Щит проти стресу: як віднайти і втримувати внутрішню рівновагу

16.03.2021
Щит проти стресу: як віднайти і втримувати внутрішню рівновагу

Напружений ритм життя — головний винуватець психічних проблем. (Фото з сайта vz.kiev.ua.)

Уявити своє життя без хвилювань досить важко. На нас тисне все: робота, домашні турботи, економічні негаразди, ситуація у світі, навіть погода.

 

Постійні моральні удари призводять до втоми, песимізму, паніки, роздратування. Нервове напруження позбавляє задоволення від життя. Врешті воно згубно позначається на нашому здоров’ї.


Так, стрес — це не хвороба. Однак саме він спричиняє або ускладнює багато захворювань. Особливо небезпечні нер­вові потрясіння для літніх людей, адже з віком захисні сили організму слабшають.

 

Як зменшити вплив стресу і попередити розвиток спровокованих ним хвороб? Найефективнішими є найпростіші рекомендації. Отже…

 

* Бережіть сімейні зв’язки. Численні дослідження свідчать, що сімейні люди мають краще здоров’я, ніж самотні. У них нижчий ризик захворіти, потрапити в аварію і навіть померти.

 

* Зустрічі з друзями — це не лише задоволення. Психологи стверджують: приятельські посиденьки зміцнюють душевне здоров’я. Коли наші внутрішні ресурси виснажуються, друзі здатні зменшити напругу, яку ми відчуваємо. Товариські контакти та моральна підтримка допомагають легше переносити повсякденні труднощі.

 

* Духовність. У дні життєвих випробувань релігійні люди черпають сили у властивому їм ставленні до скрутних ситуацій, що ґрунтується на терпінні, співчутті, надії і розумінні. Ці якості послаблюють дію стресу.

 

* Турбуйтеся про домашніх тварин. Багато наукових робіт наголошують: люди, які мають домашніх тварин, легше переживають удари долі.

 

* Знайдіть собі захоплення. Крайній ступінь напруження і заклопотаності перенести легше, якщо людина відволікається на своє улюблене заняття. 

 

* Неформальний підхід. Іноді свіжий погляд на подію допомагає побачити непомічений раніше вихід.


* Люди, що практикують методи медитації і заспокоєння, можуть досягати зниження артеріального тиску, що зменшує ризик хвороб серця. Вони можуть стати над ситуацією (стресом), їхній погляд на події оптимістичний. Тож у всьому намагайтеся побачити прекрасне.


* Частіше посміхайтеся. Учені з’ясували: існує зв’язок між лицьовими м’язами і ділянкою головного мозку, відповідальною за вироблення нейрохімікатів, що викликають приємні відчуття. Схожим чином діють обійми і поцілунки.


* Чітко формулюйте думку. При висловленні своєї точки зору піклуйтеся про те, щоб люди правильно вас розуміли. Однозначно сформульована думка значно знижує непорозуміння. Важливо також уміти слухати.


* Фізична активність знижує напругу, пом’якшує депресію, підвищує низьку самооцінку.


* Відмова від тютюну вже впродовж двох днів поліпшує роботу легенів та інших органів, знижує ризик захворювання на рак та хвороби серцево-судинної системи.


* Правильно харчуйтеся. Раціон має бути поживним, але не жирним: фрукти, овочі, харчові волокна. Дуже корисні овес, гречка, пшоно, пшениця, перловка, рис, кукурудза, білки рослинного походження, гарбузове і соняшникове насіння, олія, риба тощо. Здорове харчування гарантує добре самопочуття. Пам’ятайте: кожний з нас переживає невдачі і потрясіння. Але важливо, щоб ці відчуття не панували над нашим життям і не призвели до низької самооцінки. Це допоможе не тільки долати тимчасові невдачі, а й зберегти здоров’я та повернути радість життя.

ДО РЕЧІ

Вивчивши звички первісної людини і негативні аспекти сучасного способу життя, професор психології Канзаського університету Стівен Іларді назвав близький до природи спосіб життя найкращим засобом боротьби з психічними розладами.

 

Головний винуватець психічних проблем, вважає вчений, — сучасний спосіб життя. Якщо сто років тому від депресії страждав лише 1% населення, то нині — кожна п’ята людина.


Антидепресанти допомагають тільки половині пацієнтів. Інших, вважає вчений, порятують звички предків. Зокрема, професор рекомендує збільшити споживання кислот омега-3 (що містяться в рапсовій, кунжутній, горіховій або оливковій олії; жирних і напівжирних сортах риби), активніше брати участь у колективній діяльності і більше спілкуватися з людьми, частіше і довше бувати на свіжому повітрі, підвищити фізичну активність і забезпечити собі повноцінний сон.