаша Петршічека.
До цього впродовж 10 днів виконувачем обов’язків міністра закордонних справ Чехії був віцепрем’єр Ян Гамачек.
І саме на цей час припала гучна історія з терористичною діяльністю російської розвідки в Чехії та видворення з країни 18 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ оголосило персонами нон грата 20 чеських дипломатів.
Досить буде одного посла
Після призначення 36-річний Якуб Кулганек, який за час своєї політичної кар’єри кілька разів був заступником різних міністрів і недовго — заступником голови МЗС у 2014 році, заявив, що на новій посаді не має наміру нічого змінювати в дотеперішній зовнішній політиці Чехії.
«Вітаємо Якуба Кулганека з призначенням на посаду міністра закордонних справ Чеської Республіки. Сподіваємось на спільний розвиток міцного українсько-чеського партнерства на благо наших дружніх держав, а також перспективи України щодо ЄС та НАТО», — написав у твіттері з нагоди призначення міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Раніше МЗС України заявило, що Київ підтримує реакцію офіційної Праги на «протиправну діяльність спецслужб РФ» на території Чехії.
«Чесько-російські відносини вступили в украй складний етап, але не з вини Чехії», — заявив Кулганек під час своєї першої пресконференції на новій посаді.
Він також додав, що в найближчі дні Чехія разом iз союзниками повинна вжити заходів щодо Росії.
І вже як перший зовнішньополітичний крок Чехія попросила союзників по Північноатлантичному альянсу провести додаткову зустріч для обговорення можливих скоординованих дій у ситуації з Росією, повідомляє МЗС країни. Крім того, чеська сторона запропонувала країнам НАТО виступити зі спільною заявою.
Голова комітету закордонних справ, оборони та безпеки Сенату Республіки Чехія Павел Фішер заявив у вівторок, що Росія загострює ситуацію після вислання дипломатів.
На його думку і на думку комісії, всіх російських дипломатів, крім посла, слід вислати з Праги. Фішер вважає, що з Росією потрібно говорити з чистого аркуша.
«Це не ворожий акт ані щодо Російської Федерації, ані до російського народу. Ми мусимо захищатися, бо перед нами режим Путіна, який намагався дестабілізувати Чехію та інші демократії», — сказав Фішер Чеському радіо.
Адже видворення російських і чеських дипломатів було далеко не симетричним. Після висилки 18 російських дипломатів з Чехії у російських дипустановах ще залишилися близько сотні російських «дипломатів», а після видалення з Москви 20 чеських дипломатів там залишилися лише 5 чеських диппрацівників включно з послом.
До того ж російська влада запровадила заборону на працю в посольстві Чехії російським громадянам. Диппредставництво Чехії в Москві було фактично ліквідоване.
Сенат Чеської Республіки у своїй резолюції назвав атаку у Врбетіце державним тероризмом, а також закликав уряд розірвати договір iз Росією та висунув вимогу скорочення дипломатичного штату РФ у країні до однієї особи — лише посла.
Політичний коментатор, колишній генеральний консул Чехії в Санкт-Петербурзі Володимир Вотапек заявив у розмові з Чеським радіо:
«Посольство в Празі для Росії є важливим пунктом, звідки вона керує своїми особливими операціями, спрямованими проти значної частини Європи, це щось на зразок центру російських розвідслужб. Сталося це тому, що ми в недостатній мірі проти них виступаємо, у них тут створилися ідеальні умови для роботи. Такий стан речей вони прагнутимуть відновити якомога швидше. Видворенням їхніх шпигунів ми трохи ускладнили їм ситуацію. І це був лише перший крок. Якщо ми вже пішли на ескалацію конфлікту, то зараз не можемо відступити».
Вибухи в Врбетіце готували шестеро
Тим часом з’являються нові свідчення про вибухи на складах зброї у Чехії.
У підготовці терактів брали участь щонайменше шість агентів Головного розвідувального управління РФ з підрозділу 29155, члени якого здійснюють акти тероризму за межами Росії.
Як повідомляє «Європейська правда», про це йдеться в розслідуванні групи Bellingcat та чеського видання Respekt.
За даними розслідування, операція проходила під особистим наглядом командира загону генерал-полковника Андрія В. Авер’янова, який перед терактом вирушив до Центральної Європи і повернувся в Москву через кілька годин після вибуху на складах у Врбетіце.
Операція, ймовірно, мала відбутися трохи раніше, але з незрозумілих причин її відклали приблизно на тиждень. Наявна інформація показує, що деякі члени групи 29155 прибули до Чехії потягом через сусідні країни, а також iз підготовчої місії зі Швейцарії. Перші двоє прибули окремо на початку 2014 року.
Спочатку Сергій Федотов прибув до Праги 26 січня 2014 року, і Bellingcat, The Insider і Respekt раніше впізнали його під справжнім ім’ям — Деніс В’ячеславович Сергєєв. Він є третім нападником на подвійного агента Сергія Скрипаля в Солсбері в 2018 році.
Сергєєв повернувся з Праги до Москви за тиждень, 2 лютого 2014 року. Через два тижні до Праги прибув інший член загону 29155 Єгор Гордієнко (він подорожував під прикриттям як Георгій Горшков), який пробув там тиждень і покинув країну 24 лютого 2014 року.
Саме Сергєєв і Гордієнко приїхали в Болгарію роком пізніше — в той час, коли у Ємельяна Гебрева, відомого болгарського продавця зброї, з’явилися симптоми отруєння. Пізніше з’ясувалося, що ГРУ намагалося отруїти його.
Сергєєв і Гордієнко подорожували разом не вперше. У вересні 2014 року обидва агенти вилетіли з Москви до Женеви, зареєструвалися в готелі Nash Airport Hotel і наступного ранку орендували BMW 116i в Sixt Car Rental.
Вони повернули авто через п’ять днів iз 545 кілометрами пробігу. Раніше телефон Сергєєва знаходився у Швейцарії в гірському районі Шамоні, де, як повідомляють французькі ЗМІ, західні спецслужби виявили базу матеріально-технічного постачання підрозділу 29155.
Під час операції «Врбетіце» командир загону Авер’янов використовував фіктивний паспорт, виданий на ім’я Андрія Овер’янова. До Європи, у Відень, він прилетів 13 жовтня 2014 року.
Двома днями раніше до Австрії прибув iще один співробітник підрозділу Микола Єжов, також під вигаданим ім’ям. Тоді ж агенти Анатолій Чепіга й Олександр Мішкін прилетіли до Праги. Ще двоє із загону 29155 перебралися в Європу під справжніми іменами Олексій Капінос і Євгеній Калінін.
Під час прикордонного контролю в аеропорту Праги Чепіга і Мішкін показали свої фіктивні паспорти на імена Олександра Петрова і Руслана Боширова, а їхньою легендою був продаж спортивного харчування.
Це ж саме вони розповідали на каналі Russia Today через чотири роки, коли британці розкрили їхні особи після нападу на Скрипалів, та пояснювали, що їздили в Солсбері милуватися місцевим собором. Дані на квитках показують, що Чепіга і Мішкін мали відкриту дату зворотного рейсу з Чехії.
Під час свого недовгого перебування в Празі Чепіга опублікував фотографію з центру Праги в соцмережі. У час, коли вони переїхали до Острави — ближче до складу Врбетіце, Єжов орендував машину в Австрії.
Ймовірно, Єжов забрав Авер’янова орендованою машиною у Відні, і вони поїхали до Острави, де зустрілися з Чепігою і Мішкіним, щоб допомогти їм підготуватися до операції. У момент вибуху Чепіга і Мішкін вирушали з Відня рейсом «Аерофлоту» в Москву. Літак вилетів о 10:05 ранку.
Того ж дня до Відня повернулися також Авер’янов і Єжов.
До речі, серед 18 дипломатів, висланих iз Чеської Республіки з російського посольства, був військовий аташе Віктор Будяк з елітного підрозділу ГРУ № 29155, повідомило «Радіо Свобода», посилаючись на висновки чеського порталу Seznam Zpravy. Глава цього підрозділу Авер’янов якраз і керував особисто диверсійною операцією на складах боєприпасів у Чехії.
А ТИМ ЧАСОМ...
На тлі загострення відносин iз Москвою, чеські ЗМІ повідомляють, що місцева поліція затримала щонайменше п’ять осіб, які могли воювати в Україні на боці проросійських сепаратистів або підтримувати їх фінансово.
Операцію провів уночі з вівторка на середу Національний центр боротьби з організованою злочинністю. Раніше в Чехії вже судили кількох людей за участь у боях на боці проросійських бойовиків на Донбасі.